Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Ünlü Modacı O Okulun Süpriz Konuğu Oldu

Ülkemizde ve yurtdışında moda denilince akla gelen isimlerden olan Hakan Akkaya, ilimizde katıldığı söyleşide “Azmettim ve Ordu’nda Newyork’a kadar Türk bayrağını götürdüm” de…

Ülkemizde ve yurtdışında moda denilince akla gelen isimlerden olan Hakan Akkaya, ilimizde katıldığı söyleşide “Azmettim ve Ordudan New york’a kadar Türk bayrağını götürdüm” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile  Singer/PAFF firmasının imzaladığı protokol gereği Ünlü Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin konuğu olarak ilimize geldi. Modanın dahi çocuğu lakabıyla birçok ünlüyü giydiren Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya, Luxor Garden Otel’de Yahya Kaptan Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin modaya dair sorularını yanıtladı. Programa Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dr. Elif Yapıcı Kulaksız, Sİnger Firması’nın Bölge Müfettişi Dinçer Gürsoy, Marka Müdürü Çiğdem Demirçeviren, Pazarlama Uzmanı Hayal Er, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

‘ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR’

Programın açılış konuşmasını yapan Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dr. Elif Yapıcı Kulaksız, iki gün önce moda tasarım öğretmenlerimizin haz moda tasarım alanları geliştirilmesi ve daha iyi yerler gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Hakan Akkaya’nın aramızda bulunması hepimiz için heyecan verici. Çünkü moda tasarım alanını seçmek isteyen öğrenciler için büyük tecrübe olacak. Öğrencilerimizin ve bizim sizlerden öğreneceği çok şey var. Singer yetkililerine de bize bu ortamı sağladıkları için teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

GÖKCEHAN AKKAYA’NIN YANINDA STAJ YAPACAK

Okul Müdürü Dr. Elif Yapıcı Kulaksız’ın konuşmasının ardından moda tasarım alanının hazırladığı ve koreografisini Kadir Yoldadurmaz’ın yaptığı mini defile ilgiyle izlendi. 60 ve 70’li yılları yansıtan defilede günlük kıyafetlerden gelinliklere kadar birçok kıyafet sergilendi. Modacı Hakan Akkaya’da tasarlanan kıyafetleri yakından izledi. Kıyafetleri beğendiğini Okul Müdürü Dr. Elif Yapıcı Kulaksız’a ileten Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya, ardından öğrencilerin modaya dair sorularını yanıtlayarak onlara Türk malından üretilmiş kıyafetleri giymelerini önerdi. Okul şanslı öğrencilerinden Simgehan Özcan, Hakan Akkaya’nın İstanbul'daki çalışma ofisinde staj yapmaya hak kazandı.

‘İŞİME AŞIĞIM’

Öğrencilerin sorularını yanıtlayarak konuşmasına başlayan Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya, “Meslek lisesinde okumayı çok isterdim ancak sadece kızlar için vardı. Ardında mimarlık fakültesini yarıda bıraktım. Şimdi 19. Yılımı doldurdum. İlkokul 3 veya 4. Sınıftan beri modacı olmak istiyordum. İşime aşık biriyim. Bu meslekten başka bir şey yapma ihtimalini düşünmedim. Gündüz elbiselerinin çok alternatifi var. Elbisenin öne çıkması gerekiyor. Gece elbisesi tabi daha zahmetli oluyor. Gömlek de yapsam don da yapsam hep bir gelinlik dikiyormuşum gibi özenirim. Kalıbına, dikişine, aksesuarına, ipine çok özenirim. Hepsi benim çocuklarım gibi” dedi.

‘TEZGAHTARLIK YAPARAK BAŞARDIM’

Herkes benim bu günümle ilgileniyor. Ama ben bu günlere gelene kadar neler yaptım kimse konuşmuyor. Hafta içi fabrikada çalıyordum, hafta sonu mağazada çalışıyordum. Müdürüme hep kızardım beni çok çalıştırıyor diye. Sonra anladım ki başarı buradan kaynaklanıyor. Müşteri mağazada ne isteyip istemediğini söylüyor, siz de bunu orada görüyorsunuz. Ben mağazada tezgahtarlık yaparak, terziler kadar iyi dikiş yaparak başarılı oldum. Bir ceket ve kalem etek dikerek ben modacı olacağım diyemezsiniz. Bu yaşlar yaratıcılığınızın ortaya çıkacağı yaşlardır, iyi değerlendirin” diye konuştu.

‘BAYRAĞIMIZI ORDUDAN NEWYORK’A TAŞIDIM’

Öğrencilere bu günlere gelene kadar yaşadıklarından anılar anlatan Hakan Akkaya, “Benim giydiklerimin önemi yok. Giydirdiklerime bakın. Tasarımımın farklılığını diktiklerimle gösteriyorum. Her şeyden ilham alıyorum. En çok parayı kitaplarıma ve seyahatlerime harcıyorum. Sergi geziyorum, fuar zamanları gidiyorum, mağazaları geziyorum. Vizyon sizi başarıya taşır. Bir tasarımcının belli kalıpların dışında olması gerekiyor. Azmettim ve Ordu’nda Newyork’a kadar Türk bayrağını götürdüm. Cahil cesaretine karşıyım, mesleğin altını doldurmanız lazım. Allah bana öyle bir yetenek vermiş ki dünyanın her yerinde para kazanmak için bir kurşun kalem ve bir kağıda ihtiyacım var. Ama bu yetmez. Bizim meslekte iki sezon oturursan, üçüncü sezon yok olursun” dedi. Programın sonunda Okul Müdürü Kulaksız, Akkaya’ya katılımdan dolayı çiçek ve Kandıra bezinden yapılan çantayı hediye etti.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *