Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli'nin İlk Yerel Kültür Müzesi Görkemli Törenle Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel mirasını yaşatmak ve geleceğe taşımak için Portakal Hafız Konağında Manav kültürü temalı ilk yerel kültür müzesi açıldı.

Kocaeli'nin İlk Yerel Kültür Müzesi Görkemli Törenle Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel mirasını yaşatmak ve geleceğe taşımak için Portakal Hafız Konağında Manav kültürü temalı ilk yerel kültür müzesi açıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, toplumu toplum yapan kültürel değerlerin geleceğe taşınmasına hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş yöresel değerlerin yeniden gün yüzüne çıkarmak için Portakal Hafız Konağında hazırladığı Kocaeli Yerel Kültür Müzesi açıldı. Yeni nesil bir müze olan Yerel Kültür Müzesi, manav kültürünün Kocaeli’de gelişimi, yarattığı kültürel miras hem dijital ortamda ve somut kültürel miras ile sergilenmeye başlandı. Kültürel miras acısından büyük öneme sahip olan müzenin açılışına Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.


Yerel Kültürler Platformu Genel Sekreteri Arif Özkan ise Kocaeli’de bir hayallerini gerçekleştirdiklerini belirterek Büyükşehir’e teşekkür etti.Kocaeli’de ilk kez değil, uzun yıllardır yeni müzeler açtıklarını belirten Tahir Büyükakın, şöyle konuştu: “Portakal Hafız Konağı tarihi bir miras ve biz bu mirası kentin kültürü işe buluşturduk. Tarihe ve kültüre tapılan katkılar geçmişle bağ kurulmasını sağlıyor. Bu kültürün yaşaması çok kıymetli. Kültürümüzle yaşamaya devam etmezsek biz olmayacağız. Manavların kültürünün devam etmesi o yaşam biçiminin aynı haliyle geleceğe taşıması anlamına gelir. Eğer siz kültürünüzü devam ettirmezseniz gelecek nesil bizden uzaklaşacak ve biz olmayacak. Yeme içme, giyinme ve günlük yaşamımızı kayıt altına alırsak bizi biz yapan şeyleri geleceğe aktarmış olacağız. Sizler bu emeği ortaya koymasaydınız bizim işlerimiz kolay oluyor. Sizlerle birlikte daha hızlı yağıyoruz ve sahipleniliyor”

POPÜLER KÜLTÜRDEN UZAK OLMAK İÇİN GEÇMİŞİMİZLE BAĞLARIMIZI KORUMALIYIZ

Kültürün bir toplumu toplum yapan değerlerin tamamı olduğunu ifade eden Vali Seddar Yavuz, “Kültür bizim markamızdan ve bu bizi diğerlerden ayıran özeliktir. Son yollarda popüler batı kültürünün dayatması ile karşı karşıyayız. Bu dayatmaya karşı bu çakışmalar çok önemli. Belediyecilik aşısından büyük hizmetler tapan Büyükşehir gönülden teşekkür ediyorum. Biz farklıyız ve farklı olmak bizim için bir nitelik. Bunu önemsiyoruz. Popüler kültürden uzak olmak için geçmişimizle bağlarımızı korumalıyız. Buradan iki konuya değinmek istiyorum. Filistin’de soykırım var. Bu soykırıma sessiz kalanlar insanlık vicdanında yargılanacaktır. Dini motivasyonlardan uzak bu duruşu sergilemek lazım. Ulu önderimizin vefatını seneyi devriyesinde yad edeceğiz” diye konuştu.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *