Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Ata’ya 84. Yıl Anması

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 84. yılında SDKM’De anma programı düzenlendiGazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84.

Ata’ya 84. Yıl Anması

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 84. yılında SDKM’De anma programı düzenlendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. yılında Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Süleyman Demirel Kültür Merkezinde anma programı düzenlendi. Programa; Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın,  BARO BAŞKANI Mehmet Gül, Garnizon Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, DSP İl başkanı Halim Dedeoğlu, Vatan Partisi İl Başkanı Yalçın Arslan, BBP İl başkanı Kaan Şengil, kurum müdürleri ile daire müdürleri, STK ve dernek temsilcileri, siyasi ve askeri erkân ve vatandaşlar katıldı. Anma töreninde Merkez Bankası Derince Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri Atatürk’ün istiklal harbi yıllarını anlattı. Ata’ya saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Öte yandan programda 10 Kasım ile ilgili düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

‘ENDER BİR LİDER’

Günün anlama ve önemine ilişkin konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Yalnızca bir milletin geleceğini değil dünyanın tarihini değiştirmiş, özgür ve bağımsız yaşamak isteyen diğer milletlere de yol göstermiş istiklal mücadelemizin cesur Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum. Mustafa Kemal; kuvvetli iradesi ve çok yönlü kişiliği ile örnek bir insandı. Bizim akıl, mantık zekâ ile hareket etmek en büyük özelliğizdir sözleri bu özelliğini gösterir. Engin ileri görüşlülüğü, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut onun ender bir lider olmasını sağlamıştır” dedi.

‘TÜRK ASKERİ ONUN SÖZLERİYLE CESARETLENMİŞTİR’

Konuşmasını sürdüren Akmanşen, “Çanakkale Cephesinde ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ sözü ve Sakarya Meydan Muharebesinde ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terkedilemez’ sözleri kahraman Türk askerine cesareti aşılamıştır. En büyük arzusu ise milli benliği koruyarak Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyeler seviyesine ulaştırmaktır. Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela kendi milli beliğimize ve milletimize bu hürmeti; hissen, fikren, fiilen bütün iş ve hareketlerimizle gösterelim. Bilelim ki milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır” ifadelerini kullandı.

‘YOLUMUZU AYDINLATIYOR’

Ömer Akmanşen, sözlerini şöyle sürdürdü: İstiklalimize ve istikbalimize kast eden iç ve dış düşmanlara karşı millet olarak birbirimize kenetlenmede, milli ve manevi değerlerimizi sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığıyla Büyük Önder Atatürk’ün fikir ve düşünceleri bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir şiarıyla tüm çalışmalar bilimin ışığında yapılmaya başlamıştır. Her yapılan çalışmada Mustafa Kemal’in engin dünya görüşü, şaşmaz öngörüleri rehberlik etmiş. ‘Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak’ diyen kurtarıcı ve kurucu Büyük Önder Atatürk’ü rahmet minnet ve özlemle anarken onun manevi mirasım dediği bilim ve akıl yolunda milletçe sorumluğumuzu hatırlayarak hep ilerleyeceğiz.”

‘DURMADAN İLERLEYECEĞİZ’

Akmanşen son olarak “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri, özlü sözleriyle ebedi pusulamız olmaya devam edecektir. Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. İşte bizler; gelecek kuşakların daha büyük işler başarması için ecdadını tanıtmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan ilerlemelerini sağlamak için çaba göstereceğiz. Ebediyete irtihalinin 84 yılında Cumhuriyetimizin banisi Büyük Önder Gazi Mustafa Atatürk’ü, İstiklal Harbinde omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi rahmet saygı ve minnetle anıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *