Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Dernekler Kadın Hakları İçin Haykırdı : Ayrıma Ve Şiddete Sebep Olan Cinsiyet Eşitsizliği Artık Son Bulsun!

Dernekler Kadın Hakları İçin Haykırdı : Ayrıma Ve Şiddete Sebep Olan Cinsiyet Eşitsizliği Artık Son Bulsun!

İş hayatı da dahil kadınların toplumun her alanında cinsiyetçi ötelileştirmeye maruz kaldığını söyleyerek tepki gösteren Kocaeli Dernekler Platformu, “Kadına yönelik şiddet, cinayet ve istismar artışlarının nedeni yasaların ve cezaların yetersizliği değildir. Aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığına ve eşitsizliğine neden olacak politikalar son bulana kadar mücadelemiz sürecek.” dedi.

Kocaeli Dernekler Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, İzmit Kent Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Eğitim İş 1 No’lu Şube Başkanlığı, 29 Ekim Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) üyeleri katıldı. Kocaeli Dernekler Platformu çatısı altında buluşan başkanlar ve üyeler, aileden iş hayatına kadar toplumun her alanında kadına yapılan cinsiyetçi ayrım ve ötekileştirmenin son bulması için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

‘GÜN, DAYANIŞMA GÜNÜDÜR!’

Platform adına açıklamayı okuyan Av. Didem Turan, “8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerini yükselttikleri mücadele ve dayanışma günüdür. Bu nedenle kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir. Fırsat eşitliğinin sağlanmaması nedeniyle kadınlarımız eğitim haklarından yoksun kalmakta, istihdam olanaklarından yararlanamamakta; yönetim ve karar alma mekanizmalarında yeterince yer alamamaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadına yönelik ayrımcılığa, şiddete neden olmaktadır.” dedi.

‘CİNAYETLERDEKİ ARTIŞI ENDİŞEYLE İZLİYORUZ’

Kadın cinayetlerindeki artışa tepki gösteren Turan, “Ülkemizde kadın cinayetlerinin önlenememesini, tam tersi artarak devam etmesini endişeyle izliyoruz. Geride bıraktığımız iki ayda 67 kadın cinayeti ve 38 süpheli kadın ölümü kayda alındı.Kadına yönelik şiddet, cinayet ve istismar artışlarının nedeni yasaların ve cezaların yetersizliği değildir. Kadını eşit ve özgür bir birey olarak görmeyen zihniyetin beslendiği, güç aldığı bir sosyal ve siyasal ortamın sorgulanması yapılmadan, ortadan kaldırılmadan kadının insan hakları ihlallerinin önlenmesi mümkün değildir.Bu nedenle ülkemizde, aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığına ve eşitsizliğine neden olacak politikaların sonlandırılması gerekmektedir.” dedi.

‘CİNSİYETÇİ AYRIMLAR ARTIK SON BULMALI’

Kadınlara yapılan cinsiyetçi ötekileştirmenin derhal son bulması gerektiğini söyleyen Turan, “Kadınları toplumsal hayatın dışına iten ayrımcı ve cinsiyetçi politikalardan vazgeçilerek, kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, özgür birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayış değiştirilmelidir. Kadının eşit ve özgür birey olmasını sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi tarihsel, kültürel ve dinsel hiçbir gerekçe ile engellenmemelidir. Kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit olarak yer almasını sağlayacak toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları samimiyetle uygulanmalıdır.” dedi.

‘AYRIM İŞ HAYATINDA SA YAPILIYOR’

Kadına karşı ötelileştirmenin kamu kurumları da dahil  iş hayatında da yapıldığına dikkat çeken Turan, “Kamu kurum ve kuruluşlarınca cinsiyet temelinde ayrımcılık yapmayacak mekanizmalar oluşturulmalıdır. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinde kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, devletin tüm kurum ve kuruluşlarınca içselleştirilmeli ve kadın haklarına aykırı hiçbir söylem ve eyleme izin verilmemelidir.” diyerek yakışıksız bakış açısının değişmesi gerektiğini vurguladı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN’

İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar uygulanması gerektiğini söyleyen Turan, “Kadınların yaşam haklarının güvencesi olan yasal düzenlemeler geliştirilmeli , 6284 sayılı yasaya yönelik tartışmalardan vazgeçilmelidir. 6284 sayılı yasa eksiksiz olarak uygulanmalı,İstanbul Sözleşmesine ülkemiz yeniden katılmalıdır.Kadınların  eşitlik mücadelesinin savunucusu olan  bizler; uzun mücadeleler sonucunda elde edinilmiş Kadın Hakları kazanımlarından vazgeçilmesine yönelik her türlü girişime karşı, kadının insan hakları mücadelemizi dünden daha büyük bir inanç ve dayanışmayla sürdürme kararlılığındayız.” dedi.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Kadının eşit ve özgür bir birey muamelesi görene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Turan sözlerini, “Cumhuriyet Devrimleri ve Kadın Mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından kayba neden olacak her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısında olacağımızı, kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın, özgürlüğün, demokrasinin sağlandığı bir Türkiye ve dünya için; kadın haklarının teminatı olan Atatürk devrimlerine ve laik Cumhuriyetimiz’e bağlılığımızı, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.” şeklinde tamamladı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *