Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Üsküdar Vapuru Faciası Şehitleri Dualarla Anıldı

1 Mart Üsküdar Vapur faciasının 61. yıldönümünde Gölcük Belediyesi tarafından tertip edilen anma programları ile şehitler Gölcük Belediyesi 1 Mart Üsküdar Şehitliği’nde yapı…

1 Mart Üsküdar Vapur faciasının 61. yıldönümünde Gölcük Belediyesi tarafından tertip edilen anma programları ile şehitler Gölcük Belediyesi 1 Mart Üsküdar Şehitliği’nde yapılan törenle bir kez daha rahmetle anıldılar.

1 Mart 1958 yılında Meydana gelen 392 kişinin hayatını kaybettiği Üsküdar Vapur Faciası şehitleri Gölcükte 1 Mart Şehitlik mezarlığında tertip edilen törenle bir kez daha rahmetle anıldılar. Gölcük ve çevresindeki belde ve ilçelerden ağırlığı öğrencilerin oluşturduğu yolcuları taşıyan Üsküdar Vapurunun, Petrol Ofisi tesisleri karşısında şiddetli lodosta batması sonucu ne yazık ki 392 kişi hayatını kaybetmişti.

Gölcük Şehitler Mahallesi 1 Mart Şehitlik Mezarlığında yapılan törene Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediyesi Eski Başkanı Şaban Aktürkoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, Gölcük İlçe Müftüsü İlyas Öztel siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Adayları, şehit yakınları, vatandaşlar, ilçe daire müdürleri, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları, belediye meclis üyeleri, Gölcük Belediyesi birim müdürleri, okullardan gelen öğrenci grupları ve görevli öğretmenler katıldılar.Tören Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve İlçe Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın  Şehitler Mezarlığında mozoleye çelenk sunumu yapmasıyla başlarken akabinde saygı duruşu gerçekleştirildi.

ŞEHİTLERİMİZİ UNUTTURMAYACAĞIZ

Başkan Ellibeş törende yaptığı konuşmada, 1 Mart 1958 yılında meydana gelen ve Türk Denizcilik tarihine geçen bu büyük faciada hayatlarını kaybeden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, şehit ailelerinin yakınlarına sabırlar diliyorum. Onları hiç unutmadık, unutturmayacağız, diyerek bu facianın Türkiye'nin yakın tarihindeki en büyük deniz faciası olduğunu belirtti. Kaymakam Altıntaş yaptığı konuşmada, Türk Denizcilik tarihine baktığımız zaman Ertuğrul faciasından sonra, en önemli sivil kaybın olduğu bir olay Üsküdar Vapur Faciası. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, geride kalan ailelerine de sabırlar diliyorum. Allah bir daha böylesi acılar yaşatmasın, dedi.

ALLAH BİR DAHA BÖYLESİ ACILAR YAŞATMASIN

Anma töreninde İlçe Müftülüğü din görevlileri Kuran tilavetinde bulunurken,Gölcük İlçe Müftüsü İlyas Öztel, Anma törenine katılan Protokol ve tüm katılımcılarla birlikte dua yaptırdı. Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş olmak üzere protokol üyeleri faciada hayatını kaybeden şehitlerin mezarlarına, Öğrenci grupları ve vatandaşlar ile birlikte birer kırmızı karanfil bıraktılar. Şehitlik Mezarlığında yapılan anma töreni sonunda Gölcük Belediyesi Tarafından hazırlanan şekerler görevli personeller tarafından katılımcılara ikram edildi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *