Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Veli-Der: İslam’a Değil Tarikata Karşıyız!

Çocukların eğitim görmesi gerekirken evlendirilmesine karşı çıkan Veli-Der Şube Başkanı Irmak, “Tepkimiz İslam’a, dindarlara değil, tarikatlara ve cemaatleredir” dedi.

Veli-Der: İslam’a Değil Tarikata Karşıyız!

Çocukların eğitim görmesi gerekirken evlendirilmesine karşı çıkan Veli-Der Şube Başkanı Irmak, “Tepkimiz İslam’a, dindarlara değil, tarikatlara ve cemaatleredir” dedi.

Öğrenci Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Ayşe Irmak, 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çocukların tarikat ve cemaatin ellerinde bırakılmaması gerektiğini ifade eden Başkan Ayşe Irmak, “Laikliği sonuna kadar savunacağız. Eğitim tarikat, cemaat yapılanmalarına bırakılmayacak kadar değerlidir”1 açıklamasında bulundu. Başkan Irmak’ın açıklamaları şöyle:

‘ÇOCUKLARI KARANLIĞA TERK ETMEYECEĞİZ’

Tarikatlar ve cemaatler yaşamımızın artık her alanında. Aladağ'da 40 kız çocuğunu yurda kilitleyip canlı canlı yakanlar, Ensar Vakfının yurdunda erkek çocuklar taciz ve istismara uğrarken ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenler, Enes Kara'nın ‘Beni bu karanlıkta yaşamaya mecbur bıraktılar’ sözüne kulağını tıkayanlar, bugün 6 yaşındaki bir kız çocuğunun; gericiliğe yobazlığa ve ataerkine kurban verilmesi nerdeyse kadınlarımıza ve çocuklarımıza, şiddet ve cinsel saldırı olaylarının yaşanmadığı gün yok. Ama biz susmayacağız. Laik, bilimsel, kamusal eğitimi kaybettiğimizde ilk kaybedenler çocuklarımız oluyor. 6 yaşından itibaren yıllarca süren bu karanlığı yaşayan bir kadının cesareti sonucu, neleri kaybettiğimizi en acı şekilde algılıyoruz.

‘EĞİTİM YAPILARA TESLİM EDİLEMEZ’

Yıllardır tarikatlarda ve cemaat evlerinde çocukların, gençlerin yaşadıkları istismarı, karanlık dünyayı biliyoruz. MEB'in verilerine göre 1 milyon 200 bin 892 çocuk örgün eğitimin dışında. Okulda olması gereken bu kadar çocuk nerede? Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğunda olması gereken eğitim öğretimin; vakıflara, derneklere, tarikatlara ve cemaatlere devredilmesi sonucu, okullarda üniversitelerde ve yurtlarda protokol imzalanarak söyleşi, kamp, konferans vb. etkinlikler yürütüldüğünü biliyoruz. Evrensel ve anayasal bir hak olan eğitim, kamusal bir hizmettir ve ancak eğitimciler eliyle yürütülür. Hangi isim altında olursa olsun başka kişi kurum ve yapılara devredilemez. Tarikatların, cemaatlerin ve vakıfların elini uzatamayacağı, çocukların özgür mutlu ve güvende olacağı bir dünyayı çocuklara borçluyuz.

‘LAİKLİĞİ HEP SAVUNACAĞIZ’

Tüm tarikatlar kapatılana, din ve vicdan özgürlüğü önünde engel teşkil eden tüm gerici odaklar dağıtılana kadar laikliği savunmaya, çocukların ve kadınların uğradığı din baskısını ortadan kaldırmak için mücadeleye etmeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesinin ardından Lanzarotte Sözleşmesini hedef almaları beklenen bir şeydi. Lanzarotte sözleşmesi ‘Çocukların Cinsel Suistimal Ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’dir. Birileri neden bu sözleşmeden rahatsız olur ki? Bu nasıl zihniyettir? Size asla izin vermeyeceğiz. Kazanılmış haklarımızdan ve hukuksal sözleşmelerden vazgeçmeyeceğiz. Çocuklara sözümüz olsun. Karanlığa teslim olmayacağız. Lanzarotte Sözleşmesini de İstanbul Sözleşmesini de uygulatacağız!

‘EBEVEYNLERİN KAYGISI DAHA DA ARTTI’

Bir çocuğun yaşamını karartan yaşadığımız bu son acıyla birlikte çocuklarımızı okullara gönderirken yaşadığımız kaygı daha da artmıştır. Anne babalar olarak Milli Eğitim Bakanlığını ve tüm kamu yöneticilerini uyarıyoruz. İmzalanan tüm protokol ve işbirlikleri bir an önce sonlandırılmalıdır. Tarikat ve cemaatlerde yaşanan ve ifşa olunan olaylara gösterdiğimiz tepkiler, sanki dine yapılıyor ve din karşıtlığıymış gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Tepkimiz İslam’a, dindarlara değil, tarikatlara ve cemaatleredir.

‘SESİMİZİ BÜYÜTELİM’

Cemaatler din değil, dinin temsilcileri de değildir. Öğrenci Veli Derneği olarak aynı zamanda tüm velilere çağrımızdır; bir çocuğumuzun daha yaşamının kararmaması hepimizin ellerinde. Sesimizi büyütelim. Protokol ve işbirliklerinin sonlandırılmasını sağlayıp çocuklarımızı iğrenç ve karanlık dünyanızın içine çekmenize asla izin vermeyeceğiz. Laik, kamusal, bilimsel eğitim hakkına sahip çıkacağız. Hatta sizin çocuklarınızı da size rağmen sizlerden koruyacağız. Çünkü bir çocuk dünyayı değiştirebilir. Bizler de o çocuk için bu dünyayı değiştirmeliyiz.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *