Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Ayyıldız: En Düşük Maaş Sözünün Güncellenmesi Gerekiyor!

Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından konuşan BASK İl Temsilcisi Ayyıldız, ücretlerdeki adaletsizliğe dikkat çekti.

Ayyıldız: En Düşük Maaş Sözünün Güncellenmesi Gerekiyor!

Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından konuşan BASK İl Temsilcisi Ayyıldız, ücretlerdeki adaletsizliğe dikkat çekti. Ayyıldız, Cumhurbaşkanının en düşük memur maaşıyla ilgili verdiği sözü hatırlatarak “Bu oran, 22 bin TL bandından kalmamalı” dedi.

BASK Kocaeli İl Temsilcisi Kocaeli Bağisiz Sağlik-Sen Şube Başkani Sami Ayyıldız, haziran ayı enflasyonun açıklanmasının ardından konuştu. Ayyıldız’ın “Yoksulluğu kabul etmiyoruz” dediği açıklamanın tamamı şöyle:

‘ZAM YİNE ENFLASYONUN ALTINDA KALDI’

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre haziran ayında enflasyon (TÜFE) yüzde 3,92 artmış, Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre ise bu oran yüzde 8,54’tür. Yine TUİK’e göre 12 aylık enflasyon yüzde 38,21 iken ENAG’ a göre yüzde 108,58’ dir. Böylelikle yılın ilk altı aylık enflasyonu yüzde 19,77 olmuş, her zaman olduğu gibi yine memur ve emeklilere verilen ücretler enflasyon altında kalmıştır. İlk altı ay için verilen yüzde 8’lik artış erimiş, alınan artıştan daha fazla enflasyon farkı oluşmuştur. Kaldı ki bu rakamlar gerçeklerle uyuşmayan TÜİK rakamlarıdır. TÜİK tarafından açıklanan bu rakamlar vatandaşlarımızın çarşıda, pazarda ve genel olarak günlük hayatta yaşadığı enflasyonu yansıtmamaktadır.

‘22 BİN BANDINDA KALMAMALI’

Memur ve emekli maaş artış hesaplamaların TÜİK verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedeli memur ve emeklilere ödetilemez! Sayın Cumhurbaşkanının seçimden önce vermiş olduğu sözlerden biri en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı ve en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından az olmayacağıdır. Bu söz verildiğinde asgari ücret 8500 TL idi. Yani en düşük memur maaşı asgari ücretin 2.58 katı olacaktı. Ancak günümüzde asgari ücret 11.402 TL olmuştur. Sadece bu durumdan bakacak olursak verilen söz gereği en düşük memur maaşının 29.400 TL olması gerekmektedir. Aynı şekilde işçilerimiz, temmuz ayında toplu sözleşme gereği yüzde 15 artış alacaklardır. En düşük memur maaşında gerekli güncelleme yapılmaz ve 22 bin TL bandında bırakılırsa verilen söz yerine getirilmemiş, en düşük memur maaşı yine en düşük işçi maaşının gerisinde olacaktır.

‘ÜCRET ADALETSİZLİĞİ ARTTI’

Bu hafta TBMM gündemine gelmesi beklenen maaş artışı düzenlemeleri için tüm konfederasyonlar sürece dahil edilmelidir. Ücretler arasındaki adaletsizliğin arttığı şu dönemde sorunun çözülmesi için kapsamlı bir değişiklik şart olmuştur. BASK olarak talebimiz memurun alım gücünün artması için en düşük memur maaşı 33.789 TL olmalı, kademeli olarak meslek ve unvanlara göre bu ücret artmalıdır. Öte yandan BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’ in açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 1009,12 TL, 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 1144,44 TL, 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı 1650,37 TL, 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 1107,19 TL, 11/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 1058,10 TL, 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 1752,99 TL’dir.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *