Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Öğretmenler Şiddete Hayır Dedi

İstanbul'da okul müdürünün öldürülmesinin ardından iş bırakan eğitim emekçileri bugün İzmit'te yürüyüş düzenledi. Sabri Yalım Parkı’nda başlayan yürüyüş Valilik’in önündeki basın açıklamasıyla son buldu.

İstanbul'da okul müdürünün öldürülmesinin ardından iş bırakan eğitim emekçileri bugün İzmit'te yürüyüş düzenledi. Sabri Yalım Parkı’nda başlayan yürüyüş Valilik’in önündeki basın açıklamasıyla son buldu.

Kocaeli'de birleşe birleşe kazanacağız sloganlarıyla binlerce eğitim emekçisinin yürüdüğü ögretmenlere karşı şiddetin son bulması ve eğitimde şiddet yasasının çıkarılması adına gerçekleştirilen eylemde diğer eğitim sendikaları Özel Sektör Öğretmenleri Sendikasına söz hakkı vermiyoruz dedi.

ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLER SENDİKASI'NIN BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

İstanbul Eyüpsultan’da Irak uyruklu öğrencisi tarafından müdür odasına ateş edilerek canice öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için Türkiye genelinde öğretmenler bugün işi bıraktı ve eylemler gerçekleştirdi. Kocaeli'de de binlerce kişilik dev kalabalık ile gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Valilik önünde basın açıklamaları gerçekleştirildi. Diğer eğitim sendikaları basın açıklaması yaparken, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'nın kendi basın açıklamasını gerçekleştirmesine izin vermedi. Öldürülen okul müdürünün özel sektörde çalışıyor olduğu da göz önünde bulundurulduğunda kendi içerisinde bu şekilde ayrım yaparak, daha öncesinde gerçekleştirdiği yürüyüşte 'birleşe birleşe kazanacağız' sloganını öylesine söylemiş gibi duran sendikalar tepki çekti.

EĞİTİM SEN DESTEK ÇIKTI

Eğitim Sen Şube Sekreteri Ömer Faruk Özdemir, "Eğitim Sen olarak Özel Öğretmenler Sendikasının olmasını istedik. Kendilerine söz verilmedi. Biz onlara söz vermeye devam edeceğiz. Öğretmen ayrımına son diyoruz" ifadelerini kullandı. 

AKKURT: ÇÜRÜMEDEN BAĞIMSIZ DEĞİL

Egitim - Sen ve CHP Kocaeli Milletvekili Harun Özgür Yıldızlı'nın desteği ile konuşan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İl Temsilcisi Bilal Akkurt, "Yıllarını eğitime vermiş bir meslektaşımızı bir saldırı sonucu kaybettik. Üzüntümüz tarifsiz. Eğitim alanında süregelen yok sayma politikalarına rağmen hüküm süren denetimsizlik ortamı, çalıştığımız kurumlarda mesleki ve yaşamsal açıdan güvencesizliği derinleştirmektedir. Meslektaşımızın kaybı, bu politikaların yarattığı çürümeden bağımsız değildir.

MOBBİNGLE EĞİTİM ÖĞRETİM OLANAKSIZ

Özel sektörde çalışan öğretmenlerin asgari ücretlerle, uzun saatlere varan mesai yüküyle, angarya işlerle, borçlandırmayla, işten çıkarılma tehdidiyle, mobbingle eğitim öğretim faaliyetini sürdürmesi olanaksızdır. Öğretmenler her sene geçimlerini patronların ağzından çıkacak rakamlara göre sağlamak zorundadır ve bu sömürünün varabileceği en derin çukurdur.

HAK GASPI

Bugün kamu sendikalarında örgütlü öğretmenlerin yasalardan aldığı güçle uyguladığı iş bırakma eylemine, özel sektör öğretmenlerinin tereddütsüz katılamıyor oluşu bize hak gaspında gelinen noktayı tek cümlede özetlemektedir. Sendikamız, bir eğitim iş kolunun olmadığı, öğretmenlerin üç kanuna birden hukuki karışıklıklar içinde ve bu üç kanun arasında iş kanuna da bağlı çalıştığı koşullarda yasaların insancıl değerlerden büyük olmadığını ifade ederek özel öğretim öğretmenlerinin iş bırakma isteğini insancıl ve demokratik buluyor.

TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNMEYE DEVAM EDİYOR

Final Okulları Yönetim Kurulu başta olmak üzere tüm özel öğretim kurumlarının yönetim kurullarına öğretmenlerin demokratik eylemlerinin karşısında durmamaları için çağrılar yapmamıza rağmen öğretmenlerin taleplerinin görmezden gelinmeye devam edilmesi kabul edilemez" dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *