Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Valilikten Açıklama; Soruşturma Değil Ön Araçtırma

Kocaeli Valiği İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hakkında soruşturma açıldığı iddiaları hakkında açıklama yaptı…

Kocaeli Valiği İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hakkında soruşturma açıldığı iddiaları hakkında açıklama yaptı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hakkında, bir vatandaşın yapmış olduğu şikâyet doğrultusunda, “görevi kötüye kullanmak suçlaması ile soruşturma açıldığı iddia eilmişti. Bu soruşturma kapsamında savcılığın yönlendirmesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi tarafından bir müfettiş görevlendirildiğide söylentiler arasındaydı. Konuyla ilgili Valilik tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada olayın soruşturma değil, ön araçtırma olduğu ifade edildi.

SİTE YÖNETİCİSİ DİLEKÇE VERMİŞ

Valilik tarafından yapılan açıklama şu şekilde: "Medya kuruluşlarında, “İzmit Belediyesine Müfettiş Görevlendirildi”, “Hürriyet Hakkında Soruşturma Açıldı” şeklinde haberler yayınlanması üzerine Valiliğimizce kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gereği duyulmuştur. İzmit İlçemiz sınırlarında ikamet eden ve bir sitenin yöneticiliğini yapmakta olan vatandaşımız, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile müracaat ederek; İkamet ettiği sitenin dışında bulunan çöp konteynerlerinin temizliklerinin ve gerekli dezenfektasyon işlemlerinin yapılmadığı, çöplerin zamanında ve gerektiği gibi toplanmadığı gerekçesiyle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile Temizlik İşleri Müdüründen şikayetçi olmuştur.

BÜYÜKŞEHİR MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazı ile İzmit Belediye Başkanı ve Temizlik İşleri Müdürü hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun uyarınca soruşturma yapma izni talebinde bulunmuş ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü de konu hakkında ön araştırma yapılmasını Valiliğimizden yazı ile istemiştir. Valiliğimizce de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan bir Müfettiş görevlendirilerek Savcılık veya herhangi bir vatandaşın başvurusuna uygulanan rutin süreç işletilmiştir.

ÖN ARAŞTIRMA YAPILDI

Yapılan işlem bir soruşturma olmayıp ön araştırmadır. Araştırma sonucu, İçişleri Bakanlığına gönderilecek olup ilgililer hakkında gerek duyulur ise yetkili makam olan İçişleri Bakanı’nca ön inceleme izni verilerek, dosya Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma yapmak üzere, İçişleri Bakanlığınca gönderilecektir.

MAKSTLI BİR UYGULAMA GİBİ ALGILATILMA ÇABASI

4483 sayılı yasa uyarınca Savcılık yazısı ile başlatılan, tüm memurlar ve diğer tüm kamu görevlileri hakkında uygulanan yasal ve zorunlu bir sürecin sanki İzmit Belediye Başkanına uygulanan olağan dışı ve maksatlı bir uygulama gibi algılatılma çabası tarafımızdan üzüntü ile izlenmiştir.”

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *