Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Emekli Öğretmen Hizmete Aday

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için kollarını sıvayan İzmit’e 23 km uzaklıktaki Karaabdulbaki Mahallesi Muhtar Adayı emekli sınıf öğretmeni Hüdayım Yıldız,”Mahallemin ek…

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte mahallelerdeki muhtar adaylıklarına farklı mesleklerden adaylarda çıkmaya başladı.  İzmit’e 23 km uzaklıktaki Karaabdulbaki Mahallesi Muhtar adayı emekli sınıf öğretmeni Hüdayım Yıldız,”Mahallemin eksiklerini gidermek için adayım” dedi. Ve  mahalle sakinlerinin desteğini istedi. 

Eski köy özlemini yıllardır içinde yaşayan ülkemizin çeşitli illerinde öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrılan Hüdayim Yıldız doğup büyüdüğü Akmeşe'nin  İzmit İlçesine bağlı Karaabdulbaki (Köy)  mahallesine yerleşti.  Tek katlı  bir ev yaptırarak ailesi ile birlikte doğal bir yaşama merhaba dedi.  Toprak ve bahçe işleriyle vakit geçirmekten büyük keyif alan Yıldız yaşamaya başladığı Karaabdulbaki Mahallesindeki sorunları görünce duyarsız kalamadı. Mahallenin sorunlarını çözmek  için muhtar adayı oldu.

KÖYDEN KENTE EN AZ GÖÇ VEREN MAHALLE

Mahallenin eksiklerini gidermek için resmi kurumlarla temas içinde olacağını belirten Muhtar Adayı Yıldız; Karaabdulbaki'nin  377 seçmeni bulunduğunu,   manav ve macir ağırlıklı dışarıdan göç almayan tek mahalledir. Köyde oturmayı ve tarımsal faaliyetleri seviyorum. Öncelikle temiz ve yaşanabilir bir mahalle yaratmak istiyorum. İkamet ettiğim mahallemde, sokak sokak tüm eksikleri yerinde tesbit ettim ve bunları tamamlamak için aday oldum “dedi. 

DOĞALGAZ VE EĞİTİM SORUNU VAR

En büyük sorunun  doğalgaz ve eğitim olduğunu söyleyen Yıldız, “Hasancık, Ortaburun, Kurtdere, Karaabdulbaki, Sapakpınar ve Süleymaniye Mahallelerinde 20 yıldır taşımalı eğitim vardı. Son 4 yıldır öğrencilerimizi Akmeşe’ye yönlendirdiler. Eskiden olduğu gibi ulaşımın daha kolay olduğu taşımalı eğitimin yapıldığı Rabak İlkokuluna aldırmak için çalışacağım.  Köylerde tarımsal sıkıntılar olduğuna da değinen Yıldız; Tarımda projeler geliştirmeyi hedefliyorum. Seracılık ve organik tarımı geliştirecek projelerim var. Üretilen ürünlerin daha iyi pazarlanması ve hibe desteği almaları için mahalle halkımın her zaman yanında ve destekçisi olacağım ” dedi.

HALKA HİZMET İÇİN VARIM

Hizmet için aday olduğunu belirten Yıldız, ”Mahallemin eksiklerinin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bu eksikleri tespit ettim resmi kurumlarla istişare ve ortak çalışmalar yaparak, gidermek için yola çıktım. Hepimizin bildiği gibi muhtarların yaptırım bütçesi yok.  Yetkili birimlerle istişare sonucu bu hizmetleri gerçekleştirmek için çalışacağım” dedi.  Sosyal alanların da yetersiz olduğunu söyleyen Yıldız,” Seçmeni tek tek kapı kapı dolaştım. Çocuk oyun alanları yetersiz ve  çocuk sağlığı açısından sağlıklı değil. Mahallemizde gençlerin  halı saha talebi var. Ortak kullanacak kültür merkezi, bayanların sportif faaliyet gösterecek yürüyüş parkur alanları  talep ediliyor.  Mahallemizde eski okul binası var eğitime kapalı. Diğer yakın mahallelerinde ortak kullanabileceği Anasınıfı açılmasını ayrıca mahalle girişinde Belediye tanıtım panoları yoldan geçen araçların görüş açısını engelliyor, panoların daha görünebilir bir alana taşınmasını sağlayacağım” dedi.

MESİRE ALANI KAZANDIRACAĞIM

Genç nüfusun köyde olması sebebiyle mahalle sakinlerimizin ve gençlerimizin sosyal ve kültürel aktivitelere ihtiyacı var. Mahallemizde bir dikiş kursu, Kuran’ı kerim kursu var. Ancak bu kurslar yeterli değil. Tarım ve hayvancılık bölgemiz için önemli bir geçim kaynağı ticari anlamda ve profesyonelce büyük çaplı hayvancılık ve tarımcılık yapan yok. Herkes ihtiyacı kadar üretim yapıyor.  Tarımsal alanlarına ulaşım kısıtlı,  Her mevsim tarım alanlarına ulaşımın sağlanması için çamur olan tarla yollarının yapılması için gerekli desteği talep edeceğim. Yıldız açıklamalarında önemli bir konuya daha değindi.  Mahallemiz de her yıl çevre mahallelerinde katılımıyla Hacet (Yağmur duası) bayramı kutlanır.  Kurtdere ve Karaabdulbaki bayram yeri olarak adlandırılan  3 dönümlük alanın yaz kış bölge halkımızın kullanacağı mesire alanı yapılmasını istiyoruz. 138 yıldır aynı yerde çeşitli etkinlikler yapıyoruz ancak çevre düzenlemesi çok kötü ilgili belediyeden bu konuda destek isteyeceğim dedi.  

AKMEŞE YOLUNU ÇİFT ŞERİT İSTİYORUZ

Toplu taşımadaki sorunlara da değinen Yıldız; Akmeşe-İzmit arasındaki yolumuz yetersiz ve giderek trafik yükü artıyor. En kısa zamanda bu yolun çift şerit olması için girişimlerde bulunacağım. Kuzey Marmara otoyol projesi mahallemizin tam yerleşim alanı içinden geçiyor bu projenin yapım süresinde sıkıntılar yaşandığına değindi.  Yeterli güvenlik önlemi olmadığı gibi ağır tonajlı kamyonlar yollarımızı bozuyor gerekli girişimlerde bulunup mahallemizin en az zararla bu süreci atlatmasını sağlayacağım dedi.  Çevre Mahallelerle Ortak kullanacak Kültür Merkezi ve Sağlık Ocağının Akmeşe Merkez de olması için elimden geleni yapacağım. Merkeze uzak olan  6 köyün ulaşımına en yakın yerde sağlık ocağı, fatura ödeme merkezleri ve PTT ödeme noktaları  taleplerinde bulunacağım dedi.

HÜDAYIM YILDIZ KİMDİR?

1967 İzmit doğumlu 2 çocuk babası Yıldız, İlk ve ortaokulu Akmeşe Yatılı Bölge Okulunda okudu. Liseyi Çanakkale Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesinde okuduktan sonra Denizli Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra Rabak İlkokulundan emekli oldu. 25 yıldır Karaabdulbaki’de oturuyor.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *