Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

CHP'de Kritik Kurultay

Bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP'de 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı belirlemek için sandık başına gidecek. Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel yarışacak.

CHP'de Kritik Kurultay

Bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP'de 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı belirlemek için sandık başına gidecek. Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel yarışacak.

Bugün ve yarın yapılacak büyük kurultayı için saatler kaldı. 100. yaşını kutlayan CHP'de bugüne kadar 19'u olağanüstü olmak üzere 56 kurultay gerçekleştirildi. CHP'nin 38. Olağan Kurultayı ise "İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" sloganı ile Ankara Spor Salonu'nda yapılacak.Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda 13 yıldır genel başkanlık görevini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel yarışacak. Kılıçdaroğlu’nun masasındaki rapora göre Kocaeli’de 18 kurultay delegesi Kemal Kılıçdaroğlu’na 10 kurultay delegesi ise Özgür Özel’e oy verecek.

DELEGELERE SIKI MARKAJ

Kurultayda 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı ve PM üyelerini belirleyecek. CHP Genel Başkanlığına aday olabilmek için 65, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekecek. Kurultay öncesi her iki adayın da delegelerin desteğini almak için attıkları adımlar dikkati çekiyor. Bu kapsamda Özgür Özel, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüştü. Çelik, 185 İstanbul delegesinin Özel'i destekleyeceğini açıkladı. Dün de CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol önderliğinde 55 il başkanı, kurultay delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini deklarasyon yayımlayarak duyurdu.

KOCAELİ’NDEN 32 İSİM OY KULLANACAK

1370 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongrede genel başkan adayları en az yüzde 5 oranında imza toplayarak aday olabilecek. CHP Kocaeli Milletvekilleri Harun Yıldızlı, Mühip Kanko ve Nail Çiler de Kılıçdaroğlu için imza vererek taraflarını belli etmişti. Kocaeli’den 28 seçilmiş delege, 3 milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan’ın oyu ile birlikte 32 delege oy kullanmış olacak.

KOCAELİ’NİN KURULTAY DELEGELERİ

Tahsin Tarhan, Harun Yıldızlı, Mühip Kanko, Nail Çiler, Anıl Acurman, Haydar Akar, Anıl Aksu, Tolga Papakçı, Mete Aydın, Batuhan Bayındır, Hasan Bayrak, Atasoy Bilgin, Kasım Cengiz, Yaşar Çelik, Erdoğan Demircan, Binali Eniş, Serkan Açıkgöz, Yaprak Fidancı, Sema Güven, Mine İşeri, Salih Zeki Karakadılar, Dilesen Karataş, Naim Keskin, Özkan Koçak, Gökhan Orhan, Hüseyin Cihan Özaltan, Bülent Sarı, Hilmiye Selçuk, Alparslan Seymen, Gülseren Solmaz Altunal, Bekir Tat, Servet Turan.

PM VE YDK ÜYELERİ DE BELİRLENECEK

"İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" sloganı ile yapılacak 38. Olağan Kurultay'da genel başkanın yanı sıra Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlenecek. Kurultayda adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda PM seçimlerinin "blok liste" ve "fermuar" yöntemiyle gerçekleştirilmesi bekleniyor. Blok listede uzlaşma olmaması durumunda her aday "anahtar listesi"ni açıklayarak çarşaf listeden kendisine yakın isimlerin PM'ye girmesini sağlamaya çalışacak. CHP'de 60 kişilik PM, kurultay sonrası en yetkili kurul olarak görev yapıyor. MYK üyeleri, PM içinden atanırken milletvekili ve belediye başkanları listeleri de yine PM tarafından onaylanıyor.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *