Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli Dünya Coğrafyasında Stratejik Pozisyona Sahiptir

10 Mart 2019 Pazar Kocaeli Tarihi ve Kültürü Sempozyumunda Kocaeli’nin arkeolojik ve stratejik açıdan dünya coğrafyasında önemine değinildi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni…

Kocaeli Tarihi ve Kültürü Sempozyumunda Kocaeli’nin arkeolojik ve stratejik açıdan dünya coğrafyasında önemine değinildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent tarihine katkı sunmak amacıyla düzenlediği Tarih Sempozyumlarının 6’ncısı olan Milli Mücadelede Servetiye Cephesi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nun son gününde Orhan Gazi Salonu’nda Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, başkanlığını üstlendiği oturumda ‘’Kocaeli İli ve İlçeleri Arkeolojik Yüzey Araştırmasında Keşfedilen Siperler’’ konusuna değindi. Ross, “Avrupa ve Asya’nın geçiş noktasında olduğu için Kocaeli dünya coğrafyası üzerinde hem arkeolojik, hem de stratejik olarak çok önemli bir pozisyona sahiptir. Dünyanın en stratejik bölgelerinden biri olan Kocaeli’nde arkeoloji çalışmaları yapmak beni çok heyecanlandırıyor” dedi.

SİKKELER BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BELGELER

Kocaeli Müze Müdürlüğü’nden Zuhal Uykal ve Ramazan Sayim ‘’Kocaeli Müzesi Koleksiyonu Roma Dönemi Sikkelerinden Örnekler’’ konusunda tebliğ sunarken, “Biz arkeologlar için sikkeler çok önemli belgeler oluyor. Kazı esnasında bir sikke bulduğumuz zaman çok seviniyoruz, çünkü dönemin tarihi ile ilgili net bir bilgi elde etmiş oluyoruz” dedi.

KOCAELİ’NİN TARİHİ KONUŞULDU

Kocaeli Üniversitesi’nden Elif Aydın Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Emre Kishalı ‘’İzmit Arkeolojik Mirası ve Koruma Sahaları’’, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden Kemal Çibuk, Esra Kahraman, Semra Bilgin, Önay Titiz ‘’Nikomedia’nın Antik Sinop Kentiyle Olan Ticareti’’ ile ilgili birbirinden değerli konulara değinerek katılımcılara tebliğlerini sundu.

ÇOK DEĞERLİ BİLGİLER SUNULDU

Prof. Dr. Hakan Kırımlı’nın oturum başkanlığını yaptığı sunumlarda Kocaeli Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Ömür Alyakut “Gastronomi Festivallerinin Kocaeli Turizmine Katkısı Eşme Ayva Festivali Örneği” konusunda tebliğini sundu. Alyakut, “Hem Kocaeli’ni, hem de ayvayı festival aracılığıyla sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtabiliyorlar” diyerek festivallerin önemini dile getirdi. Yine aynı oturumda sunum yapan Kocaeli Üniversitesi Öğr. Gör. Ersin Uğurkan, “Yağlı yufkanın coğrafi işaretinin alınması gerektiğini düşünüyorum. Yapımı oldukça zahmetli olan bu yemeğin elde açılması, kaz yağı ile yağlanması oldukça zahmetli ayrıca davet yemeği olduğu için insanlar arasındaki iletişime ve sosyalleşmeye de büyük olanak sağlıyor” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Ayşe Akman ‘’Kandıra Mutfak Kültüründe Tören Yemekleri Üzerine Bir Değerlendirme’’ konusunda, Ülkü Önal da ‘’Kocaeli’ndeki Artvin Muhacirlerinin Mutfak Kültürü ve Ekmek Pişirme Aracı Pileki’’ konusunda sunum yaparak, değerli bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *