Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

SP Grup Başkan Vekili Kaya: Ak Parti’nin Günahlarına Ortak Olmadık

SP Grup Başkan Vekili Bülent Kaya, 81 ille milletvekili buluşmalarında ilimizi ziyaret etti.

SP Grup Başkan Vekili Kaya: Ak Parti’nin Günahlarına Ortak Olmadık

SP Grup Başkan Vekili Bülent Kaya, 81 ille milletvekili buluşmalarında ilimizi ziyaret etti. Kaya, Cumhur İttifakı’na neden dahil olmadıklarını soranlara cevap vererek “Bugün bu ittifakın içinde olmamanın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha milletimiz de görmüş oldu. AK Parti’nin günahlarına ortak olmadık” dedi.

Saadet Partisi TBMM Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya, genel merkezin başlattığı ‘81 ille milletvekilleri buluşuyor’ programı kapsamında ilimizi ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Yahya Kaptan’daki Luxor Garden Otel’de STK temsilcileri ile bir araya gelen Milletvekili Kaya, ardından gazetecilerle buluştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milletvekili Kaya’ya İl Başkanı Zafer Mutlu, İl Yöneticisi Volkan Gemiksiz, İl Başkan Yardımcısı ve Karargah Başkanı Halil Kayın eşlik etti.

‘ÇEKİNCELERİMİZDE HAKLIYDIK’

Basın mensupları düzenlenen yemekte buluşan Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, yaptığı açıklamada “Saadet Partisi olarak genel merkezimizin başlattığı 81 ille milletvekillerimiz buluşuyor programı kapsamında Bülent Kaya Bey Kocaeli’mizde bir takım program yapacak” dedi. Akabinde hükümeti eleştiren Mutlu, “2017 itibariyle yeni anayasa, referandum sürecinden sonra Türkiye’de bir takım değişiklikler olduğunu görüyoruz. Bir rejim değişikliği hükümet modeli sistem değişikliği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş ve bunun örneklerini 6yıl boyunca görmüş oldu. Referandum sürecinden itibaren ortaya koyduğumuz çekincelerle ne kadar haklı olduğumuzu bu 6 yılda gördük” diye konuştu.

‘YENİ BİR MEVZİ KAZANDIK’

Sözlerini sürdüren Başkan Mutlu, “Parlamentonun denetim mekanizmasını ortadan kaldırılıyor olması, tek adam rejiminin uygulanması, yasama, yürütmeye ve yargıya müdahale, tüm yetkilerin cumhurbaşkanında toplanması demokratik rejimle bağdaşmadığı çekincelerimiz kelimesi kelimesine yaşanmış oldu. 6 yıllık denemeden sonra ortaya konan 2023 seçimlerindeki ittifak modeli sonuçları itibariyle tam olarak netice vermemiş gibi gözükse de ileriye dönük çalışmalarımızda bize yeni bir mevzi kazandırdı. Saadet Partimiz mecliste 10 milletvekili ile temsil ediliyordu. Gelecek Partisi ile birleşince mecliste bir grubumuz oldu. Önümüzdeki yerel seçimlere de bu adımı biraz daha öne götürmenin derdinde olacağız. Yerel seçimlerde önemli başarılar elde etmek istiyoruz” dedi.

‘İTTİFAKLA BAĞIMIZ SÜRÜYOR’

Kocaeli, güzel bir ittifak olduğunda ki bu ittifakın tabanda oluşacağını düşünüyorum. Yukarıdan ne rüzgar eserse essin Kocaeli ölçeğinde 6 partinin tabanıyla aramızda duygusal bağı çok rahat yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Aynı zamanda bu 6 partinin il başkanları ile çok uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. Kocaeli yerel seçimleri, muhalefetin çok önemli başarılar elde edeceği çoğu belediyeyi belki de tamamının hedeflendiği bir seçim olacak. Büyükşehir çalışıyor gibi gözüküyor ancak eldeki devasa imkanlar 10 yıllık merkezi hükümet desteği tüm gücü arkasına alan belediye yönetimi bir şehri sıfırdan inşa etmesi gerekir. Bu anlamda başarıdan söz etmek mümkün değil. Çalışmaların birçoğu yeterli araştırmadan yoksun göstermelik çalışmalar. Bu şehre vizyon katacak bu şehrin marka olmasını sağlayacak neler yaptılar sorusuna hala cevap alamıyoruz. İnşallah bu şehre yakışan bir yönetimi 31 Mart’ta inşa edeceğiz” dedi.

‘ETKİLİ BİR DÖNEM GEÇİRECEĞİZ’

TBMM Grup Başkan Vekili Bülent Kaya ise “Mecliste grubu bulunan 6 siyasi partiden biriyiz. Ekim ayından itibaren genel kurul çalışmalarında muhalefet görevini en iyi şekilde yapacağız. İktidarın atacağı olumlu adımları destekleyecek, yanlış adımlara ise engel olacak sorumlu muhalefet anlayışı içinde olacağız. İktidarın yanlış işlerini ortaya koyacağız. Çözüm önerilerini de ortaya koyan bir muhalefet anlayışı ortaya koyacağız. Saadet Partisinin içinde olduğu meclis çalışmalarının etkilerini sizler de çok kısa zamanda hissedeceksiniz. Türkiye’nin kötü yönetildiği, ekonomik olarak çökertildiği süreci hep beraber yaşadık. Bu siyasi iktidar; kamplaşmayı ve kutuplaşmayı tercih eden ülkenin normalleşmesini kendi sonu olarak gören siyasi zihniyete sahip. Böyle bir iktidarın normalleşmeyi sağlayamayacağı, fikir, erdem, ahlak zemininde yozlaşmayı ortaya çıkaracağı aşikardır” dedi.

‘DEVLET ELİYLE SEÇİM KAMPANYASI’

Sözlerini sürdüren Kaya, “Bizler de Türkiye’nin mevcut durumunda ivedilikle el birliğiyle kurtulma inancındayız. Bu manada milletimizin Milli Görüş’e; Devletimizin de saadet Partili kadrolara ihtiyacı olduğunu da hep beraber gördük. Fikrimize ve partimize ihtiyacı olan geniş kesimlerle partimizi buluşturmak için 81 ilde milletimizle bir araya gelip yeni süreçte start vermek istiyoruz. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından bizler de değerlendirme yaptık. Bu seçim iktidarın girdiği en zor seçimdi. İktidarın en ahlaksızca yürüttüğü seçimdi. Seçim meydanlarında montaj videolarını itiraf ederek kullanan bir siyasi iktidarla karşı kaşıyaydık. Devlet imkanlarını, 17 bakanın tamamını liste başından aday yaparak bakanlar eliyle devlet gücüyle seçim kampanyası yürüttüğünü gördük” şeklinde konuştu.

‘ÇIKAR İTTİFAKI’

Kaya, “Seçimi kaybedeceklerini anladıkları için fikir birliğinden ziyade bu ülkeye dair ortaklaşa ne yapacaklarından ziyade yüzde50+1’i sağlamak için son dakikada parti transferlerinin parti çalışmalarıyla ittifakın içerisine dahil edildiğini gördük. Cumhurbaşkanı oyunu korudu ama iktidar partisi yüzde7 oy kaybetti. Bu da kurulan ittifakın ne kadar milletten uzak ve çıkarlar üzerine kurulduğunun bir diğer göstergesi. Tabi milletin tercihine saygı duyacağız demek ki milletimize itirazlarımızı yeterince duyuramadık. İtirazlarımızın orta yerde durmaya devam ettiği iktidarın seçildikten sonra yaşattığı 3 aylık süreç, zaten ispat ediyor. Saadet Partisi ve Millet İttifakı itirazlarımızda haksız olduğumuz için iktidar bu sonucu almadı. İktidarın manipülasyonu, karartması ve iftiralarıyla bu sonuç alındı” dedi.

‘ORTAKLARA ASLA ÇAMUR ATMAYIZ’

Seçim sonuçlarının Millet İttifakı’nın yeterince bir başarı ortaya koyamamasıyla paralel olduğunu belirten Kaya, “Dış politikaya, ekonomiye, yoksulluğa, faize, enflasyona dair itirazlarımızın orta yerde durduğu iktidarın geldiği nokta itibariyle sabit. Dolayısıyla milletimizin verdiği muhalefet görevini layıkıyla yapmak için çalışacağız. Bu ittifaka; birlikte yönetmeye, milletimize siyasi bir model önermek için girdik. Birlikte yönetmeye talip olduğumuz bu partileri hiçbir eleştiri cümlesinin öznesi ve nesnesi asla yapmayacağız. Yarına dair tercih ve kararlarımız üzerinden dünkü tercih ve kararlarımızı değerlendireceğiz. Ancak onları yok saymak nedamet duygusu içinde olmak gibi bir ilkesizlik içinde olmayacağız. Saadet Partisi kurulduğundan bu yana seçim süreçlerinde ittifaklarımızın başarılı olması için elimizden geleni ortaya koymuştur. Seçimden sonra da o partilerin teşkilat mensuplarına ve onlara gönül verenlere siyasi nezaketsizlikte bulunmamıştır” dedi.

‘VAATLER VE YAŞANANLAR ÇOK FARKLI’

“Taraflı tarafsız herkesin ittifak için üzerine düşen gayreti ortaya koyması, noktasında Saadet Partisiyle ilgili en ufak bir eleştirisi olmadığının farkındayız” diyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bizim için gurur kaynağıdır. Bu çalışmalara en büyük katkıyı sunan olağanüstü bir çabayla çalışan Kocaeli teşkilatımız yoğun bir seçim dönemi geçirdiler. Onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. İktidarın seçimden önce ortaya koyduğu vaatlerle seçimden sonra yaşattıklarının arasında dağlar kadar fark var. Faizleri düşürmeye devam edeceklerini, Türkiye’yi faiz lobisinin elinden kurtaracaklarını söylediler. Seçimden sonra ilk ayda Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek faiz artışına imza attılar. Bu yetmezmiş gibi kendi rekorlarını 2 ay sonra kırdılar. Ağustos ayından 750 baz puan faiz artırdılar.”

‘GERÇEKLEŞMEYECEĞİNİ BİLİYORLAR’

Kaya, “Son 1 yılda 1 Trilyon TL’ye varan faiz yükünü bu milletin sırtına yüklediler. Dolayısıyla yanlış ekonomi politikalarının sonucunu bizler daha fazla fakirleşerek daha fazla yoksullaşarak ve sabit gelirli kesimlerin yaşam şartlarının daha da zorlaştığı, emeklilerin açlığa mahkum edildiği bir ekonomik tabloyla karşı karşıyayız. Sanki Karadeniz’den çıkan doğal gazı bütün evlere ulaştırmış gibi ücretsiz doğal gaz safsatalarıyla bu milleti uyutmaya çalışan siyasi iktidar seçimden sonra akaryakıta yüzde 100 zam yaptığı, yüzde 40 devalüasyon yaşattığı ekonomik tablo ortada. İktidarın 2011’de bile hedefi 25 bin Dolarken bugün çıkıp 2026 hedefini orta vadeli planda 14 bin dolar civarında ilan etmekten haya etmiyorlar. Çünkü 14 bin Doların gerçekleşme ihtimalinin gerçekçi olmadığı ortada” ifadelerini kullandı.

‘SON KAYNAKLARINI KULLANACAKLAR’

Ülkenin birkaç yıl daha yüksek enflasyona mahkum edildiğini de kaydeden Kaya, “Seçimden önce çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini ifade eden iktidar, seçimden 3 ay sonra çalışan kesimi, köylüyü, dar kesimi enflasyona ezdirdiği, inim inim inlettiklerini hep beraber görüyoruz. Mart ayındaki seçimde başarı elde etmek zorunda olan siyasi iktidarın şapkadaki diğer tavşanları ortaya çıkarmadığı, ek vergileri henüz koymadığı, yeni zamları yapmadığı bir süreçte yaşıyoruz. Emin olun siyasi iktidar olumsuz manada henüz yapabileceği her şeyi yapmış değil. Mart ayından sonra ötelediği her şeyi, bütün zam politikalarını seçimden hemen sonra uygulamaya koyacak. Seçime kadar millete kısmi refah sağlayıp son kaynaklarını kullanacaklar ama seçime kadar millete verdiği kısmi imkanları seçimden sonra fazlasıyla geri alacak. Türkiye 5 yıl daha bir sefalete mahkum edilmekle karşı karşıya kalacak” dedi.

‘PROGRAMLI BİR HEDEF’

Yerel seçimlerin iktidara karşı denge denetleme noktasında son derece önemli olduğunu belirten Kaya, Merkezi bütçeyi talan eden yoksullukla ve liyakatten uzak kadrolarla devleti çökerten bu cumhur koalisyonunun yerel seçimlerde başarı elde ederek belediyeleri aynı girdaba sokmaması için yerel seçimlerden başlayan bir yolsuzluğa karşı çıkış, bir planlı programlı kentleşme bir hedef ortaya koyuyoruz. Tüm yaşananları gördükten sonra Cumhur İttifakına 28 Mayıs’a kadar oy isteyen, 28 Mayıs’tan sonra iktidarı eleştiren cumhur ortakları gördük. Daha 28 Mayıs’a kadar meydan meydan gezerek Erdoğan’ı eleştirenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini kaldırarak milleti inim inim inleten ekonomi politikalarına destek vermek için oy istiyorlar. Ne oldu da 3 ayda oy talep ettiğinizi iktidar millete bu zulümleri yaptı? Sayın Cumhurbaşkanı da iktidarı eleştirmeye başladı” dedi.

‘AK PARTİ’NİN GÜNAHLARINA ORTAK OLMADIK’

Kaya, son olarak “Bu ilkesiz yaklaşımları 28 Mayıs’a kadar oy istedikleri kişiyi bugün eleştirmeye başlayan iktidar ortaklarını görünce Saadet Partisi niçin Cumhur İttifakı’nda yer almıyor diyenler umarım bizi anlamışlardır. Saadet Partisi referans olduğu, oy istediği bir adayın ülkeyi 2-3 ay içerisinde bu hale getirmesi durumunda elbette muhalefet etmezdi. Seçtirdiği adayın ve hükümetin yanlış uygulamaları yapmaması, doğru işler yapması için elini değil, gövdesini taşın altına koyardı. Bugün bu ittifakın içinde olmamanın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha milletimiz de görmüş oldu. AK Parti’nin günahlarına ortak olmama gibi olumlu bir durumu yaşadık. İktidarın ortaklarına itiraz etmiyoruz, yaptıklarına itiraz ediyoruz” dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *