Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Sağlıkçılarımız 1. Faz Aşıyı Vurdu

İlimize geçtiğimiz gün gelen Çin aşısı sağlık çalışanlarına vurulmaya başlandı Aralık ayında ülkemize giriş yapan Çin aşıları, ilimize de bu hafta geldi. Soğuk hava depoların…

Sağlıkçılarımız 1. Faz Aşıyı Vurdu

İlimize geçtiğimiz gün gelen Çin aşısı sağlık çalışanlarına vurulmaya başlandı

Aralık ayında ülkemize giriş yapan Çin aşıları, ilimize de bu hafta geldi. Soğuk hava depolarında muhafaza edilen aşılar, ilçelere dağıtılmaya başlandı. İlk aşıyı ise SEKA Devlet Hastanesi Başhekimi Sadullah Kıvanç Tunç yaptırdı. Akabinde tüm sağlık çalışanları aşı olurken risk grubundaki meslekler ve kronik hastalığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar da aşı vurulmaya başladı.

DOKTORLAR 1. FAZI VURDU

İl Halk Sağlığı Müdürü Mürsel Durmaz, Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, MHP İzmit Meclis Üyesi Dr. Ayhan Arpacı, Körfez ADSM Başhekimi Zehra Coşkun Salih, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Doktorlarından Ali Çiftçi ve diğer tüm sağlık çalışanları aşılarını olmaya başladı. Birinci faz aşılarını yapan sağlıkçılar, yaklaşık bir ay sonra ikinci faz aşılarını da olacak.

‘KORONASIZ GÜNLER DİLİYORUM’

İl Halk Sağlığı Müdürü Mürsel Durmaz, aşı olur olmaz açıklama yaparak “CoronaVac aşımızın 1.dozunu yaptırdık. Corona illetinden tüm dünyanın kurtulması ve normal hayata dönmesi için Rabbimden niyazda bulunuyorum. Hastalıksız, coronavirüssüz güzel günleri görebilmeyi diliyorum” dedi.

ÖZKÜRKÇÜGİL’DEN AŞI TAVSİYESİ

Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil ise “Synovac (Çin) aşımı oldum, hayırlısı olsun. Bütün dostlarıma da fırsat çıktığında aşılarını olmalarını kuvvetle tavsiye ederim. Aşı tercihleri şu aşamada tamamen kişisel olup hiç buraya takılmadan hangi fırsatı yakalarsanız aşınızı olun. Sevgi ve saygılarımla” ifadelerini kullandı.

SALİH VE KURUMU DA AŞI OLDU

Körfez ADSM Başhekimi Zehra Coşkun Salih, “Kurumumuzda, çalışma arkadaşlarımızla birlikte CoronaVac aşılarımızı yaptırdık. Sağlıklı günler temennisiyle” diye konuştu. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doktorlarından Ali Çiftçi deaşı olduktan sonra paylaşım yaparak “Aşımızı olduk hadi hayırlısı” şeklinde konuştu

.

21 BİN ÇALIŞAN AŞILANACAK

Yaklaşık 2 ay önce koronavirüs enfeksiyonu geçirdiği için aşı olamayacağını ancak ilerleyen süreçte aşı olacağını belirten İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, “Ülkemizde öncelikli olarak sağlık personellerine gerçekleştirilecek Covid 19 aşı uygulaması bugün itibariyle ilimizde başladı. Kocaeli’de 21 bin sağlık personelimiz var. Bütün personel aşılansa dahi yeteri kadar aşımız var. Bir sıkıntı yaşanmayacak. 796 bölgede aşı uygulaması gerçekleştireceğiz” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZ AŞILARINI OLSUN’

Sağlık çalışanlarının aşı uygulamasının hemen tamamlanacağını kaydeden Pehlevan, “Bugün ve yarın sağlık personelinin aşılamasının bitmesi bekleniyor. Kesinlikle aşılamayla birlikte maske, mesafe ve temizlik bir bütünlük olarak devam edecek. İlimizde Covid-19 pandemisi süresince gayretli çalışmalar yürütüldü. Aşılama çalışmaları sağlık personelleri, bilim kurulu üyeleri ve risk grubuna göre sırayla yapılacak. Sırası gelen bütün vatandaşlarımıza aşı olmalarını öneriyorum” dedi.

‘KORKULACAK BİR ŞEY YOK’

Koronavirüse yakalanan Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Güneş ise aşıyla ilgili açıklamada bulunarak “Aşıda tedirgin olacak, korkacak herhangi bir şey olmadığını belirtmek isteriz. Sağlık Bakanlığımızın girişimleriyle birçok ülkenin öncesinde aşılama çalışmaları ülkemizin tüm illerinde başladı. Hastanemizde bu uygulamaya geçerek randevu alıp gelen tüm sağlık çalışanlarına aşılarımızı vurmaya başladık” dedi.

‘İYİ GÜNLERİ GÖRECEĞİZ’

Aşının koronavirüsle mücadelede önemli bir aşama olduğunu belirten Prof. Dr. Güneş, “Özellikle vakaların azaldığı bu dönemde aşılamanın da olması inşallah tamamen koronavirüsü ortadan kaldıracak ve insanlarımızı iyi günlere götüreceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘182’DEN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ’

Sözlerini sürdüren Prof. Dr. Güneş, “Küresel yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele sürecinde geliştirilen aşılardan Çinli Sinovac firmasınca üretilen ve Türkiye'ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarındaki test süreci tamamlandı. Aşı randevusu https://www.mhrs.gov.tr/ sistemi ve Alo 182 üzerinden verilmeye başlandı” dedi.

RANDEVULAR E-DEVLETTEN

Aşı çalışmalarının gece 24.00'e kadar süreceğini de belirten Prof. Dr. “Hafta sonu da aşılama yapılacak. Coronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 184'ten randevu alınarak başvurulabilecek. MHRS sistemine E-Devlet veya turkiye.gov.tr adresinden girilmektedir.mhrs.gov.tr üzerinden de işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *