Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

1 Milyon 625 Bin Fidanla “Türkiye Yüzyılı” Na Nefes Olundu

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ‘Türkiye Yüzyılı’na Nefes’ teması ile 81 ilde 1023 Noktada düzenlenecek olan fidan dikimi ilimizde Vali Seddar Yavuz'un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

1 Milyon 625 Bin Fidanla “Türkiye Yüzyılı” Na Nefes Olundu

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ‘Türkiye Yüzyılı’na Nefes’ teması ile 81 ilde 1023 Noktada düzenlenecek olan fidan dikimi ilimizde Vali Seddar Yavuz'un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İlimizde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında toprakla buluşturulacak olan 11 lokasyondan biri olan Gebze ilçesi Kadıllı Mahallesi’nde gerçekleştirilen fidan dikimine Vali Seddar Yavuz ‘un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Çakmak, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı. 

MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜNÜ KUTLADI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda; Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın açılış konuşmalarını yapmasının ardından Vali Seddar Yavuz’da günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını gerçekleştirdi. Herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nü kutladı.

YEŞİL VE ORMAN BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN BİR ŞEHİRİZ

İlimizdeki toprakların %42’sinin orman alanına tekabül ettiğine vurgu yaparak sözlerine devam eden Vali Yavuz;  Küresel ısınma ve iklim değişikliği gündemimizi değiştirmiş ve daha çok yeşile ve çevre duyarlılığına ihtiyaç duyulmuş, kendimizi ve evlatlarımızın geleceğini garantiye alabilmemiz için daha çok yoğun bir çalışma ve mücadele alanı oluşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yılda her alanda olduğu gibi ağaçlandırma ve çevre alanında da büyük bir değişiklik ve devrim gerçekleştirmiştir. Avrupa’da en fazla ağaç diken, en fazla ağaçlandırma yapan ülke konumuna gelmiş, dünyada da bu alanda ilk 5’e girmişizdir. Yine ülkemiz açısından baktığımızda bölgeler itibariyle de çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle orman varlığının çok az olduğu bölgelerde de çok geniş ağaçlandırma sahaları oluşturuluyor. İlimiz yeşil ve orman bakımından çok zengin bir şehir. Topraklarımızın %42’si ormanlık alana tekabül ediyor. Ama yine biz her yıl en az 500 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl neredeyse 1 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu yıl içerisinde 1 milyon 625 bin ağacı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz.

FARKINDALIĞI ARTIRARAK YEŞİLE VE AĞACA OLAN DUYARLILIĞI KAZANDIRMALIYIZ

İnancımız gereği yeşile daha çok kıymet vermemiz gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz; Bugün yaklaşık 11 farklı lokasyon ve 28,7 hektar alanda, 53 bin 250 adet fidanı da toprakla buluşturmuş olacağız. Esasında yapmamız gereken husus farkındalığı artırarak sevgili evlatlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın, toplumun tüm kesimlerinin yeşile, ağaca olan duyarlılığı kazandırmalıyız. Çünkü biz elhamdülillah Müslümanız. Bizim için Hz. Peygamberimiz kıymetli bir örnek, yolundan gidilmesi gereken bir önder ve hepimizin ahlakıyla ahlaklanması gereken bir rehberdir. O açıdan da “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz.” diyen Hz. Peygamberin mirasçıları ve takipçileri olarak bizler yeşile daha çok kıymet vermeliyiz. Bu anlayışla bu yolda devam ediyoruz. Bir kez daha emeği geçen çok kıymetli orman teşkilatımıza, her daim çevre duyarlılığı ile önemli çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve kıymetli ekibine, çok kıymetli meslektaşlarıma, ilçe belediyelerimize, sivil toplum kuruluşlarına, çevre ve yeşile duyarlı olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı olacak. Biz birinci yüzyılı tamamladık. 1. yüzyıl Cumhuriyet açısından kuruluş yüzyılı idi. Ama artık 2. yüzyıl bizim için diriliş ve kıyam yüzyılı, yani Türkiye Yüzyılı. Yani yükseliş dönemi diye tarif ediyoruz. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirsin.  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün devlet büyüklerimize devlet adamlarımıza, bilim insanlarımıza minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyen Vali Yavuz herkese teşekkür etti. 

53 BİN 250 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU 

Konuşmaların ardından Vali Yavuz, protokol üyeleri ve katılımcılar “Türkiye Yüzyılı’na Nefes” etkinliği kapsamında Kadıllı Mahallesinde dikilmesi planlanan 1600 fidanı toprakta buluşturarak geleceğe nefes oldular. Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Orman Genel Müdürlüğü aracılığıyla 81 ilde 1023 noktada düzenlenen fidan dikimi ilimizde de 10 ilçe ve 11 lokasyonda olmak üzere; İzmit’te 1000, Derince’de 1000, Kandıra’da 550, Körfez’de 2 bin, Gebze’de 45 bin, Dilovası’nda 2 bin 100, Karamürsel’de 500, Kartepe’de 200, Gölcük'te 400 ve Başiskele’de ise 500 olmak üzere toplam 53 bin 250 fidan toprak ile buluşturuldu. Kocaeli, 2022 yılı boyunca dikilen ve dikimi devam eden 1 Milyon 625 bin fidanla Türkiye Yüzyılı’na nefes oluyor. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *