Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kartepe’ye Zehir Saçtılar

Kartepe ilçesi Uzunbey çevresinde akşam saat:19.00 sularında çevreye yayılan ağır kimyasal koku bölgede büyük tedirginlik yarattı. Yapılan yoğun şikâyet üzerine olay yerine g…

Kartepe ilçesi Uzunbey çevresinde akşam saat:19.00 sularında çevreye yayılan ağır kimyasal koku bölgede büyük tedirginlik yarattı. Yapılan yoğun şikâyet üzerine olay yerine gelen ilgili birimler kesin bir sonuca rastlayamadı. Koku bölgede gece yarılarına kadar devam etti.

BÖLGEDE BÜYÜK TEPKİ VAR

Kartepe İlçesi Uzunçiftik Akmeşe yolu üzeri Uzunbey Mezarlığı çevresinden gelen ağır kimyasal koku çevredeki birçok yerleşim yerini rahatsız etti.  Yahya Kaptan, Alikahya, Köseköy, Uzunbey, Ertuğrulgazi, Cumhuriyet, Ataevler, Emekevler mahallelerinde yoğun hissedilen kokunun tam olarak sebebi saatlerce ekiplerin yaptıkları tarama sonucu tespit edilemedi.  Olay yerine gelen Afat, Kocaeli Valiliği Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Daire Başkanlığı ve zabıta ekipleri çevrede inceleme ve ölçüm yaptı.  

VATANDAŞ ATY TESİSİNİ SORUMLU TUTTU

Geniz yakan, mide bulandıran ve göz yaşartan ağır bir kokunun ilk belirlemelerde Akmeşe yolu üzeri Uzunbey mezarlığı yanında bulunan ATY Çevre ve Endüstriyel Atık Yönetim A.Ş (Geri Dönüşüm )  tesisinden geldiği iddia edildi. Tesisin çevresinde ağır hissedilen koku için olay yerinde inceleme ve ölçüm yapıldı. Ancak beklenen netice alınamadı. Fabrikanın içine giren ekipler faaliyette olmadığı idda edilen tesisin içinde işlem görmüş Atık Çamur depoları buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çenre Daire Başkanlığı  ile Kocaeli  Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin tuttukları tutanak ise şaşkınlık yarattı.

BÖLGEDE BELLİ ARALIKLARDA BU TÜR KOKULAR VAR

Bölgede bu kadar yoğun şikâyet varken yetkililerin yaptıkları incelemeyi yetersiz gören Kartepe sakinleri kokuya sebep olanların bulunup ağır cezalar verilmesini istiyor. Özellikle yaz aylarında ve gece yarılarında bu ve buna benzer kokudan rahatsız olan Kartepe sakinleri zehirden ölüyoruz yetkililer hiçbir şey yapmıyor. Dönem dönem Lastik fabrikası çevresinden lastik, Pakmaya fabrikası çevresinde maya kokusu bölgeye yayılıyor. Birde bu yetmiyormuş gibi  atık tesisinden gelen  koku eklendi.  Son yıllarda da ATY tesisinden gelen atık kokular balkon cam açtırtmıyor. Evlerin içinde zehir soluyoruz. Yetkililer şikâyetlere rağmen duyarsız kalıyor açıklamalarında bulunarak konunun hassasiyetle incelenmesini  ve sorumlularının biran önce tesbit edilerek cezalandırılmasını istiyor.

Bu Haberi Beğendin Mi?
1 kişiden 1 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *