Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Veli-der, 2. Hafta Raporunu Açıkladı

Veli-Der, pandemi gölgesinde açılan okullardaki izlenimlerinin ikinci hafta raporunda vaka sayılarının artmasını engellemek adına ek dersliklerin açılması gerektiğini işaret e…

Veli-der, 2. Hafta Raporunu Açıkladı

Veli-Der, pandemi gölgesinde açılan okullardaki izlenimlerinin ikinci hafta raporunda vaka sayılarının artmasını engellemek adına ek dersliklerin açılması gerektiğini işaret etti

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, derneğin okullardaki ikinci hafta raporunu da açıkladı. Okullardaki vaka sayılarının gün geçtikçe arttığını belirten Korkmaz, MEB’e seslenerek haftalık bulaş ve karantina bilgilerinin aktarılması gerektiğini ifade etti. Korkmaz’ın açıklaması şöyle:

SAYILAR KORKUTUYOR

Okullar alarm vermeye devam ediyor. Derneğimize ulaşan bilgilere göre salgının ikinci haftasında Türkiye genelinde tespit edebildiğimiz, 536 sınıf, Kocaeli’de ise 12 sınıf karantinaya alındı. İzmit’te 4, Kartepe’de 1, Darıca’da 5, Gebze’de 2 sınıfta pozitif veya temaslı vaka olması nedeniyle çocuklar evlere gönderildi. Her gün, her saat, bu sayılar artmakta ve bizleri korkutmaktadır. MEB’e çağrımızdır! Kamuoyuna her hafta, iller bazında bulaş, karantina bilgileri aktarılmalı, veli ve öğrencilere farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Maske, mesafe ve hijyen sloganı unutturulmamalıdır.

KANTİNDEKİ YIĞILMA ENGELLENMELİ

Okul müfredatları pandemi koşullarına uygun şekilde düzenlenmeli ve kısaltılan ders saatleri dikkate alınmalıdır. Velilerimizden gelen taleplere göre okul giriş çıkışlarında oluşan yığılmaları önlemek için sorunlu olan okullara, yeni giriş çıkış kapıları ilave edilmeli ve böylece temasın önüne geçilmesi sağlanmalıdır. Kantin hizmetinden yararlanan çocuklar, maskelerini çıkararak yemek yediğinden yemek saati sınıflara yemeklerin paketli bir şekilde ulaştırılması ve kantindeki yığılmalar engellenerek belirli ürünlerin satış noktalarının sayısı artırılmalıdır. Çocukların ulaşabileceği, dezenfektanlar ve maskelerin göz önünde bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

ÜCRETSİZ ULAŞIM OLMALI

Okul servis saatleri, işçi servisi saatlerinde de kullanıldığından araçların koltuklarının belediyelerce ücretsiz dezenfekte edilebileceği noktalar sağlanmalı, yapılan gözlemlere göre kapasitesinin üstünde öğrenci alan servisler tespit edilmeli ve ikazlar yapılmalıdır.Eğitim emekçileri ve öğrencilerin halk otobüslerinden ücretsiz bir şekilde faydalanması sağlanmalı ve üniversitelerin açılması ile oluşacak kalabalık düşünülerek ek seferler artırılmalıdır. TYP (Toplum yararına program) kapsamında görevlendirilecek temizlik ve güvenlik personeli ihtiyacı karşılayamayacak sayıdadır. Görevlendirilecek eğitim emekçilerinin çalışma usul ve esaslarında, temizlik görevlileri 8 derslikten sorumludur.

EK DERSLİKLER AÇILMALI

Salgında ciddi sağlık riski ile karşı karşıya kalan eğitim emekçileri esnek çalışmaya zorlanamaz zorlanmamalıdır. Kocaeli'de 17 Bin 676 adet derslik bulunmaktadır. Bunlardan sadece Gebze'de 2642 derslik sayısı ile 330 temizlik personeli ihtiyacı oluşmuş olacaktır. Pandemi koşullarında, çocuklarımızın kesintisiz eğitime devam edebilmesi için yeni bir kapanma olmadan ek derslikler açılmalı kamu kaynakları çocuklarımız için kullanılmalıdır.

YURTLAR YETERLİ Mİ?

Tüm Türkiye'de KYK’lar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kapanmış mevcut müdürler, araştırmacı kadrosu ile Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinDe il müdür yardımcısı olarak görevlendirilmişti. Bu araştırmacı unvanı ile görevlendirilen eski KYK yurt müdürleri ne iş yapmaktadır? Kocaeli'de öğrenci yurtlarının yetersizliği daha önceden tespit edilmiş midir? Mevcut yurtlar, maske, mesafe, hijyen, kapasite açısından yeterli midir? Devlet mahareti ile vakıf ve cemaat yurtları ile imzalanan protokollerin şartı nedir? Kamusal kaynakların vakıf ve cemaatlere aktarılmasını doğru bulmuyoruz. İki yıldır pandemi sürecinde kirasını ödemekte zorlanan yurtlar ayrıştırılarak devlet desteğinden mahrum bırakılmasını sorguluyoruz!

BARINMA SORUNU GİDERİLECEK Mİ?

Öğrenci Veli Derneği olarak devlet yurtlarının kapasitesinin hızla artırılmasını ve kaynakların çocuklarımıza, öğretmenlerimize aktarılmasını talep ediyoruz. Kocaeli genelinde valiliğin sayfasında belirtilen yurt kapasite miktarı, 14 Bin 477’dir. 6 Bin 949 erkek 7 Bin 528 kız öğrenci kapasitesi ile öğrencimizin faydalanacağı devlet yurtlarında kimlerin kalacağı belirsizdir. Yabancı öğrencilerin Erasmus öğrencilerinin, yüksek lisans, doktora öğrencilerine ayrılan kapasite miktarı nedir? Yeni eğitim öğretim sürecine katılan 12 Bin 500 öğrenci ve 7 Bin 767 doktora ve yüksek lisans öğrencisini, ücreti mukabilinde, devlet ile anlaşmalı hangi vakıflara yerleştireceksiniz? Bunun hizmet bedeli ne olacak? Verilerin; kamuoyu ile paylaşılmasını ve kaynakların doğru kullanılarak ihtiyaç duyulan yeni yurtların yapılması konusunda adımlar atılmalı ve kamusal hak olan barınma problemi, bir an önce karşılanmalı her yıl aynı sorunların yaşanması engellenmelidir.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *