Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Türkiye'nin Usta Sazancıları Kocaeli'de Yarışacak

Kartepe Belediyesi ile Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği  (KAMADER) tarafından 10-17 Kasım 2023 tarihlerinde "16. Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması" düzenlenecek.

Türkiye'nin Usta Sazancıları Kocaeli'de Yarışacak

Kartepe Belediyesi ile Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği  (KAMADER) tarafından 10-17 Kasım 2023 tarihlerinde "16.Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması" düzenlenecek.

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları Ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER)'in, Kartepe Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Kocaeli Kent Konseyi, YEDEP (Yerel Destek Programı) kapsamında hazırlamış olduğu “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem İçin Hayalet Ağların Temizlenmesi ve Balıklandırma Projesi” nin hayalet ağların temizlenmesi ve 100 bin adet sazan balığı yavrusu ile balıklandırma çalışmasının ardından, projenin üçüncü etabını kapsayan, balıkçılık turizmini geliştirmek ve ülke sportif balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak amacı ile Ulusal düzeyde (Uluslararası katılımlı) sportif sazan balığı tutma yarışması düzenlenecek.

KAMADER'DEN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE 

Kartepe Eşme Sahili, Serdivan Esentepe ve Sapanca Uzunkum bölgelerinde, 20 hakem ve 20 görevli nezaretinde 7 gün boyunca aralıksız devam edecek yarışmaya 4’er kişiden oluşan 26 takım katılacak. Yarışmada yakalanan balıklar ağırlık ve boy ölçümleri alındıktan sonra, sportif balıkçılık gereği, ait oldukları yere geri iade edilecekler. 10 Ekim cuma günü saat 10.00'da Eşme sahilde toplanan yarışmacılara ve bölge halkına proje kapsamında yapılan çalışmalar ve proje çıktı sonuçları hakkında uzmanlar tarafından bilgilendirme semineri verilecek. Yarışmacılar 2 aşamalı kura çekimi ile yarışacakları sektörlerini belirleyecekler ve aynı gün kamplarını kuracaklar. 17 Kasım cuma günü saat 12.00'ye kadar, en büyük ve en çok balığı tutmak için kıyasıya mücadele edecek takımlarda dereceye giren yarışmacılara ödülleri, aynı gün Eşme sahilinde düzenlenecek törenle verilecek.

SPORTİF BALIKÇILIK

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kartepe'nin doğal güzellikleri ve doğa sporlarına uygunluğuyla Marmara Bölgesi'nin göz bebeği haline geldiğini vurgulayarak, "Bu özellikleriyle ülkemizde sayılı organizasyonlara ev sahipliği yapabilme avantajına sahibiz. Görevimiz de bu avantajları turizm ve ilçemizin tanıtımı açısından fırsata çevirmek istiyoruz. Kamader ile birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığımız sazan balığı tutma yarışmasına yurt içinden ve yurt dışından profesyonel sportif balıkçılar katılarak bölgemizin hem balıkçılık turizminin gelişmesine, hem de bölgemizin doğal güzelliklerinin tanıtılmasına katkı sağlamaktalar. Bu anlamlı proje ve sportif balıkçılık yarışması için emeği geçenleri kutluyor ve yarışmaya katılan takımlara başarılar diliyorum." açıklamasında bulundu.

3 MİLYON İNSANI İLGİLENDİREN PROJE

Dernek Başkanı Engin Uztürk de Başkan Kocaman'a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, geçen yıl 15.'sini yaptığımız yarışmanın ödül töreninde Mustafa başkanımla birlikte Göle balıklandırma çalışması yapmaya karar verdik ve bunu orada deklare etmiştik. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde, Kocaeli Kent Konseyinin açmış olduğu yerel destek programı bizim için fırsat oldu. Kamader olarak “Sapanca Gölü’nün Korunması ve Sürdürülebilir Ekosistem İçin Hayalet Ağların Temizlenmesi ve Balıklandırma Projesi” yazdık. Kocaeli Kent konseyi tarafından ilgiyle karşılandı ve kabul gördü. Doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 3 milyon insanı ilgilendiren bu anlamlı projede bizlere paydaşlık yapan Kartepe Belediyesi, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı, Kartepe Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KASOBDER) ve Uzuntarla Adige Kültür Derneği başkan ve yönetimlerine teşekkür ediyorum. Ayrıca yarışmaya katılan tüm yarışmacılarımıza peşine rastgelsin dileklerimi sunuyorum. dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *