Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli 100. Yılı Coşkuyla Kutluyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümü tüm Türkiye olduğu gibi Kocaeli’de de coşkulu kutlanıyor. Gün boyu sürecek kutlama ve törenler Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Salonunda tebrikleşmeyle başladı.

Kocaeli 100. Yılı Coşkuyla Kutluyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümü tüm Türkiye olduğu gibi Kocaeli’de de coşkulu kutlanıyor. Gün boyu sürecek kutlama ve törenler Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Salonunda tebrikleşmeyle başladı. Kutlamalar Kocaeli Valiliği A Kapısı önünde gerçekleşen törenle devam etti.

Kocaeli Valiliği A Kapısı alanında gerçekleşen 29 Ekim Bayram töreninde coşku hakimdi. Törende konuşan Vali Yavuz, “Bayramımız kutlu, Cumhuriyetimiz sonsuz olsun!” sözleri ile törene katılan herkesin bayramını kutladı. 7’den 70’e tüm vatandaşlar ellerindeki bayraklarla kutlamalara eşlik ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması mesajı okundu. Tören de, mehter takımı söylediği marşlarla coşku yaşatırken, folklor ekiplerinin gösterilerini ardından program resmi geçit töreniyle sona erdi.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİSİNE VE ORDUSUNA SAHİP ÜLKELER ARASINA GİRMEYİ BAŞARDIK

Vali Seddar Yavuz törende gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi: “Kocaelimiz de, tarih boyunca Anadolu'ya giriş ve çıkışın yapılabileceği bir kapı olması ve stratejik önemi nedeniyle, işgalcilerin hareket noktası olmuş; 1918’de İngilizler, 1920’de Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir.  Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Fabrika-i Hümayun yani Çuha fabrikası İzmit’in işgalinde İngilizler tarafından bombalanmış, birçok köy ve mahalle yakılıp yağmalanmış, İngilizler İzmit halkına her türlü eziyeti yapmıştır. İşte, tüm yurtta ardı arkası kesilmeyen işgal ve yağmalarla çaresizlik içinde kıvranan ama umudunu yitirmeyen aziz milletimizin, Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması; ruhunda ve benliğinde var olan bağımsızlık aşkının uyanışına tercüman olmuştur. Türkiye Yüzyılı’nın milli teknoloji hamlesiyle dev projeleri; HES, Togg, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Sanayide Yeşil Dönüşüm Projesi, Atak-2 Helikopteri, Gökbey, Hürkuş-2, Milgem, Milli Muharip Uçak Kaan projeleri gurur kaynağımız olmuştur. Tüm bunlarla birlikte çevreden savunmaya, spordan bilim ve teknolojiye, düzenlenen Teknofest’lere kadar birbirinden farklı projelerle dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasına girmeyi başardık.

ÇOK ÇALIŞIP BAŞARILARA İMZA ATIN

Çocuklar ve gençler, Atatürk’ün siz gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumak ve yükseltmek için sevgi ve şefkatle yoğrulan milli-manevi, medeniyet değerlerimize sahip çıkarak çok çalışmanızı; bilimde, dijitalde, yapay zekada ve üretimde milletimizin gurur duyacağı başarılara imza atarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda başarıyla temsil etmenizi arzu ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Kurtuluş Savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bayramımız kutlu, Cumhuriyetimiz sonsuz olsun!”

TÖRENLE ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

İlkokullar arasında yapılan yarışmada resim kategorisinde Başiskele Özel Nadide İlkokulu’ndan Ayşe Hilal Dursun 1., Kartepe Eşref Uslu İlkokulu’ndan Aysun Neslihan Kalafat 2., Karamürsel Necdet Calp İlkokulu’ndan Azra Yavuz 3. oldu. Öğrencilere ödüllerini Vali Yavuz verdi. Ortaokullar arası yapılan yarışmada şiir kategorisinde Körfez Çelik Sanayi Ortaokulun’dan Esmanur Ak 1., İzmit Atatürk Ortaokulu’ndan İrem Ak 2., Çayırova İmam Hatip Ortaokulu’ndan Hatice Gücük Şerbetçi 3. oldu. Öğrenciler ödüllerini Garnizon Komutanı Erhan Alp’ten aldı. Liseler arası yapılan yarışmada kompozisyon kategorisinde Muallim Naci Anadolu Lisesi’nden Sudenur Demir 1., Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi’nden Yağmur Ceran 2., Karamürsel Alp Anadolu Lisesi’nden Elif Sude Tekin 3. oldu. Öğrencilere ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın takdim etti.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *