Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Tarım Fuarı Buruk Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı” 2. kez kapılarını açtı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “Koca…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı” kapılarını açtı. Sakarya ağırlıklı firmaların yer aldığı fuarda bu yıl ilgi düşük oldu. Geçen seneye oranla firmaların katılımının geçen seneye göre düşük olduğu ekonomik krizin etkilerinin  de yansıdığı gözlendi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı” kapılarını açtı. Ana teması “Ata Tohumları” olan fuarın açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu” Her zaman çiftçimizin yanında olduk. Bu fuar da bu desteğin bir kanıtıdır.” şeklinde konuştu. Protokolün katılımı ile açılışı yapılan Fuar, 10 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak.

KATILIM

Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı açılışına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları, firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

KOCAELİ İÇİN ÖNEMLİ BİR FUAR

Programın açılış konuşmasını TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz yaptı. Alagöz; “Bereketli bir fuarın açılışı için bugün Kocaeli’ndeyiz. Bu fuar Kocaeli için önemli bir fuar ve kanıt. Sanayinin başkenti olarak bilinen Kocaeli’nin tarımdaki gücünü gösteriyor. Kocaeli uluslararası piyasanın arz ve talep dengesi anlamında çok önemli bir noktaya gelmiş durumda. Geçen yıl 72 bin olan ziyaretçi sayımızı bu yıl daha da arttırmayı hedefliyoruz. Ana teması ata tohumu olan fuarımızın Kocaeli’ne ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

SANAYİNİN BAŞKETİNDE TARIM FUARI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu; “15 yılda Kocaeli’nde çok önemli çalışmalar yaptık. Kavşaklarımız, yollarımız ve Körfezimizi ter temiz yaptık. Kocaeli’nde yeşilimizin rengini arttırdık. Bizim sloganımız çalışında oluyor. Kocaeli’nde tarım ve hayvancılık olmak zorunda. Sanayinin başkenti olan Kocaeli’nde bu fuarı yapıyoruz. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yaptık. Her zaman çiftçimizin yanındaydık. Yüzde elli hibeli tohum ve gübre desteği verdik. Sera, ekipman ve malzeme desteği verdik. Allah’a şükür her zaman üreticiden yana olduk” dedi.

200 AŞKIN FİRMA VE BELEDİYE

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde açılışı yapılan Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım ve Hayvancılık Fuarına, bu yıl tarım sektöründe lider ve alt firmalardan oluşan 200’ü aşkın firma, 30 Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri katılım sağladı.

PROTOKOL FUARI GEZDİ

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, stantları gezdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, fuara gelen çiftçiler ile yakından ilgilendi.

FUARDA DANIŞMANLIK HİZMETİ

Geçen yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesince ilki gerçekleştirilen ve yaklaşık 150 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda bu yıl da önemli etkinlikler yapılacak. Bu yıl fuarda hayvancılık, tavukçuluk ve süt endüstrisi ile sera, bahçe ve süs bitkileri endüstrisi konularında alet, ekipman ve ürünler sergileniyor. Fuarda ayrıca özel danışmanlık firmaları ve TİGEM başta olmak üzere, tarım ve hayvancılık alanlarında görev yapan resmi kurumlar, ziyaretçiler ile bilgi paylaşımında bulunuyor.

ATA TOHUMU DAĞITILIYOR

“Kocaeli 2. Doğu Marmara Tarım Fuarı’nın” Bu yıl ki ana teması yerel (ata tohumları). Fuarda ayrıca yerel (ata tohumu) dağıtımı ile yerel tohumun üretiminin önemi ve sürdürülebilirliği konularında seminerler yapıldı. Çiftçilere her yıl yapılan ilkbahar ve sonbahar yem ile tohum bitkisi desteği fuar kapsamında yapıldı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *