Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Alkol Bağımlılığına Dikkat Çeken Şeker: Toplumun Huzurunu Bozuyorlar!

AK Parti Milletvekili Şeker, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına meclis kürsüsünden dikkat çekti.

Alkol Bağımlılığına Dikkat Çeken Şeker: Toplumun Huzurunu Bozuyorlar!

AK Parti Milletvekili Şeker, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına meclis kürsüsünden dikkat çekti. Bu maddeleri kullananların suç işleme potansiyellerinin arttığını ifade eden Şeker, “Toplumun huzurunu bozanların, sosyal barışı olumsuz etkileyenlerin ortak özellikleri içkili ve sarhoş olmalarıdır” dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileri ile bir araya gelerek madde bağımlılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün madde kullanımı ve bağımlılığının arttığını ifade eden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

‘HAYATLARI SÖNDÜRÜYOR’

Ülkemizde, özellikle hızlı şehirleşme ve nüfus hareketleri, buna bağlı olarak kentsel nüfusun artışı ile kültürel ve sosyal bağların zayıflaması, hızla gelişen bilişim imkanları, aile içinde ortaya çıkan problemler gençlerin madde tuzağına düşmesini kolaylaştırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 15-24 yaş grubunda kazalar, intiharlar ve cinayete bağlı ölümlerin dörtte üçüne madde kullanımı sebep olmaktadır. İnsan yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyen alkol başta olmak üzere tüm kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve bunlarla mücadele etmek hepimizin görevi. Alkol kullanımı, bireysel, toplumsal, ekonomik ve sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Alkol, insan yaşantısını olumsuz yönde etkilediği gibi başkalarının da hayatını söndürmektedir.  

‘SUÇ İŞLEME POTANSİYELİ ARTIYOR’

1990-2000 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığının yaptığı araştırma ve incelemelerde trafik kazalarının yüzde 19,5’ine, adli vakaların yüzde 37,4’üne alkolün neden olduğu tespit edilmiştir. Alkol kullanımı ile suç arasında doğru orantının olduğu, alkol bağımlıların da suç işleme oranının yüzde 68 olduğu bildirtilmektedir. Bu veriler bize alkol kullanan kişinin her an suç işleme potansiyelinin olduğunu gösteriyor. Türk Karaciğer Vakfı 2'nci Başkanı Doktor Necmi Sınanmış der ki; ‘Alkolün ilk erittiği, insanlığın kişiliğidir.’ Dünyadaki cinayetlerin yüzde 85'inin, tecavüzlerin yüzde 50'sinin, şiddet olaylarının yüzde 50'sinin, ölümcül trafik kazalarının yüzde 65'inin, aile içi kavga ve geçimsizliklerin yüzde 70'inin, sonradan olan akıl hastalıklarının yüzde 60'ının nedeninin alkol olduğunu ifade etmektedir.

‘ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR’

Alkol kullanımı, özellikle çocuk ve gençlerde düşünme, planlama, karar alma becerilerinin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 yılı Küresel Alkol ve Sağlık Durum Raporu’na göre; 2016 yılında, tüm ölümlerin yüzde 5,3'ünün, 69 yaş ve altındakiler arasındaki ölümlerin yüzde 7,2’sinin, 20-39 yaş arasındaki ölümlerin yüzde 13,5’nin nedenin alkol olduğunu, başta kalp hastalıkları, felç, karaciğer sirozu ve bazı kanser türleri olmak üzere 200'den fazla sağlık sorununa neden olduğu tespit edilmiş. 2006 TÜİK araştırmasına göre ülkemizde boşanmaların yüzde 12,2’sinin resmi sebebi alkol ve kumardır. Alkol, sorunları çözen değil, sorunların kaynağıdır.

‘KULLANIMI ÇOK KÜÇÜK YAŞLARA İNDİ’

Bakanlıklar ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Protokolünü önemsiyorum. Alkolün ve kötü alışkanlıkların zararlarından korunmak ve bunlarla mücadele noktasında farkındalık oluşturmak için devlet yetkililerine, sivil toplum kuruluşlarına, medya organlarına ve toplumun bireyleri olarak her birimize ayrı ayrı görev düşmektedir. Üzülerek görüyoruz ki; yapılan araştırmalarda alkol kullanımı küçük yaşlara doğru inmektedir. Bu nedenle sigara ve alkol ile mücadele ilköğretimde başlatılmalıdır. Bu amaçla okullarda öğrencilere ve velilere yönelik uzman kişilerce seminerler düzenlenmeli, ilk ve orta öğretim müfredatlarına alkol ve kötü alışkanlıklarla mücadele konuları konulmalıdır.

‘İLGİLİ KURUMLAR DESTEKLENMELİ’

Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi AMATEM’ler ve Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri ÇEMATEM’ler desteklenmelidir. Sağlıklı ve huzurlu bir toplumu oluşturan bireyi dolayısıyla nesli korumak için alkol, kumar, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığı gibi insan hayatını olumsuz etkileyen ve topumun huzurunu bozan bu alışkanlıkların, kullanımının özendirici etkileri ortadan kaldırarak sağlıklı bireylerden oluşan sevgi dolu ortamı inşa etmek zorundayız.

‘SOSYAL BARIŞI BOZUYORLAR’

Ankara Çayyolu'nda sanatçı Onur Şener cinayetini işleyen canilerin, İzmir Çiğli'de Kur'an-ı Kerim'i yakan ve Müslümanlara hakaret eden, insanlıktan nasibini almamış şahısların, daha dün seçim bölgem Kocaeli’de birlikte alkol aldıkları Ufuk Koca’yı silahla vuranların, yine Ankara’da alkollü araç kullanan şahısın sebep olduğu ölümlü kazanın ve buna benzer birçok cinayetlerin, toplumun huzurunu bozanların, sosyal barışı olumsuz etkileyenlerin ortak özellikleri içkili ve sarhoş olmalarıdır. Alkol sadece kişinin kendisine değil, çevresine de büyük zararlar verir. Peygamber'imiz buyuruyor ki; ‘İçki bütün kötülüklerin anasıdır.’ Kötülükleri doğuran alışkanlıklardan uzak duralım diyor, katılımınız için teşekkür ediyor, hayırlı günler diliyorum. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *