Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

İzmit Sahiline Anıt İstiyorlar

1 Mart 1958 Üsküdar Vapuru faciasının 61. yıl dönümünde, hayatını kaybedenler düzenlenen programlarla İzmit’te anıldı. 1 Mart 1958 tarihinde çoğunluğu öğrencilerden oluşan Üsk…

İzmit Sahiline Anıt İstiyorlar

1 Mart 1958 Üsküdar Vapuru faciasının 61. yıl dönümünde, hayatını kaybedenler düzenlenen programlarla İzmit’te anıldı. Tören de daha önceden söz verilen anıtın bu yıla da yetimemeiş olması yapılan konuşmalarda sitemle dile getirildi. İzmit sahiline 1 Mart Üsküdar anıtı istediler. 

1 Mart 1958 tarihinde çoğunluğu öğrencilerden oluşan Üsküdar Vapuru’nun batması sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Acı olayın 61.yıl dönümünde İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayan programları İzmit Lisesi bahçesinde devam etti.

KARANFİL BIRAKILDI

Anma programına AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan,  İzmit Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cem Gökmen, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül,  CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, İzmit Lisesi Müdürü Fatih Taşdelen ve öğrenciler katıldı. Anma programına ilgi yoğun olurken program kapsamında öğrenciler ellerindeki beyaz balonları gökyüzüne bıraktı. Ardından programa katılan protokol üyeleri hep birlikte İzmit Lisesi bahçesinde yer alan anıta karanfil bıraktılar.

İZMİT SAHİLİNE ANIT İSTİYORUZ

Programda ilk olarak konuşan İzmit Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Cem Gökmen, “61 yıl önce yaşanan bu acı olayda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Bizim bu programa katılan protokol üyelerinden bir isteğimiz var. İzmit sahiline bir anıt yapılmasını istiyoruz” dedi. Ardından konuşan İzmit Lisesi Müdürü, “İzmit Lisesi bir vefa örneğidir. Burada gerçekleşen anma programına gördüğüm yoğun ilgi bu vefa örneğinin tescillemektedir. 61 yıl geçmesine rağmen vefat edenlerin anısını canlandırıyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum” ifadelerinde bulundu.

İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958 tarihinde içinde çoğu İzmit Lisesi ve İzmit Sanat Okulu talebelerinden oluşan 600'e yakın yolcusuyla denize açıldıktan sonra fırtınaya yakalanarak batan ‘Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybeden 76’sı öğrenci 387 kişi İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki törende  duygusal anlar yaşandı.

ACININ TARİFİ YOK 
Atay’ın ardından konuşan vapur faciasında hayatını kaybeden Necmettin Çoruh’un kardeşi Mehmet Çoruh yaptığı konuşmada  “Öncellikle dernek başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizleri bularak bu törene katılma fırsatı bulduk. Ben bu faciayı canlı olarak gören ve yaşayanlardan bir tanesiydim. O zaman ki vapuru canlı olarak gördüm. O zamanlar ben 15 yaşındaydım. Bu acının tam olarak bir tarifi yok ama senede 1 defa da olsa buraya gelerek onları anıyoruz. Bu anma töreninde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum acım, acılarımız ilk gün ki gibi hep taze” dedi.

ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞİL

Son olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ise, “İzmit Lisesi mezunu olupta bu şehrin insanı olupta bu kadar hazin bir olaya üzülmemek elde değil. Tahsillerini yapmak için mücadele veren yetenekli güzel gençlerimizi o dönemin yönetim eksiklikleri nedeniyle kaybettik. 61 yıl önce hayatını kaybeden büyüklerimiz için rahmet diliyorum” dedi. Konuşmalarına devam eden Başkan Doğan, “Bize düşen hayatını kaybeden büyüklerimize layık olmaktır. İzmit Lisesi adı altında daha güçlü ve daha başarılı olmaktır. Bize düşen o elim kazada vefat eden büyüklerimiz için okulumuzun ve şehrimizin adını daha yukarı çıkarmaktır” ifadelerinde bulundu. Başkan Doğan son olarak, “Burada anma programımıza katılan değerli milletvekillerimiz ve belediye başkan adaylarımız var. Bizler siyasi bir yarış içinde de olsak ta 1 Mart gibi acı bir olayda bir araya gelebiliyoruz. Önemli olan budur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *