Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Ekmeğimizle Oynamayın!

Kocaali’de 210 gramı 8 TL olan normal ekmek, bu günden itibaren 200 grama düşürülerek 10 liradan satılmaya başlandı.

Yaşar Durmaz

Köşe Yazarı


Ekmeğimizle Oynamayın!

Kocaali’de 210 gramı 8 TL olan normal ekmek, bu günden itibaren 200 grama düşürülerek 10 liradan satılmaya başlandı.

Ekmeğe gelen bu zam geçen hafta ilimizde yerel olarak yayınlanan gazetelerin birçoğunda "Kocaeli Fırıncılar Odası’nın geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’na yaptığı ekmek zammı onaylandı. Gramı düşen ve fiyatı artan ekmek 6 Mayıs Pazartesi günüyle birlikte yeni fiyatıyla satılmaya başlanacak" şeklinde yayınlandı.

Kocaali'de ekmeğe gelen zammın Ticaret Bakanlığınca onaylandığı şeklinde habere başlangıçta çok fazla bir anlam veremedim. Gazetedeki yazıyı dikkatlice birkaç defa okudum, diğer yerel gazetelere de bir göz attığımda benzeri birçok haberlerin yerel ve ulusal basında da Kocaeli Fırıncılar Odası’nın Ticaret Bakanlığı’na yaptığı ekmek zammı onaylandı şeklinde yazılıp, çizildiğini gördüm.

Şöyle bir düşündüm acaba 5362 sayılı Esnaf Meslek Kuruluşları Kanunu değişikliğinde, benim mi haberim olmadı, ekmek zamlarını Ticaret Bakanlığı mı onaylamaya başladı, diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Hemen internete girerek mevzuat.gov.tr adresinden yasal yeni bir düzenleme yapılıp yapılmadığını kontrol ettim, ancak yasada bir değişiklik yapılmadığını gördüm. Konuyla ilgili yetkili kurumlar olan Valilik ve Büyükşehir nezdinde yaptığım araştırmalarda, haberin gerçekleri yansıtmadığını, ne Kocaeli Valiliğinin ne Büyükşehir Belediye Başkanlığının ne de Ticaret Bakanlığının onay vermediği ve Fırıncılar Odası ve Esnaf Odaları Birliğinin yürürlüğe koyduğu ekmek zammına karşı olduklarını ve yapılan komisyon toplantılarında tarifeyi kabul etmediklerini ve sürecin devam ettiği bilgilerine ulaştım.

Peki neden haberde TİCARET BAKANLIĞININ ismi geçti hiç merak ettiniz mi? Gerçekten Kocaeli'deki ekmek zamlarını Bakanlık mı onayladı, diye açıklama yapılma gereği duyuldu. Neden böyle bir algı yaratılmaya çalışılarak Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı halk nazarında töhmet altında bırakıldı? Bu soruların cevabını yakında yetkililer inşallah açıklar, biz de öğrenmiş oluruz.

Benim kişisel düşüncem ekmeğe yapılacak zammın "Bakanlık zam talebimizi onayladı" denilerek, vatandaşların vereceği tepkiyi azaltmak maksadıyla açıklamalarda bulunulduğu ve basına servis edildiği yönündedir. Hiçbir gazetecinin aklından yetkilere doğru mu diye sormak geçmedi. Bakanlık ekmek zammını uygun gördü denilerek bir algı oluşturulmaya çalışıldı. 

Kocaeli Fırıncılar Odası, artan maliyetler karşısında ekmeğe zam talebini yönetim kurulunda görüşüp kararlaştırmış olabilir, sonra zam taleplerini Kocaeli Esnaf Odaları Birliğine sunmuş, 02.04. 2024 tarihinde Kocaeli Valiliğini temsilen İl Ticaret Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve Kocaeli Esnaf Odaları Birliği (KESOB) yetkililerin katıldığı komisyon toplantısında İl Ticaret Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri tarifeyi onaylamamış, bunun üzerine KESOB zam taleplerini Ticaret Bakanlığına resmi yazıyla sunmuş, Bakanlıkça da zam talebinin uygun görülmediği KESOB'a bildirilmiştir.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin un, maya ve diğer tüm girdilerde artan maliyetler göz önüne alınarak kararlarını onaylamasında devletin bir bildiği vardır herhalde diyoruz. Konu şimdi Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odasının aldığı kararı KESOB'un Valiliğe göndermesiyle ekmeğin fiyatı ile ilgili idari ve yargısal yeni bir boyuta taşınacak ve nihayetinde ekmeğin 200 gramının 10 liradan satılıp satılmayacağına kararı önümüzdeki günlerde netleşecektir.

İlimizde Halk Ekmek Fabrikalarının kurulması artık elzem hale gelmiştir. Hal böyleyken neden Ankara'da, İstanbul'da ve birçok başka şehirde Belediyeler vatandaşlarına Halk Ekmek Fabrikaları aracılığıyla kaliteli ve ucuza ekmek üretirken, ilimizde hep konuşulan fakat bir türlü Halk Ekmek Fabrikası kurulmuyor?

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *