Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Bakan Tekin’den Belediyelere: Okullara Destek Verin!

Milli eğitim ilçe ve şube müdürleri ile değerlendirme toplantısı yapan Bakan Tekin, okulların yükünü almayan belediyelere seslendi. Bakan Tekin, belediyelerin siyaseti katmadan okullara güçleri oranında destek olmalarını istedi.

Bakan Tekin’den Belediyelere: Okullara Destek Verin!

Milli eğitim ilçe ve şube müdürleri ile değerlendirme toplantısı yapan Bakan Tekin, okulların yükünü almayan belediyelere seslendi. Bakan Tekin, belediyelerin siyaseti katmadan okullara güçleri oranında destek olmalarını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir dizi program için bugün Kocaeli’de olacak. Vali Seddar Yavuz’u ziyaret eden Bakan Tekin, ardından ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri ile değerlendirme toplantısı yaptı. Bakan Tekin akabinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Tekin, belediyelere seslenerek “Genel bütçeden aldıkları payı, eğitim öğretime payı ayırmayan bizimle ortak çalışmayan, imar ve araziyle ilgili bize yardımcı olmayan, yardımcı olmak bir tarafa sunulan hizmetleri okullarımızda maksimum düzeyde tahsil eden belediyeler var” dedi.

‘KORUMA MEKANİZMALARI SIKINTILI’

Değerlendirme toplantısı sonrası konuşan Bakan Tekin, “Filistin ile ilgili birkaç cümle kurmadan olamaz. Dünya insanlık imtihanını tutulmuş durumda. Maalesef dünya barışının temel insan haklarını ve bu ilkeler çerçevesinde korumakla görevli uluslararası yapılar bu imtihanda başarısız oldu. Bu başarısızlıkta ya siyasal ya da yöneten kişilerin tabi oldukları evrensel metinlerde problem var. Dünyadaki siyasal düzenin uluslararası koruma mekanizmasını tekrar gözden geçirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘PAYDAŞLARLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ’

Sözlerini sürdüren Bakan Tekin, “Yaklaşık 5 aydır bakanlık görevini devraldık gerçekten çok büyük bir aileyiz bakanlık olarak.  Bu aile merkezi kararlarla hm fiziki altyapı hem insan kaynakları portföyü ile ilgili karar almadan önce sahadaki arkadaşlarla bize eşlik eden velilerimiz siyasetçilerimizle istişare edip kararlarınızı almaya çalışıyoruz. Kocaeli özelinde fiziki altyapı eksikleri ihtiyaç tespiti eğitim öğretim niteliğini artırmak adına alacağımız teşvikler, valimiz, büyükşehir belediye başkanımız ve AK Parti il başkanımızla değerlendirdik ardından il milli eğitim müdürlüğünün sunumunu dinledik” diye konuştu.

‘ÖĞRETMEN SAYISINI 3’E KATLADIK’

AK Parti Hükümeti öncesi eğitim öğretimin durumunu paylaşan Bakan Tekin, “21 yıl önce Türkiye’de 360 bin civarında resmi ve özel derslik eğitim öğretim hizmeti vermekteydi. Bir kısmı 21 yıl içinde revize edildi. Şimdi ise 750 bine yakın resmi ve özel dersliğimiz var. Mevcut derslik iki katına çıktı bu büyük bir başarı kriteri bu. 1 milyon 200 bin öğretmen arkadaşımızla eğitim öğretim hizmeti vermeye devam ediyoruz. 21 yıl önce 500 bön öğretmen vardı, mevcut öğretmenin sayısının iki katına çıkardık. Bu belki içerde çok tartışılıyor ama uluslararası kaynaklara girmiş durumda. Kocaeli’de 2001 yılında 9 bin 700 civarında öğretmenimiz vardı. Bu gün yaklaşık 30 bin öğretmenimiz var, neredeyse üçe katlandı” dedi.

‘KOCAELİ’DE 1586 OKUL VAR’

Bakan Tekin, “Öğrenci sayısı ise 2001’de 270 binden 510 bin öğrenciye çıkmış. 2002 yılında Kocaeli’de 497 okul vardı bugün itibariyle 497 okul 1586 ya çıkmış durumda. Derslik sayısı 6 bin 700’den 18 bin 526 dersliğe ulaşmış. Başarı kriterimizin ne olduğunun iyi anlaşılması gerekiyor. Hepimizin eğitim öğretimden beklentileri farklı. Yapılanları da görerek hareket etmemiz lazım. 2000’li yılların başında derslik başına düşen öğrenci sayısı 30’un üzerindeyken bugün 22-“23 bandında. Öğretmene başına düşen öğrenci sayısı ilkokulda 18, ortaokulda 15, ortaöğretimde ise 12. Başka ülkelerde bu rakamlar olsaydı devrim yapmışlar derlerdi” şeklinde konuştu.

‘DEPREMİ DE KONUŞTUK’

Toplantıda deprem tetkiklerini de değerlendirdiklerini belirten Tekin, “1999 depremi sonrası yapılan mevzuatlar tamamı deprem tetkiki yapılmış. Güçlendirilmişi gerekenler güçlendirilmiş, yıkılıp yapılması gerekenler hakkında yıkım kararı verilmiş bir kısmı yapılmış diğer kısmı yatırım programı içinde. Desteklerini beklediğimiz kişiler ve kurumlar var. Okul binalarını ne kadar güzel bunlar yaparsak yapalım kalite ve nitelik tartışmalarının odağında aileler var. Aileler çocuklarını bu anlamda teşvik etmezse eğitim öğretim süreci okulla sınırlı kalır. Tüm ailelerine konuda destek olmaya davet ediyorum” dedi.

‘BELEDİYELER OKULLARA DESTEK VERMELİ’

Bakan Tekin son olarak “İkinci paydaşımız hayırseverler insanlarımız. Onlara üzerimizden yük aldıkları için gerçekten teşekkür ediyorum. Bir başka paydaşımız; velilerimiz. Tüm süreci takip eden velilerimiz sayesinde eğitim öğretim açısından çok güzel şeyler başarıyoruz. Diğer paydaşımız ise siyaset kurumu. Dolayısıyla yerel yöneticiler. Genel bütçeden aldıkları payı, eğitim öğretime payı ayırmayan bizimle ortak çalışmayan, imar ve araziyle ilgili bize yardımcı olmayan, yardımcı olmak bir tarafa sunulan hizmetleri okullarımızda maksimum düzeyde tahsil eden belediyeler var. Bir taraftan gücü nispetinde bunları karşılayan belediyeler, bunları görünce mutlu oluyoruz. Bunun siyasetle alakası yok. Tüm beledilerimizin bize  destek olması gerekiyor. Umarım eğitim öğretim yılı sağlıklı bir şekilde geçer” dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *