Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

7 Kişilik Özbek Heyetine Ormancılık Eğitimi

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent'te imzalanan "Ormancılık Alanında İşbirliği Protokolü" kapsamında Özbekistan Cumhuriye…

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent'te imzalanan "Ormancılık Alanında İşbirliği Protokolü" kapsamında Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Orman Komitesinden 7 kişilik bir heyet Kavakçılık Enstitü Müdürlüğünün konuğu olarak ilimize geldiler.

KAVAK AĞAÇLANDIRMA SAHALARINI GEZDİLER

Akyazı  İlçesi, Çıldırlar Köyü kavak ağaçlandırmalarının incelenmesiyle başlayan gezi programına; Özbekistan Devlet Orman Komitesi Uluslararası İlişkiler, İhracat ve Ekoturizm Daire Başkanı Abduvokhid  Zakhadulla  başkanlığındaki heyet, Ağaçlandırma Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yalvaç, Enstitü Müdürü Ercan Velioğlu, Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Akyazı Orman İşletme Müdürü Erkan Kılıç, Çıldırlar Köyü Muhtarı Halis Karakaş ve Enstitü başmühendisleri katıldı. Özbekistan ormancılığının geliştirilmesi kapsamında yapılabilecek işbirliği olanaklarının değerlendirildiği program kapsamında heyete; Çıldırlar Köyünde yapılan kavak ağaçlandırma sahaları gezdirilerek yapılan çalışmalar konusunda teknik bilgi verildi. Arazi incelemesinin ardından heyete Enstitü Müdürü Ercan Velioğlu tarafından bir sunum yapıldı.

VELİOĞLU; “TEKNİK YARDIMA HAZIRIZ”

Kardeş ülke Özbekistan ormancılık heyetini Kavakçılık Enstitüsünde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Enstitü Müdürü Ercan Velioğlu; “Enstitü Müdürlüğümüz 2010-2015 tarihlerinde, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığı ile Özbekistan’da “Özbekistan’da Kavakçılığı Geliştirme Projesi”ni tamamlamıştır. Proje kapsamında götürülen 72 kavak klonu ile Taşkent, Semerkant ve Fergana’da kavak fidanlığı kurulması sağlamıştır. Proje sonucunda 5 kavak klonunun Özbekistan’ın ekolojik koşullarına uyum sağladığı tespit edilmiştir. Bundan sonraki aşamada ise bu klonlar kullanılarak, arazide kavak ağaçlandırmalarının tesis edilmesi gerekmektedir. Endüstriyel kavak ağaçlandırmalarının kurulmasında ve yaygınlaştırılmasında ihtiyaç duyulan teknik işbirliğine Enstitü Müdürlüğü olarak hazırız” açıklamalarında bulundu.  Heyet kavak arazilerinin yerinde incelemelerinin ardından çeşitli incelemelerde bulundu.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *