Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kanko: Öğrenci Velilerinin Ruh Sağlığı Bozuldu!

Kanko: Öğrenci Velilerinin Ruh Sağlığı Bozuldu!

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Muhip Kanko, özel üniversite ücretlerinin 600 bin, özel kolejlerin fiyatlarının ise 640 bin liralara dayandığını belirterek, “Bakanlığın aktif bir denetleme mekanizması oluşturması, velilerin hem ekonomik hem de ruh sağlığı açısından önem arz etmektedir” dedi.

Son birkaç yılda özel okul ve üniversite ücretlerindeki yüksek artışların velileri ve öğrencileri maddi açıdan büyük sıkıntılara soktuğuna dikkat çeken Muhip Kanko, özel üniversiteler ve kolejlerdeki fahiş fiyat politikalarının ülke gerçekliğinden çok uzak olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kanko, “Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda piyasa koşulları ile ekonomik verileri baz alarak daha aktif bir denetleme mekanizması oluşturması, velilerin hem ekonomik hem de ruh sağlığı açısından önem arz etmektedir” diye konuştu.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERİN ÜCRETLERİ ÜÇ KAT ARTTI

Özel üniversitelerin öğrenim ücretlerinin önceki döneme göre iki-üç katına çıktığını, fiyatların ortalama 200 bin liralardan, 600 bin liraya fırladığını vurgulayan Kanko, sözlerini şöyle sürdürdü, “Özel eğitim kurumlarında ise okul ve yemek ücretlerine yüzde 200’e varan zamlar uygulandığı ve bu fahiş fiyatlar yüzünden ailelerin çocuklarını bu okullara gönderememesine ve sonuç olarak özel okulların ekonomik darboğaza girerek kapanmasına yol açabilir” dedi.

YETENEKLİ ÖĞRENCİLER MAHRUM BIRAKILIYOR

Özel üniversitelerdeki yüksek eğitim ücretlerinin öğrencilerin kaliteli eğitim alma şansını sınırladığını, eğitimde gelir eşitsizliğini derinleştirdiğini ve aileler üzerindeki maddi yükü artırdığını belirten Kanko; “Özellikle yüksek lisans ve doktora programlarındaki astronomik ücretler, birçok yetenekli öğrencinin bu imkânlardan mahrum kalmasına sebep oluyor. Özel okullardaki yüksek zamların nedenleri arasında, okul işletme maliyetlerinin artması, öğretmen maaşlarının yükselmesi, kira ve enerji gibi giderlerdeki artışlar, teknolojik altyapı yatırımları gibi faktörler yer alabilir.

AKLA, MANTIĞA VİCDANA SIĞMAZ

Ancak, bu zamların hızlı ve dengesiz bir şekilde gerçekleşmesi, veli memnuniyetsizliğine ve eğitim hizmetlerine erişimde zorluklara yol açmaktadır. Geçen sene birinci sınıf öğrencileri için yemek dâhil 231 bin lira talep edilen bir özel okulda bu yıl 640 bin lira talep edilmesi, özel üniversitelerin öğrenim ücretlerinin önceki döneme göre iki-üç katına, 600 binlere kadar çıkması ne akla, ne mantığa, ne de vicdana sığar.

DEVLET, ÖZEL OKULLAR DENETLEMELİ

Bu konuda çözüm arayışları, eğitim politikalarının gözden geçirilmesi, velilerin ekonomik durumlarına uygun fiyatlandırma politikalarının benimsenmesi, eğitimde şeffaflığın artırılması gibi adımları atılmalıdır. Ayrıca, devletin özel okullarla ilgili düzenlemeleri güncellemesi ve denetim mekanizmalarını güçlendirmesi de önemli olabilir. Bu şekilde, özel okullardaki fiyat artışları daha dengeli ve adil bir şekilde gerçekleşebilir, eğitim hizmetlerine ulaşımı sağlamak adına daha sürdürülebilir bir çerçeve oluşturulabilir. Bu konudaki sıkıntılar acilen ele alınmalı” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *