Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Üretim İşçilerine Yüzde 111, Destek İşçilerine Yüzde 170 Zam Talep Edildi!

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Goodyear’da çalışan yaklaşık bin 500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü oturumu başladı. Sarı, “Ücretlere ilk 6 ay için yüzde 45 oranında zam teklifinde bulundular.

Üretim İşçilerine Yüzde 111, Destek İşçilerine Yüzde 170 Zam Talep Edildi!

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Goodyear’da çalışan yaklaşık bin 500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü oturumu başladı. Sarı, “Ücretlere ilk 6 ay için yüzde 45 oranında zam teklifinde bulundular. Bu enflasyonist ortamda bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü oturumu Tryp By Wyndham’da yapıldı. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, Kocaeli Şube yöneticileri ve iş yeri temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıya işverenleri temsilen işveren sendikası Kiplas Genel Sekreteri Ulaş Yıldız, Goodyear İK Direktörü Ceren Özel, Ortak Hizmetler Müdürü Serkan Işık ve İzmit İK Müdürü Aslı Beyler katıldı. Sendika tarafından işverene verilen taslakta ilk 6 ay üretim işçilerine yüzde 111, destek hizmetleri işçilerine ise yüzde 170 oranında zam talep edildi. Üretim ve destek hizmetleri işçilerine ikinci 6 ay enflasyon artı enflasyon, üçüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon artı 2 puan, dördüncü 6 ay enflasyon artı enflasyon artı 2 puan zam talep etti. Sendika aynı zamanda asgari ücretin enflasyonun üzerinde çıkması halinde o fark da işçilere yansıtılmasını istedi.

DEPREMİ YILDÖNÜMÜNÜ ANDI

İlk iki görüşmede üretim işçilerini ilgilendiren 22, destek hizmetleri işçilerini ilgilendiren 21 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Sözleşmede ikinci oturumda yemek ücreti talebi sendikanın isteği doğrultusunda geçti. İşverenin yüzde 70 oranında sosyal haklara zam yapılması talebi sendika tarafından ret edildi. Yaklaşık 50 dakika süren üçüncü görüşmenin ardından açıklama yapan Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Kahramanmaraş Depreminin birinci yıl dönümü nedeniyle, ülkenin deprem gerçeğinin göz ardı edilmemesi istendi. Depremin ülkenin gerçeği olduğunu vurgulayan Sarı, bir daha böyle felaketler yaşamamak için önlemlerin alınmasını istedi.

EKSİKSİZ KATILIM 

Sendikanın otelinde yapılan ilk görüşmeye Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel Merkez Yöneticileri, sendikasının Kocaeli ve Sakarya Şube Başkan ve yöneticileri ile iş yeri temsilcileri görüşmede hazır oldu. İşveren adına ise görüşmelere Kiplas Yetkilisi Ulaş Yıldız, Goodyear yöneticileri; Ceren Özel, Serkan Işık, Aslı Beyler katıldı. Goodyaer ile yapılan görüşmelerdeki detayları anlatan Sarı, “Şu ana kadar yapılan görüşmelerde üretimde 4, destekte 3 madde geçti. Toplamda üretimde 26, destekte 24 madde geçti. Goodyear işletmesi ilk 6 ay yüzde 45 oranında zam teklif verdi. Bu bizim beklediğimiz bir oran değil. Yüzde 45 oranındaki zam bu enflasyon ortamında kabul etmemiz mümkün değil. Bu toplu sözleşmenin bir an önce bitmesi için Goodyear işletmesinde iradeyi görüyoruz. Goodyear bu adımlarla bizi şaşırtıyor. Olumlu adımlar atıyorlar. 13 Şubat’a saat 13.00’de toplantı yapacağız” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *