Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

35 Günlük Suyumuz Kaldı

İSU genel kurulunda konuşan Başkan Büyükakın, “35 günlük suyumuz kaldı. Sapanca’da ilimize gelen iki pompayı her ihtimale karşı çalıştırdık” dedi. İSU’nun 2022 yılı ikinci olağan genel kurulu Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

35 Günlük Suyumuz Kaldı

İSU genel kurulunda konuşan Başkan Büyükakın, “35 günlük suyumuz kaldı. Sapanca’da ilimize gelen iki pompayı her ihtimale karşı çalıştırdık” dedi.

İSU’nun 2022 yılı ikinci olağan genel kurulu Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Genel kurula Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık yaptı. İSU’nun genel kurulunun ikinci oturumu 29 Kasım Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

11 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan İSU Genel Kurulunda 2023 yılı performans programı teklifi ilgili komisyona havale edildi. Akabinde İSU’nun mali yılı gelir gider bütçesi ilgili komisyona havale edildi. İSU Genel Müdürlüğü kadrolarındaki iptal-ihdas talepleri de karara bağlanırken İSU’daçalışan geçici işçiler ve sözleşmeli personellerin 2023 yılında da çalıştırılabilmeleri için izin talebi ilgili komisyona havale edildi. 2020-2024 stratejik planının güncellenerek ilgili komisyona havale edildi. Öte yandan İSU Genel Müdürlüğü kuruluş, yetki ve yönetimine dair teşkilat yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağının ve organizasyon şemasının görüşülmesi ise hukuk komisyonuna havale edildi.

DSİ DEVİR YAPMIYOR

CHP’li Orhan Tanış, “Karamürsel Ereğli’de Tepeköy’de sus tutmama problemi oldu. DSİ ikinci kez ihale yaptı. Müteahhit bazı malzemeli oraya yığış ama 2-3 aydır bir faaliyet yok. Köylüler bir an önce oranın su tutmasını istiyor. Eğer DSİ bu işi sürüncemede bırakacaksa İSU olarak kalan işi yapabilmenin yöntemi varsa bilgi almak istiyoruz” dedi. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “DSİ ile bu konuyu görüştük. Tarımsal sulama göletinin devrini istedik ama bunun mümkün olmadığını söylediler” dedi. Başkan Büyükakın ise “Sulama kanallarını yapmak için Kandıra’daki göletlerin devrini istedik yatırım programına almak istedik ama DSİ göletleri verme niyetinde değil biz de bu yüzden yatırım yapamıyoruz” dedi.

SAPANCA’DAN İKİ POMPA ÇALIŞTIRDIK

CHP Grup başkan Vekili Engin Taşdemir de genel kurulda söz alarak “Başkanım geçtiğimiz günlerde Yuvacık Barajında 45 günlük suyumuz kaldığını söylediniz. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?” dedi. Konuyla ilgili İSU Genel Müdürü Ali Sağlık açıklama yaparak “Teknik amaçlı Sapanca’dan gelen iki pompayı çalıştırdık suyun damak tadını değiştirmemek adına yüzde 30’luk kısmını Sapanca’dan yüzde70’lik kısmını Yuvacık’tan almak üzere karıştırarak vatandaşımıza suyu ulaştırıyoruz” dedi.

‘GÜNDE 380 BİN METREKÜP SU KULLANILIYOR’

Başkan Büyükakın, “Kocaeli’de günde 380 bin metreküp su kullanılıyor. 11 milyon metreküplük de faydalı hacim var. Barajın tamamında su alınamıyor. Belli bir seviyeden sonraki su içilmiyor. 3 günde bir 1 milyon metreküp su kullanıyoruz. 11 milyon metreküp su olduğuna göre 35 gün eder. Geçtiğimiz hafta pompaları çalıştırma kararı aldık. Yağmurun ne zaman geleceğini bilmediğimiz için o pompalar boşuna çalışmış olacak ve barajdan tahliye etmemiz gerekecek. Maliyet hesabı yapıp yağarsa diyeceğimiz bir şey de mümkün olmuyor. Baraja su gönderme kapasitesi günlük ihtiyacın altında. Açık oluşturmamak için barajdaki suyu 1 aylık su miktarının altına düşürmemiz gerekiyor. Sapanca Barajı gayet iyi durumda orada bir risk yok. Biz de oradan su alarak risk oluşturmuyoruz” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *