Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattını Hizmete Açıldı!

Mayıs ayında Plajyolu ve Otogar istasyonlarına entegre edilecek olan Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı, Bakan Uraloğlu ile açıldı. Protokol üyeleri, ilk seferi ise hep birlikte yaptı.

Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattını Hizmete Açıldı!

Mayıs ayında Plajyolu ve Otogar istasyonlarına entegre edilecek olan Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı, Bakan Uraloğlu ile açıldı. Protokol üyeleri, ilk seferi ise hep birlikte yaptı.

Yapımı 1,5 yıl süren Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu açtı. Bakan Uraloğlu’na; Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti Milletvekilleri; Veysel Tipioğlu, Mehmet Akif Yılmaz, Sadettin Hülagü, Cemil Yaman, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, MHP İl Başkanı Murat Nuri Demirbaş, BBP İl Koordinatörü Metehan Küpçü, İzmit İlçe Başkanı Halil Güngör Dokuzlar katıldı. Bakan Uraloğlu, Kartepe Körfez arasında yapılacak metro hattının 1 yıl içinde ihalesi yapılacağını ve adının da Körfezray olacağını belirtti. Bakan Uraloğlu ayrıca Şehir Hastanesi tramvay hattının bayrama kadar ücretsiz olacağı müjdesini de verdi.

5 İSTASYON

Proje bedeli 505 milyon 679 bin TL olan Şehir Hastanesi tramvay hattının uzunluğu 3,1 kilometre. İstasyon sayısı 5 (Kanal Yolu istasyonu, Turan Güneş istasyonu, Başaran istasyonu, FTR-Fizik Tedavi Rehabilitasyon istasyonu ve Kocaeli Şehir Hastanesi istasyonu) olan hattın günlük yolcu kapasitesi 210 bin. Yapımı yaklaşık 1,5 yıl süren Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay hattına da entegre olacak. Proje kapsamında 12,4 kilometre ray imalatı yapıldı. Toplamda 40 bin 819 metreküp beton, 5 bin 975 ton demir imalatı gerçekleştirildi. Ayrıca 8 bin 500 metreküp taş duvar, 3 bin 980 metrekare taş pere ve 2 bin 400 metre fore kazık imalatı da yapıldı.

EYİGÜN: METRO KONFORUNDA

Programda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Akabinde kürsüye gelen Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün yaptığı konuşmada “Topluma sağlık hizmeti sunan merkezlerdir hastaneler. Son 20 yılın en iyi projelerinden olan Şehir Hastanesine raylı sistemleri götürmek bize nasip olduğu için şükrediyoruz. Projemiz 5 duraktan oluşuyor. 210 bin yolcu kapasitesine sahip. 12 bin 400 metre uzunluğunda ray döşedik. Enerji sağlayacak 2 trafo merkezi inşa ettik. Enerji taşıyan kablolar 22 bin 200 metre uzunluğunda. Tramvay projelerine pek rastlanmayan yürüyen merdiven ve asansör sistemi de kuruldu. 6 tane yürüyen merdiven 4 asansör imalatı yaptık.” dedi.

‘KOCAELİ TARİHİNİ YANSITTIK’

Sözlerini sürdüren Yalçın Eyigün: “Yağmur suyu taşıma kapasitesini 6 katına çıkararak bu caddeyi daha güvenli hale getirdik. Tramvay duraklarına yeni bir tarz getirmek istedik. Geleneksel İzmit evlerine baktık. Evler, dikdörtgen formdaydı. En dikkat çeken yönleri ise geniş saçaklı olmaları. Bü yüzden duraklarımızda geniş saçaklar kullandık. İzmit’in tarihi ve bugününden aldığı bir tramvay durağı tasarladık. Her çalışmamızda bize yardımcı olan Ulaştırma Bakanlığına, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, yüklenici firmalarımıza ve caddelerini kapattığımız vatandaşlara sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

BÜYÜKAKIN: MUHALFET HEP ELEŞTİRİYOR

Yalçın Eyigün’ün ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın: Muhalefet her seferinde bize Kocaeli merkezi hükümette çok ciddi kaynak aktarıyor ama merkezi hükümetten aldıkları çok az. Kocaeli hak ettiğini almıyor derlerdi. Bildiğiniz gibi Gebze-Darıca OSB’yi birbirine bağlayan 17 km metro hattını ihale etmiştik. Bu projeyi Bakanlığa devrettik. Belediyemizin yapma imkanı yoktu. Bunları aktardıktan sonra bu sefer muhalefet ‘Siz ne yapıyorsunuz ki’ demeye başladı. Ona da bahane bulmaya başladılar. Ortada yapma niyeti yok, imkan ve kabiliyet de yok. Var olan tünelleri kapatma konusunda hünerleri var. Daha önce başlayan projeleri bitirme konusunda iyiler.” İfadelerini kullandı.

‘MAYIS AYINDA ENTEGRE OLACAK’

Büyükakın: “Şimdiye kadar ki yapılan projelerde Bakanlığımızın desteklerini gördük. raylı sistemdeki toplu taşımanın Kcoaeli’deki toplu taşımanın yüzde 30’una ulaşması temel hedefimiz. Bu hattımızla birlikte toplu taşımadaki raylı sistemlerin payı yüzde 20’lere yaklaşacak. Son bir tramvay hattı ihalemiz oldu. O da Alikahya Stadyumuna uzanan hat ihalesi. Bu ihalemizle bir seti iki set haline getireceğiz. İstasyonları iki katına çıkaracağız. Alikahya’ya gidecek olan hattın açılmasıyla saatlik 300 olan taşıma kapasitesi 600’e çıkacağından taşıma kapasitesi de iki katına çıkmış olacak. Böylece 15 adet tramvay aha alacağız. Mayıs ayında diğer hatta entegre şeklinde çalışacak diye ümit ediyoruz. Şehir Hastanesini’nin günce 50 bin yolcu kapasitesi bekleniyor.” dedi.

LOJİSTİK KÖY İÇİN DESTEK İSTEYECEK

Kocaeli’de kurulması beklenen Lojistik Köy konusunu da Bakan Uraloğlu’na aktaran Başkan Büyükakın: “Bu şehrin lojistik köyünün hazırlıklarının yapılması bizim için önemli. Şimdiye adar sizi çok rahatsız ettik Bakanım bizi hiç geri çevirmediniz. Lojistik Köy içinde bizi geri çevirmeyeceğinizi biliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konularda da sizi rahatsız edeceğiz. Ben bir kez daha bu hat için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sabrın sonu selamet” ifadelerini kullandı.

HÜLAGÜ: TRAMVAYI ÇOK KARALADILAR

AK Parti Milletvekili Sadettin Hülagü ise “Öyle güzel bir hizmetin açılışında birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Belediyecilik millete hizmet için ihtiyaca cevap verebilmek değil ihtiyaç doğmadan hizmet etmeyi gerektirir. Her yönüyle kusursuz bir hizmet alanına dönüşen sağlık sektörümüz devletimizin milletimize bakış açısının yansımasıdır. Bu kentte ilk defa tramvay yapılacağı zaman trafiğe zarar vereceğini söyleyenler kartondan maket olduğunu söyleyenleri ve sayısız karalayanı gördük. Ancak dolup taşan örnek bir projeye dönüşmüştür. Milletimize daha iyisini götürmek adına AK kadrolar iş başında. Yılların verdiği belediyecilik tecrübemizi kabuğuna sıkışmış belediyeleri değer gören kurumlar haline getirdik.” şeklinde konuştu.

VALİ: ÖNEMLİ BİR ADIM

Vali Seddar Yavuz da söz alarak “Şehir hastanesi ve diğer hastaneler sağlık alanında dev birimlerdir. Şehirler büyüyor, kentleşme artıyor, trafik sorunları da hayatımızın önemli sorunları haline geliyor. Hayat konforumuzu artırmak bakımından ulaşım alanında yapılan yatırımlar önemli hale geliyor. Bu yeni tramvay hattımız da kentimiz için önemli bir adım. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ve değerli ekibine, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

URALOĞLU: DEMİR AĞLARLA ÖRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Son olarak kürsüye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “Ülkemizin en büyük üretim merkezlerinden biri olan Kocaeli’mizin kent içi raylı sistem ağını güçlendirecek ve vatandaşlarımızın Şehir Hastanesine ulaşımını kolaylaştıracak, Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattımızın açılış töreninde sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Şehirlerimizi hızlı trenlerle birbirine bağlarken şehir içi ulaşımında da kent içi raylı sistem projelerini birbiri ardına hayata geçiriyoruz. Şehir, ilçe, belediye ayrımı yapmadan Ülkemizin dört bir yanını demir ağlarla örmeye devam ediyoruz. Gebze Sahil-Darıca OSB Metrosu Kocaeli’de olmak üzere İstanbul ve Bursa’da 60,7 km daha yeni raylı sistem hattının yapım çalışmalarına da devam ediyoruz.” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ENTEGRE OLACAK’

Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattımızı hizmete açmanın mutluluğunu ve gurunu yaşadıkların belirten Bakan Uraloğlu: “Açılışını yaptığımız Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattımızın yapım çalışmalarına 4 kasım 2022’de başladık. Bu hattı, bir buçuk yıldan kısa bir sürede tamamlayarak büyük bir başarıya imza attık. 3,1 kilometre uzunluğunda olan hattımız; Kanal Yolu, Turan Güneş, Başaran, FTR Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Şehir Hastanesi olmak üzere beş istasyondan oluşuyor. Hattımız ile şehrin dışında bulunan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşım süresi; 15 dakikaya düştü. Tramvaylarımız günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Hattımız önümüzdeki süreçte otogar istasyonundan plajyolu tramvay hattına da entegre olacak.” dedi.

‘KOCAELİ’YE 264 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK’

Ulaşım olanaklarının çeşitli olması Kocaeli’yi avantajlı kıldığını belirten Uraloğlu: “Yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmeler en çok Kocaeli’yi tercih ediyor. Kocaeli için geliştirilen ulaşım projelerine de bu açıdan yaklaşıyoruz. Bugüne kadar Kocaeli’nin ulaşım ve iletişim altyapısı için 264 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. Kocaeli’yi tam anlamıyla uluslararası bir ticaret merkezine dönüştürdük. Başta İstanbul olmak üzere tüm komşularına yüksek standartlı bölünmüş yollarla bağladık. Bölünmüş yol uzunluğunu 376 kilometreye çıkardık. İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara Otoyollarını tamamlayarak dört bir yanını otoyol ağı ile sardık. Köseköy Lojistik Merkezinin ilk etabını açarak ithalat ve ihracat taşımalarına büyük bir ivme kazandırdık.” dedi.

‘PLANLANAN PROJELERİ TEK TEK YAPACAĞIZ’

Uraloğlu, sözlerinin sonunda “Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile Darıca Sahili arasındaki yerleşimin yoğun olduğu bölgeleri metro konforunda birbirine bağlıyoruz. 15,4 kilometre uzunluğunda çift hat olarak inşa edilen hattımız 11 istasyonda hizmet verecek. Bu hat, tasarım hızı 90 kilometre olan araçlarla günde 330 bin yolcuya hizmet edecek kapasitedir. Gar İstasyonu ile Marmaray Hattına entegrasyon imkanı da sunacaktır. 2002 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ideoloji siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla hareket ediyoruz. Bu noktada 31 Mart seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiğimiz mevcut başkanımız Sayın Tahir Büyükakın Başkanımızla birlikte planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz.” dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *