Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Koto Üyeleri Bankaları Şikayet Etti

Kocaeli Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısında söz alan 13’üncü Meslek Komitesi Başkanı İsmet Temizel, bankaların kendilerine uyguladığı haksız işlemlere sitem etti. KOTO Ekim Ayı Meclis Toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Koto Üyeleri Bankaları Şikayet Etti

Kocaeli Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısında söz alan 13’üncü Meslek Komitesi Başkanı İsmet Temizel, bankaların kendilerine uyguladığı haksız işlemlere sitem etti.

KOTO Ekim Ayı Meclis Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Meclise Necmi Bulut başkanlık yaptı. KOTO üyeleri ekonominin sıkıntılı olduğu şu dönemlerde bankaların da kendilerini çok zora soktuğunu ifade etti.
 

'EMEKSİZ ORTAKLIĞA SON VERİLMELİ'

 
Meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz alan 13’üncü Meslek Komitesi Başkanı İsmet Temizel, "Akaryakıt istasyonlarının haklı isyanını paylaşmak istiyorum. Akaryakıt istasyonları ciddi anlamda kredi kartı komisyonunun mağduriyet yaşamaktadır. Son 3 ayda komisyon ücretleri yüzde 66 arttı. Banka bir litre akaryakıtta 1 lira 15 kuruş komisyon alıyor. Peki bayiye ne kalıyor? Sadece 79 kuruş. Şimdi 79 kuruşa, çalışanın maaşını ödesin, kirasını mı ödesin? Faturasını mı? Bütün akaryakıt bayileri ayakta kalma, çarkı döndürme mücadelesi veriyor. İvedilikle bağımsız uygulama iyileştirilmeli ve bankaların emeksiz ortaklığına bir son verilmelidir" dedi.
 

BODUR: EMEĞİMİZİN ORTAĞI OLDULAR'

 
İsmet Temizel'in ardından sözü alan İşletmeci Eray Bodur “Öncelikle İsmet Bey'in banka komisyonlarıyla alakalı olarak haklı isyanına şöyle katılıyorum. Biz KOTO olarak daha önceki komite kararlarımızda da şöyle bir öneri sunmuştuk. Avrupa'da belirli bir limite kadar bankanın komisyonu sıfır. Yani bunu devlet eliyle örnek veriyorum. İşte günlük diyor 500 TL'lik harcama ne kadar? Yani temel ihtiyaçlarını giderecek harcamanın da bankaların alacağı komisyon oranını sıfıra çekmiş devlet bir mevzuatla. Biz bunu daha öncesinde komitemizde karar olarak yazmıştık. Bununla alakalı bir diyalog oluşturmak gerekiyor. Çünkü artık bankalar gerçekten emeğimizin ortağı oldu. Türkiye'de de kar eden şirketlere baktığımızda en yüksek kar eden beş şirketten üçü bankaysa hakikaten toplum olarak esnaflar, ticaret erbapları olarak banka komisyonlarına ve artan günümüz faiz koşullarından merkezde uygulanan faiz koşullarından bankaların da bunların bize dayatmasıyla ciddi manada komisyonlara bir yükümüz var. Bununla alakalı inanıyorum ki Kocaeli Ticaret Odası olarak Ankara'da güçlü bir ses getirirsek bu tarz düzenlemeleri en azından belli sektörlerde yapılabileceğine de inanıyorum" dedi.
 
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *