Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Türk Büro Sen: SGK Çalışanları İş Yükünün Altında Kaldı!

Türk Büro Sen Kocaeli Şubesi, EYT yasası ile iş yükü artan SGK çalışanları için 666 sayılı KHK ile kaldırılan bazı hakların geri verilmesini talep etti.

Türk Büro Sen: SGK Çalışanları İş Yükünün Altında Kaldı!

Türk Büro Sen Kocaeli Şubesi, EYT yasası ile iş yükü artan SGK çalışanları için 666 sayılı KHK ile kaldırılan bazı hakların geri verilmesini talep etti.

Türk Büro sen Kocaeli Şubesi, Konuyla ilgili Kuruçeşme’de bulunan SGK binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Cihat Çoban okudu. Basın açıklamanın tamamı şöyle:

‘6 YILDA YAPILACAK İŞ 2 AYDA İSTENİYOR’

2.250.000 vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM'den geçerek kanunlaşmıştır. Uygulamada kadrosu 38.000 olmasına rağmen fiilen 23.000 personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 2.250.000 vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400.000 olan kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur.

‘ÇÖZÜMÜ BAKAN’A SUNDUK’

Sendikamız Türk Büro Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için; ‘666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi’ hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur. Sendikamız Türk Büro Sen kurulduğu günden bugüne, ‘bizim ilkemiz önce ülkemiz’ diyen sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur.

‘SORUMLU ETKİSİZ SENDİKADIR’

Sendikamız ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan; 3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM'den geçmesini, belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir. Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir toplu sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili etkisiz sendikadır.

‘BÜRO SEN’İ YETKİLİ KILMA ZAMANI’

SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak x yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün ‘pireye kızıp yorgan yakma’ zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen'e destek verme Türk Büro Sen'i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanlarını düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro Sen'dir. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *