Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Öğrenciler Doğu Türkistan İçin Yürüdü

Anadolu Gençlik Dernegi (AGD) Kocaeli Şube Üniversite Komisyonu Tarafından, Doğu Turkistan'da yaşanan olaylar ile ilgili 'insanlık için onurunla ayaga kalk' sloganıyla Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü'nde basına açiklaması düzenlendi.

Öğrenciler Doğu Türkistan İçin Yürüdü

Anadolu Gençlik Dernegi (AGD) Kocaeli Şube Üniversite Komisyonu Tarafından, Doğu Turkistan'da yaşanan olaylar ile ilgili 'insanlık için onurunla ayaga kalk' sloganıyla Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü'nde basına açiklaması düzenlendi. Perşembe günü öğlen 12.00'da yemekhane önünde buluşan öğrenciler, Kocaeli Üniverditesi B Kapısina kadar yürüyüş duzenledi. Yürüyüşe çok sayıda öğrenci katıldı. Üniversitede Büyük Yankı uyandırdı. Yürüyüş ardından AGD Kocarli Şube Üniversite Komisyon Başkanı Mehmet Akif Ballı basın açıklamasında bulundu.

AGD Kocaeli Şube Üniversite Komisyonu Başkanı Mehmet Akif Ballı,” Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçer.” Dedi. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kocaeli Şube Üniversite Komisyonu, Doğu Türkistan’da yaşanan olaylar ile ilgili ‘İnsanlık İçin Onurunla Ayağa Kalk’ sloganıyla perşembe günü Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde yürüyüş düzenledi. Saat 12’de Yemekhane önünde bir araya gelen öğrenciler, Çin hükümeti aleyhinde sloganlar atarak Kocaeli Üniversitesi A kapısına kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından AGD Kocaeli Şube Üniversite Komisyonu Başkanı Mehmet Akif Ballı basın açıklaması yaptı.

YAĞMA VE TALANLAR DÜNYAYI YAŞANMAZ HALE GETİRDİ

 AGD Kocaeli Şube Üniversite Komisyon Başkanı Mehmet Akif Ballı yaptığı basın açıklamasında, Dünyanın her neresinde zulüm gören, mağdur ve mazlum olan bir insan varsa bunun sorumluluğunun şüphesiz Müslümanların ve vicdan sahibi insanların üzerinde olduğunu söyleyerek, ”Sömürgecilerin yağma ve talanları dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Adil bir düzenin hakim olması gerekirken, uluslararası anlaşmalar ve insan hakları olarak sunulan bazı iki yüzlü söylemler güçlülerin zayıfları ezmesine sebep olmaktadır. Dünya tarihinde yaşanan binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamamış, aksine tüm anlaşmalar ve Avrupa Birliği, NATO gibi kuruluşlar başta olmak üzere uluslararası birçok kuruluş emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine sebep olmuştur. “ifadelerini kullandı.

ZAYIF KALMIŞ ÜLKELER EZİLMEYE DEVAM EDİYOR

Ballı, ”Çıkarlarını her türlü kutsalın üzerinde tutan ülkeler, zayıf bırakılmış ülkeleri ve halkları ezmeye devam etmektedir. Emperyalizm; işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir. Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer almaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadır. İslam coğrafyasında ise vesayet rejimleri bulunmaktadır. Bağımsızlığını ilan etmiş birçok İslam ülkesinde emperyalizmin üsleri ve askerleri bulunmakta, bu ülkelerin asker ya da sivil yöneticileri de maalesef tüm icraatlarını vesayet altında yürütmektedir. İslam ülkelerinin küresel güçlere bağımlı oluşları ya da küresel güçler arasında denge politikaları izlemek zorunda kalışları, haksızlıklar karşısında ya göstermelik tepki vermelerine ya da susmalarına yol açmaktadır.” Dedi.

KATLİAMLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Konuşmasına devam eden Mehmet Akif Ballı, “Emperyalist ve katil Çin Devleti’nin yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. 2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı kısırlaştırma programlarına tabi tutuldu. Ayrıca hastalık ve salgın bahane edilerek insanlar Çin yönetimi tarafından evlerinde ölüme terkediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına müdahale edilmeyerek arasında çocukların da yer aldığı Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit oldular. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haktan mahrum bırakıldığına, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığına, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığına, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçekler hepimizi derinden yaralamaktadır.” Diye konuştu.

ÇİN’E KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Ballı, ”Çin’in bu baskılara gerekçe olarak tüm Müslüman Doğu Türkistan halkını şiddetle ilişkilendirmesi de kabul edilemez. Tam tersine insanların temel hak ve özgürlük talepleri karşısında Çin yönetiminin baskı ve tahakküm uygulaması bir şiddettir. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki sadece üzüntümüzü belirtmek, sadece miting ve açıklama yapmak artık tek başına yeterli değildir. Zulmü durdurmak ve mazlum kardeşlerimize yardımcı olmak için Eylem Gerekmektedir. Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır.” İfadelerini kullandı.

İSLAM ÜLKELERİ GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALI

Mehmet Akif Ballı konuşmasının son bölümünde, Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolunun İslam ülkelerinin hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçtiğini söyleyerek, ”Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır. Bilinmelidir ki; bizler Anadolu Gençliği ve Milli Gençlik olarak, tüm zulümlerin ve bu zulümlere dolaylı ya da doğrudan destek veren kirli iş birliklerinin karşısındayız!” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Yürüyüş Basın açıklamasından sonra Bitti. Yürüyüşü Yoğun katılım oldu.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *