Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Karakuş: İş Barışını Bozan Uygulamaya Son Verilsin

İtfaiyecilerin haftasını kutlayan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Karakuş, yıllardır görevde yükselme sınavının yapılmadığı meslek grubunda kalitenin düştüğü ve iş barışının bozuld…

Karakuş: İş Barışını Bozan Uygulamaya Son Verilsin

İtfaiyecilerin haftasını kutlayan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Karakuş, yıllardır görevde yükselme sınavının yapılmadığı meslek grubunda kalitenin düştüğü ve iş barışının bozulduğunu söyledi. Karakuş, ölüm riskinin çok fazla olduğu bu meslek grubuna gereken değerin verilmediğini ifade etti.

Yeryüzünde, göreve çıktığı her günde ölüm riskini barındıran terk meslek grubu itfaiyecilerdir. Bu fedakar emekçiler, yüzlerce dereceye çıkan alevlerin içerisinde görev yapmakla kalmaz, çok zehirli kimyasal dumanları solumak ve her biri ağır psikolojik harabiyete yol açan görüntüleri de görmek zorunda kalırlar. İtfaiyeci, birkaç saat boyunca kaldığı her görevin bedelini aylarca yıllarca hem bedeninde yanık ve kimyasal birikinti hem de psikolojik yük olarak yıllarca taşır. En yakını Ağustos ayında yaşadığımız ve halkımızın yüreğini acıtan orman yangınlarında olduğu gibi. Yangınlar başta olmak üzere her türlü doğal afette hep yanımızda gördüğümüz; yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz demeden canları pahasına görev yapan itfaiyecilerinin haftası kutlu olsun.

İLAÇLARA BAĞIMLI YAŞIYORLAR

Belirli gün ve haftalarda çeşitli meslek grupları adına kutlamalar yapılması, o meslek gruplarında çalışanlar ve emekçiler açısından hatırlanmak adına önemlidir. Ancak mesleğin zorluğu yanında; yapılan hizmete uygun olmayan ücretlerle çalıştırılmaları, araç teçhizat, ekipman eksiklikleri, çalışma koşulları gibi çok temel, özlük ve sosyal sorunlarının çözümlenmemiş olması, aksine sorunlarının her geçen gün artmış olması, yılda bir kez yapılan kutlamaları anlamsız kıldığı gibi sorunların görmezden gelinmesine de yol açmaktadır. Çalışma saatlerinin uzunluğu ve esnekliğinin yanında yeterli teknik olanak sağlanmamasından da kaynaklanan ağır ve riskli çalışma koşulları nedeniyle çoğu itfaiyeci 45 yaşından sonra akciğer, kalp ve bel rahatsızlıklarıyla yaşamlarını hastanelere ve ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda kalmaktadır.

AYRI BİR HİZMET SINIFI OLMALI

Nüfus artışı ve yerel yönetimlerin sorumluluk alanlarının kat be kat genişlemesine rağmen yeterli eğitimle donatılmış kadrolu itfaiyeci sayısını artırmak bir yana azaltıldığı; eksikliğin ise taşeron ve sözleşmeli personellerle doldurulduğu itfaiyecilik Sendikamızın yıllardır her platformda dile getirdiği gibi maalesef ki halen bir meslek grubu olarak sayılmamakta yıpranma payı daha az riskli mesleklerin bile çok altında tutulmaktadır. Yangın ve diğer afetler ile her türlü acil durumda canları pahasına arama ve kurtarma görevi yapan itfaiyecilerin yaptıkları iş bir meslek olarak yasal mevzuatta kabul edilmelidir. İtfaiyecilik mesleğinin çağın gereklerine tanımı yapılmalı ve bu mesleğin özel niteliklerine uygun olarak yasal düzenlemelerde itfaiye çalışanları itfaiye hizmetleri sınıfı ayrı bir hizmet sınıfı içinde değerlendirilmelidir.

FİİLİ HİMZET ZAMMI DÜZENLİ UYGULANMALIDIR

İtfaiyecilerin 5510 sayılı yasayla hak ettiği fiili hizmet zammının bütün itfaiye teşkilatlarında düzenli uygulanması ve bu uygulamanın yıllık 90 gün biçiminde ayrımsız bir şekilde bütün itfaiye personeline matbu bir şekilde yansıtılması sağlanmalıdır. İtfaiye çalışanlarının görevlerinden dolayı maruz kaldıkları yaralanma ve sakat kalma veya ölümleri halinde 2330 sayılı Maddi Tazminat ve Aylık Bağlanması hakkındaki kanuna bir fıkra eklenerek itfaiye çalışanlarına da nakdi tazminat ödenmesi sağlanmalıdır. Maktu mesai ücretleri başta olmak üzere toplu sözleşme tazminatları ve bütün diğer ek ödemler itfaiyecilerin maaşına ilave edilerek emeklilik maaş ve ikramiyesi hesaplamasına dâhil edilmelidir.

ÖZEL MESLEK TAZMİNATI HAKKI VERİLMELİ

İtfaiye çalışanları 24 saat aralıksız görev yapmalarından dolayı maktuen kadro karşılığı ücret almaktadırlar. Bu işçiler gibi saat üzerinden değil blok olarak her yıl belirlenen ve aylık olarak ödenen bir ücrettir. İtfaiye çalışanlarının fazla mesai ücretleri genel bütçe kanunu ile değil, belediye meclislerince alt limiti 1200 TL olacak şekilde belirlenmelidir. İtfaiyecilerin görevleri sırasında yaşadıkları zorluklar ve yaralanma, sakat kalma, hastalanma hatta ölüm gibi riskler dikkate alınarak mevcut halde oldukça düşük olan iş riski ve güçlüğü tazminatı artırılmalı; birçok meslek için tanınan özel meslek tazminatı hakkı itfaiyeciler için tanınmalıdır.

ASAELETEN GÖREVLENDİRME YAPILMALI

Hizmet içi eğitim izinli günlerde değil, mesai günlerinde yapılmalıdır. Üniversite mezunu olsa bile itfaiyecilerin hak ettikleri memuriyet derecesine inmesini engelleyen belediye norm kadro yönetmeliği ve itfaiye yönetmeliğinde eşitsizliği giderecek düzenlemeler yapılmalıdır. İtfaiye personeline yönelik görevde yükselme sınavları yıllardır yapılmamaktadır; hizmet üretiminin kalitesini düşüren ve iş barışını bozan bu uygulamaya son verilmeli ve merkezi olarak görevde yükselme sınavı yapılarak görevlendirmeler buna göre asaleten yapılmalıdır.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *