Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli’de 4 İsim Sarı’nın Listesinde

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın 28’inci Olağan Genel Kurulu İstanbul Green Park Pendik Otel’de gerçekleştirildi. Kongre’de Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Kara…

Kocaeli’de 4 İsim Sarı’nın Listesinde

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın 28’inci Olağan Genel Kurulunda Lastik-İş Genel Başkanlığına vekâlet eden Alaaddin Sarı 249 Oy alarak seçilmiş başkan oldu. 

İstanbul Green Park Pendik Otel’de gerçekleştirilen Kongre’de Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başkanlığa vekâlet eden Alaaddin Sarı, 300 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu kongrede 249 oy alarak sendikanın seçilmiş genel başkanı oldu. Konuşmalarla geçen ilk günün ardından Kocaeli’nden 169, Sakarya’dan 40, Gebze’den 36, İstanbul’dan 32, İzmir’den 11 ve 12 genel merkez delegesi olmak üzere toplam 300 delege sandık başına gitti. Genel Başkanı Alaaddin Sarı, kongreye tek aday olarak girdi. Sarı, listesinde eski genel başkan Abdullah Karacan’ın yeğeni Muhammet Batuhan Karacan, Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar ve Kocaeli Şube Yönetim Kurulu üyesi Gökhan Atalay’a yer vermeyince bu üç isim Sarı’nın listesine karşı aday oldu.

ÇARŞAF LİSTE İLE KONGREYE GİDİLDİ

Çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçim sonrası Genel Başkan Sarı’nın listesi seçildi. Muhammet Batuhan Karacan, Yusuf Bayraktar ve Gökhan Atalay listeye giremedi. Sarı’nın 7 kişilik yönetiminde kendisi dâhil 5 isim Mali İşler Daire Başkanı Necdet Ulusoy  (Türk Pirelli), Eğitim Basın Yayın Daire Başkanı Salih Gür (Goodyear), Örgütlenme Daire Başkanı  Alp Eren Şakacı  (Türk Pirelli), Genel Başkan Yardımcısı TIS Daire Başkanı Ziya Ünal yönetimde yer aldı. Diğer iki isim Genel Sekreter İhsan Malkoç,  Hukuk Daire Başkanı Ali Öztürk, Genel Başkan Alaaddin Sarı’nın listesinde kendine yer buldu. Denetleme Kuruluna;  Fatih Topçu, Cem Yaman, Yasin Özgür, Genel Disiplin Kuruluna;  Hasan Akyüz, Aytaç Gürkan Eren, Abdullah Azak, Erşan Mehmet Gönülalan, Ramazan Özcan seçildi.

GÖNÜL İSTERDİ Kİ TEK LİSTEMİZ OLSAYDI

Seçim öncesi yaşanan süreçle ilgili değerlendirmede bulunan Genel Başkan Alaaddin Sarı “Dün duygusal bir tepki gösterdim. Bu tepki bizim insani zayıf bir tarafımızdır. Buradan ayrıldıktan sonra, delegelerimizin, tüm camiamızın araması nedeniyle, hatalı bir değerlendirme yaptığımızı anladık. Rahmetli genel başkanımızda duygusal bir insandı. Ama bizim bu saatten sonra duygusal olma lüksümüz yok. Birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yönetime aday olan arkadaşlarda var. Onlara başarılar diliyorum. Gönül isterdi ki tek listemiz olsaydı. Genel başkan olarak tüm arkadaşlarımızın bizi desteklemesi bizleri mutlu etmektedir. Abdullah Karacan’ın mirasına sahip çıkmak sadece sözde değil özde ortaya çıkar” dedi. 

ADAPAZARI ÜVEY EVLAT DEĞİL

“Hatalarımız olabilir, önemli olan bu hataları düzgün bir dille karşı tarafa iletmektir” diyen Sarı, “Aday olarak listeme koyduğumu Mustafa Sipahi arkadaşım için hiç beklemediğim bir tepki ile karşılaştım. Adapazarı şubemiz bunu hak etmemiştir. Değerli arkadaşlar Adapazarı şubemizde silaha karşı bir mücadele verildi. Orada arkadaşlarımız vuruldu. Eğer vurulmasalar ben de şüphelenirdim. Adapazarı’nın sanki üvey evlat gibi itelendiği bir noktayı ben kabul etmiyorum. Mustafa başkan bana ‘Abdullah Karacancı olmak lafla olmaz. Bana müsaade et ben çekileyim’ dedi ve çekildi. Özde Abdullah Karacancı olmak budur. O katilinde en ağır ceza almasını sağlayacaklar” dedi. Sözlerine devam eden Sarı, “Bu makamlar küskünlüğün makamları değildir. Bizim bulunduğumuz bu makam, sendikamız bir arada tutuma makamıdır. Bir arada olmamız gerekir. Seçimlerden sonra oluşabilecek olumsuz durumlara karşı hep birlikte tek yumruk olmamız gerekir. Eğer birlikte hareket etmezsek Lastik- İş Sendikası diye bir sendika kalmaz. Kalbini kırdığımı birileri varsa onlardan özür dilerim. Listenin dışında aday olan arkadaşlarımı buraya davet ediyorum. Onlar bu seçim ne olursa olsun benim arkadaşımdır. Biz burada birlik ve beraberlik içinde olmazsak üzerimize geleceklerdir. Gönül isterdi ki tek liste olsaydık” dedi. 

KARACAN’A YAKIŞIR ŞEKİLDE HAREKET EDECEĞİZ

“Ama ne olursa olsun mücadelemize devam edeceğiz” diyen Sarı, “Küskünlük gibi bir sürecimiz olamaz. Alınacak kararlar yönetim kurulunun kararları olacaktı. Ben artık medya ile yakın olmayacağım. Kendimi geri çekeceğim. Daha çok işimizle, uğraşacağız. Bütün işçilerle bir ve beraber olacağımız bir süreci yaşayacağız. Biz asla fabrikaları yok etme, kaos yaratma sürecini yaşamayacağız. Biz fabrika, sermaye düşmanı değiliz. Biz işçi arkadaşlarımızın sömürüldüğü bir ortamda da olmayız. Onların karşısında dururuz. 28’inci genel kurulumuzun kardeşlik içerisinde olmasını istiyorum. Birbirinize küskün küskün bakmayın. Lütfen birbirinizle tokalaşın, kucaklaşın. Buradan sendikamızı düşünerek, kardeşçe ayrılacağız. Abdullah Karacan’a yakışır şekilde hareket edeceğiz” dedi. Konuşması büyük alkış toplayan Sarı’ya delegeler büyük destek gösterdi. Yönetim kurulu listesinin okunmasının ardından delegeler sandık başına geçti.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *