Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli’nin İlk Ve Tek Otizm Spor Ve Yaşam Evi Görkemli Törenle Açıldı

Kocaeli’nin İlk Ve Tek Otizm Spor Ve Yaşam Evi Görkemli Törenle Açıldı

‘Güzel İşler Kalbe Değer’ vizyonu ve sosyal belediyecilik anlayışıyla halka dokunan projelere imza atan İzmit Belediyesinin Yahyakaptan’da kente kazandırdığı Otizm Spor ve Yaşam Evi TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın katılımıyla resmi olarak açıldı.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla İzmit halkını gülümsetmeye devam eden İzmit Belediyesinin Yahyakaptan Mahallesi’nde yapımını tamamladığı Otizm Spor ve Yaşam Evi, geçtiğimiz haftalarda hizmet vermeye başladı. Kocaeli’de ilk ve tek olan Otizm Spor ve Yaşam Evi’nin resmi açılış töreni ise bugün TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

ZERAY VAKFINA TEŞEKKÜR

Programda TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca  ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından Otizm Spor ve Yaşam Evi’ne katkılarından dolayı Zeray Vakfı Kurucusu Zeki Zeray adına Zeray Vakfı İdari İşler Müdürü Doğan Çelikbaz’a plaket takdiminde bulunuldu.

MUSA CAN’DAN BAŞKAN HÜRRİYET’E PLAKET

9 aylıkken otizm teşhisi konan ailesi ve öğretmenlerinin desteğiyle ilkokul ve lise öğrenimini tamamlayan ve İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3.Sınıf Öğrencisi Musa Can Gündoğan Başkan Hürriyet’e otizmli bireyler için hayata geçirdiği çalışmalardan dolayı plaket hediye etti.

ÖZEL BİREYLERİN PERFORMANSI ALKIŞ ALDI

Plaket takdimlerinden sonra Yaşama Destek Evi’nin özel çocukları ritim gösterisi gerçekleştirdi. Ritim gösterisinin ardından da sahneye çıkan 39 aylıkken otizm tanısı konulan Deniz Eralp Coşkun piyano performansı sergiledi. Gösteriler izleyenlerden büyük alkış aldı. Ayrıca Otizm Spor ve Yaşam Evi’nin girişinde kurulan özel birey Erhan Avdan’ın resim sergisi de büyük beğeni topladı.

AÇILIŞA GENİŞ KATILIM

Otizmli bireylerin gelişimine katkı sağlamak ve otizmli bireylerin yakınlarını desteklemek, hayatlarına dokunabilmek, bilinçlendirmek, sosyal yaşama dâhil etmek amacıyla kurulan merkezin açılışına TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın yanı sıra CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, Gwçmiş Dönem Belediye Başkanları Hikmet Erenkaya, Metin Alan, Fikret Toker, Yahya Kaptan Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Hüseyin Necdet Gümüş, Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Eski Başkanı Özel İlkin Kılıçaslan, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

“BURADA OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM”

Programda konuşan TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca şu ifadeleri kullandı; “Bu anlamlı günde beni davet eden ve sizlerle bu onuru paylaşma olanağı sağlayan değerli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar güzel işler, güzel mücadeleler. 27. Dönemde değerli belediye başkanımızla o zamanlar milletvekili olarak çalışırken başkanımız Belediye Başkan Adayı olarak ilan edilmişti. Genel başkanımız bana ‘Kadın bir genel başkan yardımcısı olarak Fatma Kaplan Hürriyet adayımızın İzmit’te yanında olmak senin asli görevin’ dedi.

“ÇOK ÖNEMLİ VE GURUR VERİCİ”

Biz değerli belediye başkanımla birlik o otobüse bindik, hep birlikte İzmit’e geldik. İzmit’te bizi karşılayan araçlarda “İzmit Hürriyet’in geliyor” yazıyordu. Gerçekten İzmit Hürriyet’ine kavuşmuş. O gün o mitingde değerli başkanımız bir konuşma yapmıştı ve ben o konuşmanın ardından ilk defa İzmit’e geliyorum. O konuşmada verdiği sözleri ve İzmit’in önemli bir figürü olarak verdiği sözleri yerine getiriyor olması ve böyle anlamlı bir açılışta ona tekrar eşlik etmek benim için çok önemli ve çok gurur verici.

“O OTİZM DOSTU BİR KADIN”

Buraya gelmeden önce Otizm Federasyonunda başkanlık yapmış bir tanıdığımızı aradım. Dedim ki, ‘Belediye başkanımız otizmli çocuklarımız, gençlerimiz için çok anlamlı bir projeyi hayata geçirecek’, dedi ki ‘O belediye başkanı başkan olmadan TBMM’deyken gerek otizmli özel bireylerle gerek onların özel aileleriyle o kadar duyarlı bir mücadele verdi ki. Onun için bu belediye başkanı olarak siyasi bir olay değil. O otizm dostu bir kadın. Otizm dostu bir insan olarak böyle bir hizmet veriyor.” Aynı duyguları bende paylaşıyorum.

“TÜRKİYE’DE 1 BUÇUK MİLYON OTİZMLİ ÖZEL BİREY VAR”

Özel bireylerin özel ailesi olmak da çok önemli. Fedakarlık gerektiren bir şey. Burada özel gençlerin özel çocukların hayata, toplumsal yaşama, akranlarıyla aynı koşullarda yaşayabilme ve aynı koşullarda toplumda var olmaları önemli. O ailelerin böyle bir ortamda nefes alabilecekleri bir alan yaratılması da çok önemli. 1985 yılında 2500 çocuktan 1’i otizmli doğuyormuş ama bugün 36 çocuktan biri otizmli olmuş. O zaman sosyal devletin bu çocuklarla ilgili çok önemli ve hızla projeler üretmesi ve hayata geçirmesi gerekiyor. Türkiye’de 1 buçuk milyon civarında otizmli özel birey var.

“SÖZ VERİYORUM: SİZLERLE OLACAĞIM”

Buna sosyal devletin, iktidarın, bu ülkenin duyarsız kalmaması gerekiyor. Beslenme, özel gelişim ve spor üçgenini birleştirerek bu özel meleklerimizin toplumda akranlarını bile geride bırakabilecek başarılara imza atabilmeleri mümkün. TBMM Başkanvekili olarak buradan benim de sizlere sözüm olsun: Meclisin tozlu raflarında bekleyen raporları ve önerileri indirerek hayata geçirmek ve bunu Türkiye’ye yaygınlaştırmak için mücadelenize ortak olacağım. Ben de Fatma Başkanım gibi Otizm dostu bir TBMM Başkanvekili olarak sizlerle olacağım. Bu tesiste emeği geçen bütün arkadaşlara bütün STK temsilcilerine ve belediye başkanımıza, belediye meclis üyelerine, belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

“YILLARDIR EMEK VERDİĞİMİZ GÜZEL BİR İŞE İMZA ATTIK”

Açılış programında konuşma yapan İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün, kentimizin, İzmit’imizin ve Kocaeli'nin gurur verici bir anına tanıklık ediyoruz yıllardır emek verdiğimiz güzel bir işe ve tabii ki söz verip tuttuğumuz güzel bir işe imza attığımız gururlu ve onur duyduğumuz bir gün. Milletvekilliğimden bu yana otizmli çocuklarımız ve bireylerimiz için elimizden ne geliyorsa naçizane yapmaya çalıştım.

“ÇOK ŞÜKÜR O GÜNLER BİZLERİ BUGÜNLERE GETİRDİ”

O günler çok halis duygularla gerçekten ne yapabiliriz ne nasıl yardımcı olabiliriz diye kafa yormuştuk. Tabii ihtiyaçlarını bilmek lazım. İhtiyaçlarını bilmek içinde gerçekten o durumları yaşayan insanlarla iletişim geliştirmek ve duygu birlikteliği duygu kardeşliği yapmak lazımdı. Çok şükür o günler bizleri bugünlere getirdi. Böylesi bir merkezi hayata geçirmek nasip oldu, bu anlamda da gerçekten bunun gururunu yaşıyoruz. Bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte. Otizm, her birimizin aslında farklılıklarla donatıldığı büyük bir mozaik gibi bizim için. Bu anlamlı merkezimizde o mozaiğe ait otizmi bireylerimiz ve ailelerine dokunmayın; otizmli bireylerin gelişimine katkı sağlamayı, spor ve motor becerilerini geliştirmeyi, bilişsel, sosyal, duyusal ve fiziksel gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz.  Hepimiz, tüm insanoğlu, bu dünyaya kendimize özgü yeteneklerle geliriz.

“OTİZMLİ MELEKLERİMİZİN VE AİLELERİNİN YANINDA OLMALIYIZ”

Otizm de bu renkli mozaikte gerçekten çok önemli duygusal bir yere sahip.  Ve Otizm, kesinlikle bir engel değil bir hastalık değil, sadece farklı bir yolculuk. Ve bu yolculukta, otizmli melekler ve aileleri bazen yorulurlar, bazen zorluklarla karşılaşırlar. Ama bu yolculuğun içinde umut da vardır. Bizler bu umudu hiç kaybetmeden, sabırla hem otizmli meleklerimizin hem de ailelerinin yanlarında olmalıyız diye düşünüyoruz.

“YANLARINDA DİMDİK DURMAK ZORUNDAYIZ”

Otizmli kardeşlerimizin dünyasına giriş yapmak için anlayış ve empatiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Onların ne hissettiklerini, neye ihtiyaç duyduklarını anlamak için çaba sarf etmeliyiz hep beraber. Onların yaşadığı zorlukları, güçlükleri göz ardı etmeden, yanlarında dimdik durmak zorundayız. İşte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Otizm Spor ve Yaşam Evi’mizde otizmli bireylerimiz ve çocuklarımıza ve onların değerli ailelerine bu ortamı sunabilmek için elimizden geleni yapmaya çalıştık.  Bu proje, toplumumuzun her bireyinin eşit fırsatlara sahip olması ve potansiyelini tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi için öncelikli adımlardan bir tanesi. Otizmli bireylerimizin de yaşamlarının her alanında başarılı ve mutlu olmalarını sağlamak amacıyla bu merkezi kurduk.

“BİZ ‘MIŞ’ GİBİ HİZMET ETMİYORUZ”

Onların ihtiyaçlarını anlamak ve desteklemek için uzman bir kadro oluşturduk burada. Fizyoterapistler, beden eğitimi öğretmenleri, ergoterapi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ve özel eğitim öğretmenleriyle birlikte çalışacak bu merkez ve onlara en iyi hizmeti sunmak için çalışacak. Biz yaptığımız her işte bizi en yakında tanıyan bütün hizmetlerimizden faydalanan bütün ailelerden duyduğumuz şey gerçekten biz mış gibi hizmet etmiyoruz.  Gerçekten kaliteli eğitim, düzgün eğitim, düzgün ilgi gerçekten bu yaptığımız işi hakikatle yapmak ve sonucunda da hizmet ettiğimiz o bireyin ya da ailesine somut bir iyilik ortaya çıkarmak.

“KOCAELİ’NİN İLK VE TEK OTİZM YAŞAM MERKEZİ”

Sonuçta sizin paranızı harcıyoruz. Sizin paranızı size hizmet etmek üzere kullanıyoruz. Bunu da en iyi şekilde yapmak için gerçekten dert edindik kendimize. Bunu da alanında uzman insanlarla açtığımız her merkezde yapıyoruz. Burası da Kocaeli’de ilk ve tek Otizm merkezi. Alzheimer merkezimiz de öyleydi. Orada da en uzman kadroyu kurduk. Açtığımız kreşler şu anda markalaştı. En iyi uzmanlarla. Açtığımız Çınar Akademi Üniversiteye hazırlık dershanemiz alanında en uzman öğretmenlerle çalışıyoruz ve çok ciddi bir başarı elde ediyoruz. İşte o yüzden mış gibi değil gerçek hizmet anlamında bütün arkadaşlarımla, emekleriyle yol almaya çalışıyoruz.

“KEYİFLE VAKİT GEÇİREBİLECEKLERİ BİR YER”

Bu merkez sadece otizmli bireylerin kendilerini geliştirebilecekleri bir yer değil, aynı zamanda ailelerini desteklemek, bilinçlendirmek ve onları sosyal yaşama dâhil etmek için bir alan olacak.  Ve ailelerinin yanlarında olduğumuzu hissettireceğimiz ve sorumluluklarını azaltmalarına yardımcı olacağımız çalışmalar yapacağız. Yaklaşık 4,5 dönüm üzerine kurulan Otizm Spor ve Yaşam Evi’miz spor ve duyu bütünleme eğitimleri için ideal bir ortam sağlıyor.

“KAPSAMLI BİR BAHÇEMİZ MEVCUT”

Bahçe alanında, çocukların motor becerilerini, fiziksel ve duyusal gelişimlerini destekleyecek mini golf, kum ve su oyun alanları kurduk. Hobi bahçeleri oluşturduk ve engelli oyun parkları inşa ettik. Basketbol sahası, bisiklet yolu ve tırmanma tepeciklerinden oluşan kapsamlı bir bahçe ile otizmli bireylerimizin keyifle vakit geçirebilecekleri bir yer olacağına inanıyoruz.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu merkezin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Belediye çalışanlarımıza, uzman kadromuza ve destek veren yol gösterici olan ufuk açan değerli derneklerimize çok teşekkür ediyoruz.  Tabii bu merkezde Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz ve onların sayesinde de en son araştırmaları ve yenilikleri takip ederek, hizmetlerimizi sürekli olarak geliştirebileceğiz. Burada bu vesileyle Kocaeli Üniversitesi’ne de çok teşekkür ediyorum. Otizmli kardeşlerimize, değerli ailelerine o güzel meleklere bu merkezimiz hayırlı ve uğurlu olmasını faydalar sağlamasını diliyorum. Kentimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

DOĞAN DEMİR ANISINI PAYLAŞTI

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, “Ben seçim döneminde Beylikdüzü’nde bir binanın altına gitmiştim davet etmişlerdi. Orada da bir Otizm Derneği bodrum kat masası yok sandalyesi yok sadece tamamen özel annelerin yardımlarıyla gayretleriyle kiralanmış bir yerde bir dernek faaliyeti yaptığını gördüm. Bunun içinde umarım biz seçimi kazanırız bir engelli bakanlığı kurarız.  Bu bakanlıkla birlikte 12 milyon civarındaki engelli yurttaşımızı vatandaşımızı kardeşimizi aileleriyle birlikte huzura kavuşturur, rahata kavuşturur birlikte yaşama kazandırırız diye düşünmüştüm.

“BU AYRICALIKLI PROJE ÇOK KIYMETLİ”

Otizmli çocuklar çok ayrıcalıklı. Onları birlikte topluma kazandırmamız lazım. O yüzden bu ayrıcalıklı proje çok kıymetli. Bu kentte maalesef ki uzun yıllardır yerel anlamda hep muhalefette kalarak zor koşullarda verilen mücadeleyi bugün sevgili Fatma Kaplan Hürriyet veriyor. Ben bu mücadeleden dolayı öncellikle kendisine bütün ekibine bütün belediye personelline bu katkılarından böyle güzel projelerden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ İLKLERE İMZA ATIYOR”

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler ise programda yaptığı konuşmada, “Burası sanayinin devleştiği, farklı kültürlerin birleştiği teknolojinin vücut bulduğu bir bölge. Bu bölgede gerçekten bir ilke imza atan belediye başkanımı kutlamak istiyorum. Bu çocukların özel durumunu çok yakından bilen bir kişiyim. Belediye başkanımızı gerçekten kutluyorum. Çocukların özel durumunu çok yakından bilen biriyim. Bunların kişisel gelişimine katkı sağlayacak onları topluma bir nefer olarak kazandıracağız.

“DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

İnsanın eğitilmesi demek toplumun gelişmesi toplumun gelişmesi ülkenin ve bölgenin gelişmesine katkı sağlar. Ben değerli belediye başkanımızın burada yaptığı birkaç projeyi de biliyorum. İlklere imza atıyor. Diğer belediyelere de örnek olmasını temenni ediyorum. Böyle sıcak bir günde yüreğimize su serptiniz sağ olun var olun diyorum.  Hem İzmit Belediye Başkanını hem de değerli personelini kutluyorum.”

“BİRÇOK AİLE EĞİTİM VE SAĞLIK MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYOR”

Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Hüseyin Necdet Gümüş konuşmasında, “Bugün özel çocuklarımız ve gençlerimiz için İzmit Belediyesi tarafından ve Kocaeli için önemli bir tesisin açılışında bir aradayız. Bu kurumun en önemli işlevi erken yaşta tanı alan çocuklarımızın etkili ve yeterli eğitim alarak ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek davranışsal yanlışlarını azaltması, yok etmesi, sosyal hayata entegre olmasıyla beraber örgün eğitime devam etmesini sağlayacak olmasıdır. Burası ailelerin maddi ve manevi olarak yükünü hafifletecek. Birçok aile eğitim ve sağlıkla ilgili masrafları karşılayamamaktadır. Gençlerimizin sporla, eğitimle enerjilerini kullanmalarını sağlamamız gerekiyor.

“MUTLU ÇOCUKLAR MUTLU AİLELER DEMEKTİR”

Bu Otizmli çocuklar için çok önemli. Spor, sosyal aktiviteler, iş koçları eşliğindeki çalışma hayatı enerjilerini olumlu yönlere aktaracak ve çocuklarımız mutlu olacak. Mutlu çocuklar mutlu aileler demek. Hala evinden çıkamayan birçok çocuğumuz var. Bunları spor ve sosyal hayata entegre etmemiz gerekiyor. Ben de Otizmli bir evlat sahibiyim. 21 yaşında bir oğlum var. Otizmli bireye sahip ailelerin en büyük düşüncesi bizden sonra ne olacağıdır. Bu yönde birçok projeler var. Otizm Yaşam Köylerinin oluşması ve büyümesi çok önemli. Böyle bir tesisi kentimize kazandıran herkese gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“OTİZM HASTALIK DEĞİL FARKINDALIKTIR”

9 aylıkken otizm teşhisi konan ailesi ve öğretmenlerinin desteğiyle ilkokul ve lise öğrenimini tamamlayan ve İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3.Sınıf Öğrencisi Musa Can Gündoğan, “2000 yılında Erzincan’da doğdum. 3 yaşından beri otizm eğitimi aldım. Ailemin desteği çok önemliydi. Orada verilen eğitimi alabilmek de önemli. Ben bunu başararak ilköğretim, ortaokul ve liseyi tamamlayarak üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Şu anda Yeniyüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3.Sınıf öğrencisiyim. Otizm bir hastalık değil farkındalıktır. Otizmli bireylerin ellerinden tutulursa, imkan tanınırsa neler başarabileceklerini görüyoruz. İnşallah benim gibi nice çocuklar başarılı olurlar” dedi.

SOSYAL, DUYUSAL VE FİZİKSEL GELİŞİMLERİ DESTEKLENİYOR

İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tesis Yahya Kaptan Mahallesi Salkım Söğüt Caddesinde bulunuyor. Kentimizde ikamet eden 3-25 yaş aralığındaki otizmli bireylerin gelişimine katkı sağlamak ve otizmli bireylerin yakınlarını desteklemek, bilinçlendirmek, sosyal yaşama dâhil etmek amacıyla kuruldu. Otizm Spor ve Yaşam Evi’nden faydalanan otizmli bireylerin spor faaliyetleri ile motor becerisi geliştiriliyor. Ayrıca bireylerin bilişsel, sosyal, duyusal ve fiziksel gelişimleri de destekleniyor.

BAHÇEDE BİRÇOK ETKİNLİK YAPILABİLİYOR

Yaklaşık 4,5 dönüm üzerine kurulan tesis kapalı ve açık kısımlardan oluşuyor. İç mekanda spor ve duyu bütünleme eğitimleri gerçekleştirilirken bahçe alanında da otizmli bireylerin fiziksel gelişimlerinin destekleneceği mini golf, kum ve su oyun alanları yer alıyor. Merkezde ayrıca hobi bahçeleri, engelli oyun parkı, basketbol sahası, bisiklet yolu, tırmanma tepecikleri bulunuyor.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *