Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli Pastanın Yüzde 49.1’ini Aldı

Ticaret Bakanlığı bölgesel istişare toplantısında konuşan Bakan Pekcan, “Kocaeli her zaman başımızın tacı. Kocaelili firmalar, 2 Milyar 433 Milyon Dolar krediden faydalanmış.

Kocaeli Pastanın Yüzde 49.1’ini Aldı

Ticaret Bakanlığı bölgesel istişare toplantısında konuşan Bakan Pekcan, “Kocaeli her zaman başımızın tacı. Kocaelili firmalar, 2 Milyar 433 Milyon Dolar krediden faydalanmış. Esnafa ise 276 Milyon TL düşük faizli kredi vermişiz. Yani Kocaeli, pastadan, yüzde 49.1 oranında pay almış” dedi.

Ticaret Bakanlığı bölgesel istişare toplantısı dün Wellborn Otel’de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Programa Vali Hüseyin Aksoy, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Başkanı Nail Olpak, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, kurum ve daire müdürleri katıldı.

 ‘EL ELE VERİP KRİZİ ATLATALIM’

Açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeyintoğlu, “Oda ve borsalarımıza 81 ilde 81 meslek lisesi yönetimine katılma fırsatı verildi. Eğitim içeriklerimi TOBB eğitim desteği ile hazırlayacağız. Öğrencilerimize iş başı eğitimi vereceğiz. Bu dört projede geliştireceğimiz kamu özel sektör modelini tüm eğitim modeline yaygınlaştırmak istiyoruz. Böylece özel sektör daha çok söz sahibi olacak. Bu modelle, mezunlar, ara eleman değil aranan eleman olacak” dedi. Zeytinoğlu, işverenlere seslenerek “Son yıllarda çok kriz atlattık, el ele verip ülkemizi hak ettiği yere getirelim. Eğer arabuluculukta mahkeme gitmek istemiyorsanız TOBB tahkim divanına gelip çözüm bulun” dedi.

‘VERGİDE 3. SIRAYA DÜŞTÜK’

İş dünyası olarak karşılaştıkları her engele rağmen ne kadar üretken olduklarını ifade eden Zeytinoğlu, “Geçmişte birçok defa ispat etik. Türkiye ekonomisinin temeli sağlamdır. 2 Bin 200 sanayicimiz var. Diğer odalara kayıtlı muhtemelen bunun 2-3 mislidir. Bunların yüzde 10’un fazlası yani 307’is yabancı sermayeli 135 AR-GE merkezimiz var. İmalat sanayinin yüzde 13’ünü yapıyoruz. İlk 500’de 182 sanayimiz var. 77.1 Milyar Dolarlık dış ticaret hacmimiz var. 35 limanımızda 73 Milyon mal elleçleniyor. 14 OSB, 4 teknoparkımız var. Vergi verme sırasında 3’e geriledik. Türkiye’nin vergisinin yüzde 11.82’isini ilimiz karşılıyor. 2018’de 73.5 Milyar verdi topladı. Bu oran 71 ilden fazla. Devlete en fazla kazanç sağlayan iliz. Aynı zamanda devletten en az katkı alan iliz” diye konuştu.

‘ZOR SÜRECİ ATLATACAĞIZ’

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, “Sanayinin kenti Kocaeli’de ülkemize destek vermek için çalışarak devlet erkanımızla istişare toplantılarında bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Ardından söz alan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Kocaeli 71 ilin toplamından fazla verdi, 65 ilin toplamından fazla ihracat yapıyor. Gebze’de 14 tasarım merkezi, 9 OSB, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 1 üniversitemiz var. Girişimci eğitimi ve istihdamında TOBB’da Gebze Ticaret Odası olarak birinci sıradayız. Zor bir süreçten geçiyoruz ancak bir aynı gemideyiz. Kocaeli her zaman elinden gelenin fazlasını yaptı, yapmaya da devam edecek” diyerek bakanlığa ‘Bölgede enerjinin pahalılığı, bölgenin teşvikten fazla yararlanması’ gibi konuları içeren dosyası bakan Pekcan’a teslim etti.

‘KATKI SAĞLAMAYA DEVAM’

KOTO Başkanı Necmi Bulut ise “Veriler ışığı altında yaptığımız çalışmalarda ilimizin çeşitli bölgelerinde bulunan semt pazarı, marketlerdeki sebze meyve fiyatları ile ulusal firmaların pazarlarındaki sebze ve meyce fiyatlarını 10 gün boyunca gözlemledik. Ulusal pazarlardaki fiyatların yerel marketlerdeki fiyatlardan daha pahalı olduğunu gözlemledik. Ulusal çaptaki marketlerin tarladan ürün almaları etik değildir. Bu durumun bir an önce denetlenmesini istiyoruz. Kocaeli iş insanları olarak dün olduğu gibi bu gün de ülkemizi hak ettiği konuma taşımaktan asla geri dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KOCAELİLİ FİRMALARI BEKLİYORUZ’

Bulut’un ardından konuşan DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Başkanı Nail Olpak, “Dünyada ticaretin daraldığı finansman koşullarının zorlandığı dönemde biz de zor bir süreci geride bıraktık. Alışılmışım dışındaki rakamların yanı sıra büyümeye yine de devam ediyoruz. DEİK, Türk özel sektörün dış dünyaya açılan penceresi olarak 34 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Gücümüzü 95 kurucu kuruluşumuzdan alıyoruz. Kocaeli’nin büyüklüğü ile üye sayısı aynı değil. Daha fazla Kocaeli ticaret erbabı ve sanayicisini kurulumuza bekliyoruz. Ülke iş konseyleriyle (145 adet) faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 3 Bini aşkın gönüllüyle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘648 BİN AKTİF ÇALIŞAN’

Olpak konuşamasının devamında “Türkiye ekonomisine en fazla katkı sunan ilerin başında geliyor. Bu gün itibariyle baktığımızda Kocaeli’de 648 Bin 641 aktif çalışan bulunuyor. Bu da toplam nüfusun 34.2’sine isabet ediyor. İstanbul’dan sonra 17 Bin 793 TL ile en fazla mili gelire sahip. Kocaeli, 2011 rakamlarına göre sosyoekonmik gelişmişlik rakamına göre 4. sırada yer almaktadır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla koordineli çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YENİ YOL HARİTALARI’

Programda son olarak söz alan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakanlık olarak politikalarımızı bu doğrultuda ilerletiyoruz. İş dünyası ile istişare halinde onların taleplerine ve önerileriyle görevlerimiz icra etmeye çalışıyoruz. Daha fazla ihracat yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Öncelikle rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla rekabetçi olma için marka ve tasarıma öenm veriyoruz. Diğer taraftan dijitalleşmeye de önem veriyoruz. Ülkemizde Yüksek teknoloji ürün ihracatı yüzde 3-4 oranında. Gelişmiş ülkeler yüzdesine ulaşmak için yüksek teknoloji ürün ihracatını artırmamız gerekiyor. Bu doğrultuda Kocaeli’den talebimiz çok fazla. Yazılım bilişime yatırım yapacakları bir araya getirip devlet desteği vermeyi hedefliyoruz. Bu kısa dönemde mevcut olmadığımız pazarlarda daha fazla yer almak için yeni yol haritaları gerçekleştirdik” dedi.

‘ŞEFFAF OLMAYI HEDEFLİYORUZ’

8 şube 15 irtibat ofisi kurduk. Yıl sonuna kadar 20 şube, 20 irtibat ofisi kurmayı hedefliyoruz. 35 yeni ülkede Türk Ticaret Merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Sektörel ve lokal olmasını hedefliyoruz. Özellikle esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik pazara girme eğitimleri ile e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri veriyoruz. Dünyada küresel ekonomiye yön veren firmaların hemen hepsi genç girişimciler tarafından kurulmuş. Biz de bunu dikkate alarak kadınların ve gençlerin daha fazla ihracat yapması için bakanlıkla girişimciler arasında bir hat açtık. Amacım gümrüklerin kağıtsız ortamda şeffaf hale gelmesidir” dedi.

‘ELEKTRONİK ÇEK VE SENET SİSTEMİ’

Sözlerini sürdüren Bakan Ruhsar Pekcan, “Online teminat mektubunu sisteme aldık. Ticaretin kolaylaştırılmasında oldukça ciddi adımlar attık. Üretici ihracatçılarımızla ilgili pilot projelerimiz başarıyla gerçekleşti. 2019 hasat mevsiminin tamamlanmasıyla depodaki lisanlı ürünlerinizi elektronik ürün senetleriyle hem iş hem uluslararası piyasalarda satabilecekler. Elektronik çek ve senet sistemini getirdik. Çeki kim cirolamış hangi şubeden tahsis edebileceğiniz gibi bilgileri görebileceksiniz. Hedefimiz Türkiye’ye katkı sağlamak. Fırsatçılık yapanlara karşı denetimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

‘KOCAELİ’YE 2 MİLYAR 433 MİLYON TL KREDİ VERDİK’

Bakan Pekcan son olarak “Ülkemizde İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 63’ten yüzde 75’e yükseldi. Dış finansman ihtiyacımız azalırken Türkiye’nin büyümesine de katkı sağlıyoruz. Küresel ekonomi şu an küçülmekte. Türkiye’nin büyümesine dış ticaretin katkısı 9.7’dir. Kocaeli her zaman başımızın tacı ama firmalarımız Kocaeli’de kayıtlarını vermesi gerekiyor. Ticaret odaları olarak bu da sizin marifetiniz. Kocaelili firmalar, 2 Milyar 433 Milyon Dolar krediden faydalanmış. Esnafa ise 276 Milyon TL düşük faizli kredi vermişiz. Esnafımız bu kredilerden Ocak ve Şubat aylarında ise 96 Milyar TL faydalanmış. Yani Kocaeli, pastadan, yüzde 49.1 oranında pay almış” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *