Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

KOÜ'de 'Depreme Hazırlık' Paneli

Kocaeli Üniversitesi 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle depreme hazırlık konusu ve bilinçli olma konularında panel düzeldi.

KOÜ'de 'Depreme Hazırlık' Paneli
Kocaeli Üniversitesi 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle depreme hazırlık konusu ve bilinçli olma konularında panel düzeldi.
 
Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda '1-7 Mart Deprem Haftası: Dirençli bir gelecek' adlı panel düzenlendi. Afet ve Acil Durum Hazırlık Birimi (KOUAHAB) koordinasyonuyla gerçekleşen panele Moderatör olarak Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya, konuşmacı olarak Prof. Dr. Fadime Sertçelik, Prof. Dr. Selma Koç Akgül ve Dr. Öğr. Üyesi Serkan Engin katıldı. 
 

 

'BİLİNÇLİ OLMAK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR'

Prof. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya panelin açılış konuşmasında, afeti yaşamadan tehlikeleri öngörmenin önemli olduğunu, afetler gerçekleşmeden bulunduğumuz konumun afet risklerini belirleyerek bu konuda bilinçli olunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Buluş Kırıkkaya, öğrencilerin bu konuda bilinçlenebilmesi için Afet ve Acil Durum Hazırlık Biriminin faaliyetlerine katılım göstermelerinin önemini vurguladı. Panelin konuşmacılarından Prof. Dr. Fadime Sertçelik, 'Gençlerle Deprem Gerçeğini Konuşuyoruz' adlı bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sertçelik sunumda, 6 Şubat Depremlerinden yaşanan süreçten bahsetti. Afetler konusunda daha bilinçli hale gelmemizin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Sertçelik, bunun bizlerin vatandaşlık görevi olduğunu sözlerine ekledi.

DEPREMLE NASIL YAŞANIR?

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Selma Koç Akgül, 'Kırık Cam Teorisi: Depreme Hazırlıklı Olmak İçin Bir Çözüm Arayışı' adlı bir sunum gerçekleştirdi. Afet kültürü ve Türkiye’deki afet kültürünün özellikleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Koç Akgül, depreme hazırlıklı toplumun dirençli bir toplum olduğunu belirtti. Prof. Dr. Koç Akgül depremle mücadelede, sorumluluk sahibi birey ve kurumlara ihtiyacın önemine dikkat çekti. Kırık Cam Teorisi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Koç Akgül, bu teorem kapsamında depremle mücadelede kırık camların belirlenmesi ve bunların ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Panelin son konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Serkan Engin, Türkiye’de depremler ve bundan sonra ne yapılmalı temalı bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye de yaşanan depremler hakkında bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Engin, istatistiklerle depremlerin yarattığı hasarı aktardı. Eğitimin, sağlık ve barınma imkanlarının sağlanması için içinde bulunduğumuz binaların sağlam olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Engin, Türkiye için en önemli ve öncelikli konunun depremle yaşama gerçeğini öğrenmek olduğunu sözlerine ekledi. 
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *