Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Siyasete 'Kaz'Arası

Kocaeli Kars İli Derneği tarafından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle Kocaeli’de yaşayan çok sayıda Karslı bir araya geldi. Gecede Karslılar kaz eti yerke…

Kocaeli Kars İli Derneği tarafından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle Kocaeli’de yaşayan çok sayıda Karslı bir araya geldi. Gecede Karslılar kaz eti yerken sahnede çalınan parçalarla adeta Kars’a yolculuk yaptı.

Kocaeli Kars İli Derneği tarafından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde dün akşam düzenlenen kaz gecesine Kocaeli’de yaşayan çok sayıda Karslının yanı sıra siyasiler de katıldı. Gecede Karslılar kaz eti yerken sahneye çıkan Karslı sanatçılar söyledikleri parçalarla Kars yolculuğu yaptırdı.

TÜM KARSLILAR BİR ARAYA GELDİ

Kocaeli Kars İli Derneği tarafından düzenlenen ve sunuculuğunu gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı’nın yaptığı etkinliğe AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti Derince Belediye Başkan Adayı Zeki Aygün, AK Parti Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu, AK Parti Derince Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Ayşe Şiranün, AK Parti Derince Belediye Başkan Aday Adayı Öztekin Kaşukçi, CHP Derince Belediye Başkan Sertif Gökçe, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri, Terör Mağdurları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abidin Öztürk, Aytemiz Genel Müdür Yardımcısı Yakup Yazar, çok sayıda Kars Dernekleri başkanları ve yöneticileri, Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Ozan Özgenç, Reklam Müdürü Burcu Gençoğlu, İnternet Editörü Zeynep Erkek, muhabirlerimiz Pınar Gül ve Yusuf Ali Arslan ile 600’ü aşkın vatandaş katıldı.

SİYASET GECESİ DEĞİL

İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programda ilk söz alan AK Parti Derince Belediye Başkan Aday adayı Öztekin Kaşukçi, “Ertekin bey bana, dernek olarak biz Kars Gecesi yapalım, tüm dostları davet edelim dedi. Yaptıkları organizasyonu görüyoruz, ellerine sağlık her birinin. Ertekin bey ve yönetimine çok teşekkür ederiz. Bu süreçte tüm dernek yöneticileri çok güzel birlik sağladılar, süreçte iki adaya da seçimde başarılar diliyorum birisi ağabeyim, diğeri kardeşim Allah hayırlısını nasip etsin. Bu gece siyaset gecesi değil, kaz gecesi hep beraber kaz yiyeceğiz” dedi.

GENÇ DİNAMİK YORULMAYAN BİR DERNEK

Kaşukçi’nin ardından söz alan Kocaeli Kars İli Derneği Başkanı Ertekin Akbulak, “Tüm misafirlerimiz ve dostlarımız hepiniz gecemize hoş geldiniz. Öztekin ağabeye teşekkür ederim. Kocaeli Kars İli Derneği, genç dinamik hiç durmayan yorulmayan bir dernek. Kurulalı 5 yıl oldu 15 yıllık faaliyetler yapıldı. İşin özünde hep birilerine dokunmak, gönüllere girmek ve bunu da yaptık. Bu gecenin özel bir anlamı var bunu anlatabilmem için bir hikaye anlatacağım. Bir kız çocuğumuz Anadolu illerinden birinde üniversite okuyor, babası Alzheimer hastası annesi el işi yaparak kızına bakmaya çalışıyor. Kız çocuğu 100 lira kazanarak okumaya çalışıyor. Bir süre sonra annesi rahatsızlanınca okulunu bırakmak zorunda kalıyor. Biz bu kardeşimize ulaştık, bir kadın arkadaşımız bu çocuğumuzun masraflarını üstlendi. Kız çocuğumuza 500 liralık yardım yapıyor öğrendik ki o gelen 500 liradan 200 lirayı alıp geri kalanıyla ihtiyacı olanlara yardım ediyormuş” dedi.

GECENİN GELİRİ YARDIMLARA GİDECEK

Hikayenin kendini çok etkilediğini belirten Kocaeli Kars İli Dernek Başkanı Ertekin Akbulak, “Bize böyle insanlar lazım, biz de bu geceden gelecek yardım ile yardımlarımıza devam edeceğiz, bir kuruşu dahi kasamıza girmeyecek. Burada biletleri 100 liraya satıyoruz, birçok kardeşimiz aldı, yardım etmek isteyenleri bekliyoruz. Katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Derneğimize katkıda bulunan İsrafil Kamacı’ya, Abidin Öztürk’e, Ayşe Şiranün’e, Semrel Aşçı’ya, Öztekin Kaşukçi’ye, Aytemiz Genel Müdür Yardımcısı Yakup Yazar’a plaketlerini takdim etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

GELENEK GÖRENEKLER AKTARILIYOR

Dernek Başkanı Ertekin Akbulak’ın ardından söz alan AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, “Çok değerli Karslı hemşerilerim sizi saygıyla selamlıyorum. İnanıyorum ki dernek bugüne kadar güzel faaliyetler yapmış ve üyeleri desteklemek için bu akşam bu salonu doldurmuşlar. Biz hemşeri derneklerini destekliyoruz. Kendi mahallesinde, kentinde olan durumu olmayan öğrenci kardeşlerimize burs veriyorlarmış bunu burada öğrendik, çok mutlu olduk. Bu derneklerde örflerin, geleneklerin gençlere aktarılması için çok önemli. Bu gecenin sanatını izlemek, dinlemek isterdim erkenden gitmek zorunda olduğum için hepinizden özür diliyorum” dedi.

KAZ ETİNE DOYDULAR

Gecede konuşmaların ardından Bayram Türkoğlu ve sıra gecesi ekibi sahneye çıkarak doğu yöresine özgü müzikleri seslendirirken 600’den fazla davetli, Kars yöresinin meşhur lezzeti Kaz eti ile bulgur pilavını yedi. Yemeklerin yenilmesinin ardından sahneye Kocaeli Kars İli Derneği kadim dostu ve onur konuğu Rıza Zeren sahneye çıkarak sevilen parçaları seslendirdi. Yaklaşık 45 dakika sahnede kalan Zeren büyük beğeni topladı. Zeren’in ardından sahneye Kars’ın yöresel sanatçısı Nuray çıktı. Nuray’ın söylediği parçalarla Karslılar sahneye çıkarak uzun süre yöresel oyunlarını oynadı.

ATKI AÇIK ARTTIRMA İLE SATILDI

Kocaeli Kars İli Derneği tarafından düzenlenen gecede Dernek Başkanı Ertekin Akbulak tarafından açık arttırmaya çıkardı. İlk fiyatı 250 TL olan dernek atkısını çok sayıda Karslı almak istedi fakat atkıyı 10 Bin TL’ye Darıca Karslılar Dernek Başkanı Ali Şen aldı. Akbulak atkının yüksek fiyata alınmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bu atkı bir semboldür. Buradan elde edilecek gelir dernek kasasına dahi hiç girmeden öğrenci kardeşlerimizin burslarında kullanılacak. Bu konuda yardımcı olan, atkıyı almak isteyen hemşerilerime ve atkıyı 10 bin TL’ye alarak derneğimizin 2018 Hayırseveri olan Ali Şen kardeşime çok teşekkür ederim” dedi. Gecenin ardından Kocaeli Kars İli Derneği başkanı ve yöneticileri beraber fotoğraf çekildi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *