Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Görsem Üyeleri Sosyal Hayata Hazırlanıyor

Engellilerin sosyal alanda daha fazla var olmaları için YEDEP kapsamında aldıkları kurs devam ediyor. Yerel Destek Programı Görme Engelliler için Bağımsız Hareket ve Oryantasyon Desteği Projesi kapsamında üç aydır süren eğitim devam ediyor.

Görsem Üyeleri Sosyal Hayata Hazırlanıyor

Engellilerin sosyal alanda daha fazla var olmaları için YEDEP kapsamında aldıkları kurs devam ediyor.

Yerel Destek Programı Görme Engelliler için Bağımsız Hareket ve Oryantasyon Desteği Projesi kapsamında üç aydır süren eğitim devam ediyor. Aralık ayında tamamlanacak olan kursta görme engelliler hayatlarını kolaylaştıracak ipuçlarını öğreniyor. Haftada dört gün eğitim gören gören engellilere ayda bir İl Müftülüğü İl Engelliler Koordinatörü Şinasi Birişik, moral ve motivasyon dersleri veriyor. 10 kursiyerin olduğu eğitim aralık ayında sona erecek.

TARIM: ORTAK PROJELER YAPIYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Birim Şefi Tahir Tarım, Görme Engelliler Derneğini ziyaret ederek “Kocaeli’de 40’ın üzerinde derneğe, sivil toplum kuruluşlarına bilhassa engellilerle ilgili çalışma yapan derneklerle birlikte ortak projeler yapıp onlara destek veriyoruz. Bugün de kursunuzdan haberdar olup sizlere merhaba demek hem de selam vermek istedim. Tahir Başkanımızın da selamını getirdim. Kursunuz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

‘DEĞİŞİMLER GÖZLENİYOR’

GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman kurs hakkında bilgi vererek “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi ile birlikte 6 Eylül’de kursumuzu açtık, üçüncü aydayız. Görme engellilerimizin günlük hayatta yaşadıkları sorunları, bina içinde ve dışında, kaldırımlarda nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda ders veriliyor. Şinasi Hocamız tarafından da ayda bir defa gelip derslerimiz sonucundaki değişimleri gözlüyor ve değerlendiriyor. Yıllardır engellilerle iç içe olduğu için bizlere moral ve motivasyon veriyor. Şinasi Hoca yaşadıkları sorunları anlatıyor” dedi.

‘ENGELLERİ KIRA KIRA GİDECEĞİZ’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Karaman, “İlk iki ayda binaya giriş ve çıkışlarda nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda dersler aldık. Bu aydan itibaren caddeye ve sokaklara çıkıyoruz. Baston tutmayı ve sesleri nasıl almamız gerektiğini öğrendik. Duraklara gidip otobüse nasıl tek başına bineceğimizi öğrendik. Daha sonra cesaretimizi toplayıp başkan sosyal alanlara da katılacağız. Önümüzde engeller çok, engelleri kıra kıra gideceğiz. Oturarak düşerek öğreneceğiz” şeklinde konuştu.

‘HALA ERİŞEMİYORUZ’

Karaman kendilerine daha fazla kolaylık sağlanması gerektiğini belirterek “5378 sayılı yasa çıkmasına rağmen ilimiz engelliler için erişilebilir bir il değil. Eğitim görüyoruz ama önümüzdeki engeller hala duruyor. Bu konudaki düzenlemeleri belediyelerimizden bekliyoruz. Belediyelerin yapması gereken kaldırımlar, üst geçitler, ana caddeler ve ana arterlerin büyük kısmında sarı çizgimiz yok. Bu sorun Türkiye’nin her yerinde var. Evimizin içinde değil toplumun her yerinde olmak istiyoruz. Bastonumuz her yerde kırılıyor. Bastonumuzu yani ayağımızı kırmayın. Kocaeli Büyükşehir belediyesine bu projesinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

BİRİŞİK: KOCAELİ’Yİ GEZECEKLER

İl Müftülüğü İl Engelliler Koordinatörü Şinasi Birişik ise “Görme engellilere, işitme engellilere ve zihinsel engellilere hitap ediyorum. YEDEP aracılığıyla yapılan programlara katılıyorum. Haftada bir gün moral ve motivasyon anlamında manevi destek sağlama amacıyla görme engellilerle buluşuyorum. Gerek Hüseyin Sönmez Hocamız gerek başkanımız olsun bu kursları açtıktan sonra gerçekten görme engellilerde bir değişim oldu. Gerek sesiyle gerekse baston kullanımı konusunda bina içerisindeki bütün teferruatları öğrendiler. Bundan sonra süreçte dışardaki engelleri aşmak için çabalayacaklar. Kocaeli’yi gezecekler, güzelliklerini öğrenecekler” ifadelerini kullandı. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *