Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Yaman: Her Okula Bir Sağlık Görevlisi Olmalı

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem YAMAN ve Yönetim Kurulu'ndan konu hakkında bir açıklama geldi. Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu bir araya gelerek önemli bir konuya dikkat çekti.

Yaman: Her Okula Bir Sağlık Görevlisi Olmalı

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem YAMAN ve Yönetim Kurulu'ndan konu hakkında bir açıklama geldi.

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu bir araya gelerek önemli bir konuya dikkat çekti. Her okulda bir sağlık görevlisi olması gerektiğini dile getirdi.

SAĞLIKÇA Başkanı Adem YAMAN yaptığı açıklamada;  

Bu konuda Sağlık Bakanımız ile Milli Eğitim Bakanımız 2018 yılında öngörüşme yapılarak bir taslak hazırlandı, 2019 yılında ise 2 bakanlık arasında protokol imzalandı. Değerli Sağlık Bakanımız Dr Fahrettin Koca protokol sonrası açıklamada 2 yıl içinde tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurmayı planladıklarını iletti.

PRORE İSTİHDAM AÇISINDAN ÖZELLİKLE ÖNEMLİ 

2021 yılı için tüm okullarımızda sağlık görevlisi bulundurulması planlanmıştı. Fakat geldiğimiz noktada bu sürecin uygulandığını göremiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın böyle bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu tüm yöneticilerimiz, Okul Yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarımız olumlu baktıklarını ve ihtiyaç olduğunu vurguluyorlar. Çok sayıda öğretmen arkadaşlarımız bizlere bu konuda çok etkili bir proje olduğunu iletiyorlar. Bizlerde bu konuya Devlet kurumlarımızın bir an önce eğilmesini talep ediyoruz. Okullarımızda Sağlık Görevlisi olarak Hemşire, Sağlık Memuru, Paramedik BİR,Acil Tıp Teknikeri gibi sağlık çalışanlarının istihdam edilmesi ile çok sayıda işsiz meslektaşımızda istihdama katkı sağlayacak. İş bulamayan  meslektaşlarımız iş bulma fırsatı bulacaktır. Bu konu istihdam açısından da çok kıymetlidir.

RAPOR HAZIRLANIP BAKANLIĞA SUNULMALI

Okullarda görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız sadece Acil durumlarda rol almayacak. Önemli bir görev tanımı oluşturularak. Pandemiden korunma, bağımlılıkla mücadele, sağlıklı beslenme, kaza ve yaralanmalardan korunma, okulda acil ve ilk yardım, sağlığı geliştirme, ergen ruh sağlığı, fiziksel aktivite, stresle baş etmek ve okul sağlığı taramaları faaliyetinde bulunmaları sağlanmalı ve bu konudaki raporlar hazırlayarak iki Bakanlığa da sunması istenmelidir. Bu konuda gerek dernek olarak gerek vatandaşlar olarak talep ve öngörülerimizi iletmek ve eksikliğini gördüğümüz bu konuyu yöneticilerimize aktarmak istiyoruz.

İKİ BAKANLIK YENİDEN DEĞERLENDİRMELİ

Başkan Yaman konuyu şu sözlerle bitirdi. Umarım önümüzdeki eğitim öğretim döneminde her okulumuzda bir meslektaşımızın olduğunu görmeyi diliyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı konuyu tekrar değerlendirmesini talep ediyoruz. diyerek sözlerini tamamladı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
1 kişiden 1 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *